APU Bristol Ridge možná půjdou přetaktovat. A12-9800 se dostalo na 4,8 GHz

0

Když jsme tu z kraje měsíce (ale při jiných příležitostech) psali o APU Bristol Ridge určených do socketu AM4, bylo řečeno, že mezi nimi nebude model odemčený k přetaktování – ty se už několik let označují písmenkem K, které žádné z APU či CPU v názvu nemá. Existuje ale zdá se určitá šance, že jsme vás mystifikovali a nějaké to přetaktování možné bude.

Na webu HWBOT se totiž objevil výsledek z přetaktování procesoru A12-9800, tedy nejrychlejšího APU této řady, běžícího z továrny na frekvenci 3,8–4,2 GHz. Jde o 65W model, o němž se jako u všech Bristol Ridge původně předpokládalo, že taktování neumožní (respektive bude možné jen přes přetočení BCLK, což však po pár MHz vede k nestabilitě systému). Podle validace a snímku CPU-Z ale taktovač(ka?) Nam Dae Won alias NameGT toto APU popohnal na 4,8 GHz s násobičem 48× a základní frekvencí 100 MHz (přesná detekovaná frekvence byla 4798,9 MHz). To by znamenalo, že násobič je možná ve skutečnosti stále odemčený.

AMD A12-9800 na 4,8 GHz
AMD A12-9800 na 4,8 GHz

Existuje tedy naděje na snadné taktování těchto Excavatorů, ovšem zatím ji asi nelze brát za hotovou věc. Nevíme totiž jistě, zda byl použitý čip úplně čistou sériovou verzí procesoru. Například korejská recenze, o níž jsme psali včera, je údajně pořízena na EVT procesoru, který vypadá a měl by se snad chovat jako retailový, ale stále jde jen o ověřovací vzorek. Je možné, že i zde byl použit nestandardní čip A12-9800 a na skutečném, koupeném v obchodě, by se legrace nekonala. Mohly by nastat asi i jiné háčky. Například, že jde o nějaký trik možný jen se speciální deskou či BIOSem (tedy něco podobného, jako jen krátce fungující taktování Skylake přes BCLK). Vyloučit asi nelze ani chybnou detekci, což už se v minulosti stalo (tuším u APU Llano).

Výsledek byl dosažen bez extrémních pomůcek s vzduchovým chladičem AMD Wraith, 600W zdrojem Maxwell a dvěma 8GB moduly DDR4 (2133 MHz, 15-15-15-35). Integrované GPU bylo aktivní na své běžné frekvenci. Opět je zde zajímavá i deska, jelikož těch pro socket AM4 jsme zatím moc neviděli – jen tři, z toho dvě pro OEM počítače HP. Naštěstí máme i dvě fotky použité sestavy (a video na Facebooku), takže se můžeme pokochat.

 

 

Asus Octopus

Základní deska je typu microATX a vyrobil ji Asus; nezdá se, že by byla nějak luxusní nebo dokonce highendová. Model je označen toliko „Octopus“ (chobotnice), těžko říct, zda půjde o finální název. Osazen má čipset B350 a nabízí jeden slot PCI Express ×16, jeden PCI Express ×1, jedno PCI a čtyři porty SATA (také sloty pro paměti jsou čtyři). Připraven je i slot M.2 pro SSD. I podle nijak pokročilého integrovaného audia půjde spíše o levnější desku.

Jak kvalitní je napájecí kaskáda, vidět není. Přetaktování Excavatoru (který by teoreticky neměl mít vysoké frekvence rád) na 4,8 GHz si ale muselo vyžádat neprakticky vysoké napětí, nevhodné pro normální provoz (detekce 1,325 V je chybná, neukazuje skutečné napětí při 4,8 GHz). Reálně byste tedy na tomto taktu nejspíš fungovat nemohli. Provedena byla asi jen validace, takže CPU ani nemuselo být stabilní.

Zdroje: HWBOT

APU Bristol Ridge možná půjdou přetaktovat. A12-9800 se dostalo na 4,8 GHz

Ohodnoťte tento článek!