APU Lucienne je asi speciální AMD Ryzen pro Chromebooky s osmi jádry Zen 2

1

Mysleli jsme, že Lucienne bude lowendová verze 7nm mobilních Ryzenů. Zřejmě ne, má 8 jader a zřejmě jde o speciální verzi Renoiru pro Google a ChromeOS.

Včera jsme psali o APU Lucienne (nejen, zabývali jsme se uniklými informacemi také o plánovaných procesorech AMD „Van Gogh“ a „Rembrandt“). Dopustili jsme se domněnky, že by Lucienne mohlo být menší a méně výkonné APU odvozené od Ryzenů 4000 Renoir určené pro levnější modely, nejspíše s čtyřmi jádry.

Vypadá to však, že náplň tohoto kódového označení je jiná a pletli jsme se. Igor Wallosek z webu igor’sLAB publikoval informace o inženýrském vzorku tohoto procesoru, z nějž vyplývá jiné použití. Tyto procesory jsou podle všeho speciální řada určená pro Chromebooky (nebo možná i Pixely?), ale nebudou méně výkonné a levnější než Renoiry.

Lucienne bude prý speciální řada pro Google/ChromeOS

Lucienne Bisson portrét Madame Griffon pastel okolo 1930
Procesory Lucienne asi zase mají kódové označení podle malíře/malířky. Lucienne Bisson byla nemanželská dcera Renoira, což zde dost možná má význam, tj. že jedno APU je derivátem druhého. Lucienne Bisson: Portrét Madame Griffon, pastel, okolo 1930. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Igor Wallosek uvádí, že APU Lucienne má zkratku „LCN“ a jak už jsme slyšeli minule, má podobu BGA procesoru v pájeném pouzdře FP6 pro notebooky. Podle Walloska byla podpora pro APU Lucienne přidána do Corebootu, který Google používá jako BIOS pro své Chromebooky. Podle toho se zdá, že by tyto procesory mohly být následník Ryzenů 3000 řady C, určených právě pro zařízení platformy Google ChromeOS. Mohly by tedy vyjít jako modely Ryzen 4700C, 4600C, 4300C a tak dále.

Vzorek APU Lucienne má patřit do skupiny procesorů „Family 17h Model 60h-6Fh“ a v systému se hlásí s CPUID 0x860f81, což je blízké notebookovým APU Renoir (0x860f01). Nejpravděpodobnější asi jde, že jde o velmi podobný, nebo jen mírně modifikovaný křemík, jako se nachází v Renoiru. Něco úplně nového by asi AMD nevyvíjelo, pokud nejde o semi-custom zakázku.

Osm jader na 2,1 až 3,9 GHz

Podle Walloska mají totiž ES vzorky těchto procesorů osm jader (a 16 vláken), takže padá teorie, že jde o levnější ořezaný derivát Renoiru třeba jenom se čtyřmi jádry Zen 2. AMD zřejmě pro Google do Chromebooků místo toho chystá plnotučné osmijádrové modely (ořezaná šesti a čtyřjádra by asi vznikala z těchto osmijádrových křemíků, jako u Renoiru).

ES vzorek APU AMD Lucienne igorsLAB
ES vzorek APU AMD Lucienne (Zdroj: igor’sLAB)

Vzorek osmijádra má označení 100-000000375-40_39/21_Y, podle čehož jeho osm jader běží na taktu 3,9 GHz v maximálním boostu a 2,1 GHz v základu. Protože jde o ES vzorek, nejsou tyto takty finální, reálný model bude mít jiné. Cache je údajně „non-inform“, což asi znamená že L3 není plně sdílená, ale rozdělená do dvou bloků (po dvou čtyřjádrových CCX), jak je to typické u Zenu 2. Naopak Zen 3 v procesoru Cezanne má údajně mít jen jeden osmijádrový CCX, proto se zdá, že Lucienne je odvozené od Renoiru a ne od této novější generace.

Lucienne tedy není 7nm čtyřjádrové APU pro lowend. Je možné, že AMD chystá nějaký takový čip, když tuto roli nezastane Lucienne. Tuto roli by sekundárně mohla hrát nějaká verze APU Van Gogh, nebo další návrh, o kterém zatím nevíme. Také je možné, že AMD zde bude držet starší 14nm/12nm čipy kvůli jejich nižší ceně a 7nm proces se do lowendu jen tak nedostane.

Roadmapa AMD s procesory Van Gogh a Cezanne Zdroj: MebiuW

Galerie: Úniky k APU Cezanne (AMD Ryzen 5000), Van Gogh, Lucienne a Rembrandt (Ryzen 6000)

Zdroj: igor’sLAB

APU Lucienne je asi speciální AMD Ryzen pro Chromebooky s osmi jádry Zen 2
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů