APU Zen bude mít 16 jader a GPU architektury Greenland s pamětmi HBM

0

V článku Jaký bude Zen … se kolega Jan Olšan věnoval tomu, jaké instrukce by Zen měl mít nebo naopak postrádat. Dnes se podívejme na hardwarovou stránku připravovaného APU, která je poměrně zajímavá a to především použitím HBM pamětí pro grafickou část čipu.

Zen v plné konfiguraci by měl být vybaven 16 jádry s podporou hyper threadingu. Každé z jader by mělo mít k dispozici 512 KB paměti L2 cahce a každý blok čítající čtyři jádra by měl mí 8 MB L3 cache. Ve výsledku to tedy činí 8 MB L2 chache a 32 MB L3 cache. Čip by poté měl nabídnout čtyřkanálový řadič pamětí DDR4 s podporou ECC a taktem až 3200 MHz. Každý z kanálů by měl být schopen obstarat dva paměťové moduly a maximální kapacita je omezena na 256 GB na jeden kanál.

AMD Zen s GPU Greenladn a HBM

Jádro by také mělo být vybaveno šifrovacím koprocesorem a funkcí zabezpečeného bootování systému, což naznačuje jeho zaměření na serverový segment trhu, korporace a velké firmy. Nový procesor by měl také směřovat na rozvíjející se trh s produkty podporujícími HSA (Heterogeneous System Architecture). APU má také 64 linek PCI Express 3.0 a 16 z nich je zaměnitelných se dvěma linkami SATA Express a čtrnácti linkami SATA.

 

Co se grafické části týče, s jádry architektury zen by měla kooperovat grafická jednotka architektury Greenland, která by měla být vybavena 16 GB paměti HBM s přenosovou rychlostí 512 GB/s. Grafická část by také měla podporovat HSA, ECC a navíc také RAS a poměrem 1:2 v případě 32 a 64 bitových výpočtů.

Podle všech indícií půjde o velký monolitický čip s jehož vývojem se může vyskytnout mnoho problémů, o čemž se v minulosti přesvědčila například Nvidia. Pokud půjde vše podle plánu, měly by se první 16jádrové procesory architektury Zen objevit někdy během příštího roku.

Zdroj: Fudzilla 1, 2

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář