APU Carrizo je kompatibilní se socketem FM2+. Přijde v roce 2015, stále s DDR3

0

14. ledna (januára) příštího roku má AMD uvést novou (a dlouho vyhlíženou) generaci APU pro desktop, čipy Kaveri. To také znamená, že už je pomalu čas začít vyhlížet následující generaci procesorů. Ta se jmenuje Carrizo, a během víkendu jsme o něm dozvěděli zajímavé podrobnosti. Na internet totiž utekla neveřejná roadmapa desktopových procesorů AMD na roky 2014 a 2015. Ukazuje například, že Carrizo by mohlo být kompatibilní s deskami platformy FM2+.

Dokument za prvé potvrzuje informace o čipech Carrizo, které přinesl v létě web VR-Zone. Tedy že procesorová jádra budou již mít architekturu Excavator (což je po Steamrolleru už čtvrtá vývojová generace koncepce Bulldozer). AMD také poněkud přehodnotí třídy spotřeby svých APU. Zatímco Llano, Trinity a Richland byly k mání ve verzích se 100W a 65W TDP, Carrizo bude obecně mířit níž. Roadmapa uvádí, že TDP bude 65 W, k tomu ale asi bude opět existovat i úspornější varianta, snad 45 W. TDP procesorů by jinak mělo být upravitelné dle potřeby, tato vlastnost ale u Carriza nebude nová.

O APU Carrizo jsme zde v létě psali, že pro něj AMD zvažuje použití pamětí DDR4, ale ještě nejde o hotovou věc. Uniklá roadmapa (pocházet by mělo z listopadu/novembra) již uvádí, že toto APU stále pojede na současných pamětech DDR3. Tato z technologického hlediska špatná zpráva má však světlou stránku. V plánu se totiž uvádí, že čipy stále budou používat socket FM2+, a teoreticky by tedy měly být kompatibilní s deskami pro APU Kaveri. Pravda, Kaveri mělo dle původních zpráv zase běžet v socketu FM2, z čehož sešlo. Doufejme ale, že tentokrát takováto zrada nenastane a upgrade na Carrizo bude možný. Vedle socketu jinak Carrizo od Kaveri převezme i existující čipové sady – A88X a A78.

Roadmapa desktopových procesorů AMD na roky 2014 a 2015
Roadmapa desktopových procesorů AMD na roky 2014 a 2015

Čistě teoreticky je také možné, že Carrizo by jako procesory Deneb (Phenom II) mohlo být kompatibilní s dvěma typy pamětí, a AMD posléze pro toto APU představí i socket používající paměti DDR4. V době přechodu z jednoho typu na druhý by obojetné CPU dávalo smysl, mimo jiné i proto, že v levnějších segmentech trhu je tlak na cenu. Zákazníkům tedy nelze paměť DDR4 začít nutit dřív, než přestane být dražší než DDR3.

 

Vedle APU Carrizo lze v plánu vypozorovat ještě dvě zajímavé věci. Jednak potvrzuje, že procesory řady FX jsou definitivně na slepé koleji. Značně stará platforma socketu AM3+ nemá ani v roce 2015 naplánováno žádné střídání. Doposud jsme měli za to, že s příchodem pamětí DDR4 AMD uvede také nový socket pro Opterony, s čímž se sveze i desktopové CPU. Zatím se ale nic takového v roadmapě neobjevuje.


APU Kabini v provedení BGA

Možná jste se také jako já zarazili, že se v plánu objevuje dvakrát APU Kabini (a ovšem také Beema, uvedené informace ale už známe z minula). Druhá varianta, označená červeně, by se zřejmě měla objevit někdy v první polovině příštího roku. Specifická je zdá se tím, že místo provedení BGA (označené FT3) u ní AMD údajně zavede socket, takže by mohlo jít o klasické vyměnitelné procesory. Tato platforma (socket) se podle dokumentu označuje FS1B a byla by pochopitelně určená pro lowendové stolní počítače. Čipy na bázi jader Bobcat a Jaguar zatím v tomto typu pouzdra nikdy neexistovaly. Pokud tedy skutečně začnou používat socket, půjde o docela zajímavou věc (jde koneckonců o procesor s integrovaným čipsetem). Tedy pokud se nejedná jen o informační šum.

Zdroj: ComputerBase

APU Carrizo je kompatibilní se socketem FM2+. Přijde v roce 2015, stále s DDR3
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů