APU Trinity se také bude prodávat i s deaktivovanou grafikou jako Athlon II X4

0

Aby těch zpráv týkajících se červenozeleného tábora nebylo pro dnešek málo, vynořilo se na světlo boží i pár střípků o přicházející platformě FM2. Stále ještě nevíme, kdy se nám desktopová varianta APU Trinity dostane do rukou. Dozvěděli jsme se ale něco jiného. Dle informací serveru CPU World totiž AMD i pro tento socket udrží při životě kdysi slovutnou značku Athlon. Podobně jako na platformě FM1 ji zřejmě použije pro APU prodávaná s deaktivovaným grafickým jádrem.

Se vší pravděpodobností se opět bude jednat o čipy, jejichž grafické jádro neprojde kvůli vadám testováním. Procesorová část bude samozřejmě v pořádku, a navíc (narozdíl od podobné nabídky Intelu) podstatně zlevněná, lze-li soudit podle současných Athlonů založených na APU Llano. Nové Athlony budou ale sdílet modulovou stavbu procesorů Trinity a Bulldozer, a zároveň s tím i jejich moderní instrukční výbavu, čítající například rozšíření SSE4, AVX, AES-NI, BMI a FMA3/FMA4. Čipy budou značeny podobně jako stávající Athlony II, první číslice se ovšem změní z šestky na sedmičku.

Balení procesoru AMD Athlon II X4

Vzhledem k nižšímu výkonu na takt u architektury Bulldozer (a potažmo APU Trinity) ale poněkud zamrzí, že procesory nejsou taktovány nijak vysoko. Ostatně posuďte v tabulce. Jistou naději nám ale ponechává fakt, že zatím neznáme frekvence, kterých čipy budou dosahovat s aktivním turbem. I tak je však škoda, že AMD nebylo agresivnější, vždyť vypnutí grafického jádra by mělo nějaké Watty ušetřit. Na druhou stranu, účelem těchto modelů je zpeněžit nepodařené čipy. Štědře nastavená hodnota TDP v tomto ohledu může jen pomoci.

Model

CPU – jádra

Takt CPU
(základ / turbo)

L2 cache

TDP

Athlon II X4 730

4

2,8 GHz/?

4 MB

65 W

Athlon II X4 740

4

3,2 GHz/?

4 MB

65 W

Athlon II X4 750K

4

3,4 GHz/?

4 MB

100 W

Dva z čipů budou používat sníženou hodnotu TDP 65 W, zatímco nejvýkonnější čip si vezme 100 W. Zároveň však zřejmě půjde o procesor s odemčeným násobičem; model tedy v budoucnu možná bude zajímavý pro příznivce přetaktování. Další parametry bohužel nejsou známy. Rovněž se neví, kdy přesně budou procesory uvedeny na trh. Jak již bylo zmíněno, zatím zůstává ve hvězdách, kdy se čipy Trinity pro socket FM2 dostanou do volného prodeje. Poslední zprávy mluví dokonce až o říjnu. Mohu-li soudit podle uvedení Llana, nebude AMD tyto APU bez grafiky nabízet hned od počátku. Místo toho je nejspíše potichu pustí na trh o pár týdnů později.

 

Vzhledem k potřebně investice do grafické karty bude úspěch nových Athlonů u zákazníků záviset nejspíše na ceně, za jakou budou k mání desky se socketem FM2. Za příhodných okolností by se však mohlo jednat pro vhodnou volbu do levného počítače.

Zdroj: CPU World

Ohodnoťte tento článek!