APU Kabini pro socket AM1 na fotkách a videu. Čipy už jsou v obchodech

0

Svou novou platformu lowendových procesorů na bázi APU Kabini, určených pro socket AM1, představilo AMD oficiálně už začátkem měsíce. Uvedení to ale bylo podivné – například jsme tehdy ani nespatřili fotografie procesorů samých, k vidění byly jen prázdné sockety na deskách. V těchto chvílích se už ale procesory začínají objevovat v obchodech. Díky tomu máme konečně jejich snímky; některé už stihli první kupující ozkoušet doma a pochlubit se se zkušenostmi na webu.

Jak můžete vidět na obrázcích, procesor je fyzicky o něco menší než velká APU platformy FM2. Stále je ale chráněn rozvaděčem tepla, takže instalace bude beze starostí. Zespodu má čip 721 pinů, provedení je klasické PGA, jak jsme u AMD zvyklí. Systém uchycení chladiče je oproti tomu, co známe ze socketů AM3+ a FM2+, hodně zjednodušený. Chladič se prostě připevňuje dvěma trny skrz otvory v PCB.

Na této platformě tedy nebudou již existující chladiče různých výrobců fungovat. Uvidíme, zda některá z firem uvede nějaké vlastní řešení pro tuto platformu. Alespoň pár takových modelů by myslím vzniknout mohlo. Přinejměnším z počátku ale budete odkázáni na ten přibalený.

Chladič, jenž je součástí balení, je konstrukčně velmi podobný tomu, který AMD přikládá k procesorům s TDP 65 W (srovnání obou můžete vidět na videu uživatele z fóra AnandTechu). Používá hliníkový pasiv s masivním centrálním jádrem a ventilátorem foukajícím skrz do stran vycházející žebra. Chladič pro platformu AM1 má menší objem a průměr pasivu, ale stejnou výšku, jako ten ze žravějších procesorů pro socket FM2+, ventilátor má průměr menší. Údajně není hlučný, nicméně na nějaké seriózní měření si budeme muset počkat. S TDP 25 W by ale chladič neměl mít problém.

Majitel procesoru Athlon 5350, od nějž video pochází, se o výsledky testů a různé postřehy podělil na fóru AnandTech (na vlákno upozornil pro změnu na našem fóru Tralalák). Platforma má i s neznačkovým 350W zdrojem slušnou spotřebu – v nečinnosti PC odebíralo 25,3 W, při zátěži kombinací Furmarku a Prime 95 dosáhl příkon 51,5 W. Tato čísla by zřejmě s kvalitnějším zdrojem (případně s adaptérem notebookového typu) asi dostala níž.

 

Procesory pro socket AM1 už jsou i v českých obchodech

Ačkoliv podle původních plánů měly být Athlony a Semprony platformy AM1 dostupné až od 9. dubna (apríla), figurují již nyní v nabídce eshopů, a to nejen zahraničních, ale i těch našich. Nejlevnější dvoujádrový Sempron 2650 se momentálně pohybuje okolo osmi set korun, čtyřjádra Sempron 3850 už od devíti set, Athlony 5150 a 5350 lze ve vyhledávačích cen vidět zhruba za 1200 a 1400 CZK. Některé obchody již mají čipy i skladem.

 

Zdá se, že velmi dostupné budou díky relativně jednoduché výrobě i základní desky, což se naštěstí bude týkat i jindy „příplatkových“ modelů Mini-ITX. V obchodech se objevují už za ceny okolo 800 CZK, některé modely zřejmě spadnou i pod tuto laťku. Nicméně je třeba připomenout, že platforma AM1 na trhu teprve startuje, a můžeme tedy ještě zaznamenat nějaké pohyby, než se cenovky ustálí.

Zdroje: CPU World, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!