APU Kabini nechce do penze. ASRock má nové pasivní desky s čtyřjádrem A4-5000

0

V oblasti „malých APU“ založených na jádrech Jaguar/Puma uvedlo AMD od příchodu generace Kabini v roce 2013 už dvě novější rodiny (BeemaCarrizo-L). Kupodivu se ale nejstarší rodina čipů s architekturou Jaguar stále drží v obchodech – možná i díky tomu, že výrobní proces u novějších malých APU je stále 28nm a mnoho se toho za poslední dva roky nezměnilo. Firma ASRock teď dokonce dva roky po jejich uvedení přichází s novými deskami, založenými na čtyřjádrovém Kabini A4-5000.

Jedná se o dva modely s tímto APU (čtyřjádrový Jaguar na taktu 1,5 GHz s integrovaným Radeonem HD 8330, jenž má 128 stream procesorů na taktu 500 MHz) napájeným napevno na desku. A to o Mini-ITX model QC5000M-ITX/PH a jeho zvětšenou micro ATX variantu QC5000M. V obou případech je použito klasické napájení ATX zdrojem, ale také pasivní chlazení – připomeňme, že tento SoC má TDP 15 W.

ASRock QC5000M-ITX/PH
ASRock QC5000M-ITX/PH

Výbavou jsou tyto desky docela konvenční: skýtají dva sloty DIMM klasické velikosti pro paměti DDR3 (podporováno je maximálně 32 GB), pro úložiště pak dva 6Gb/s porty SATA a slot PCI Express 2.0 ×16 (který ale má jen čtyři aktivní linky). Model QC50000M má k tomu díky větší velikosti ještě dva sloty PCI Express ×1.

Desky jsou evidentně mířené na lowend, ovšem mají jednu specialitku: K integrované zvukové kartě Realtek ALC887 totiž ASRock osadil elektrolytické audio kondenzátory Elna místo nějakých obyčejných. Nečekejte ovšem nějaké zázraky, neboť kvalita reprodukce závisí na celkové konstrukci a těchto filtračních kondenzátorů je navíc jen pár (u Mini-ITX desky dva, u micro ATX čtyři). Jinak jsou všechny kondenzátory neelektrolytické, což je však už dnes normou.

ASRock QC5000M
ASRock QC5000M

Po stránce portů je osazen základ – integrované audio má tři analogové výstupy, z grafiky v procesoru jsou vyvedené analogový D-Sub a HDMI. To má dle specifikací zvládnout 4K, ale jen v 30 snímcích za vteřinu. Na zadním panelu je celkem šest USB, z toho dvě jsou typu 3.0. Další čtyři USB 2.0 lze dostat z vývodů na desce. Jako obvykle je také osazen gigabitový Ethernet, který je poskytován čipem Realtek 8111GR; pro jistotu je také osazen sériový port.

 

ASRock zatím neoznámil, kdy by se měly desky začít prodávat, ani na kolik by vás v případě zájmu přišly. V cenících evropských obchodů se zatím objevil jen micro ATX model QC5000M, který začíná na 68 EUR, což by u nás znamenalo částku okolo 1850 CZK. Co se Mini-ITX modelu týče, neměl by stát (o moc) více. Jeho ceny sice zatím neznáme, ale v distribuci je již deska ASRock QC5000-ITX/PH, která má stejné APU, ale lepší výbavu (například čtyři porty SATA, 6× USB 3.0, DisplayPort a DVI). Ta se prodává za ceny okolo 2100 CZK, takže QC5000M-ITX/PH by měl stát méně.

Zdroje: ASRock (1, 2), FanlessTech

APU Kabini nechce do penze. ASRock má nové pasivní desky s čtyřjádrem A4-5000

Ohodnoťte tento článek!