Aquantia uvádí vlastní multigigabitové síťovky pro hráče, mají prioritizační software

3
Aquantia AQtion AQN-107 (Zdroj: Amazon)

Od loňska se na trhu pomalu rozlézají desetigigabitové, či lépe řečeno multigigabitové síťové adaptéry Ethernet (kromě 10 Gb/s umí také režimy 2,5 a 5,0 Gb/s, které jsou dost zajímavé díky fungování na kabelech Cat 5e). Za příchodem těchto síťovek do spotřebitelského trhu a běžných stolních PC stojí zejména firma Aquantia, která na trh dotlačila relativně levné čipy řady AQtion, na nichž jsou založené. Doposud šlo o produkci různých OEM výrobců (od výrobců desek až třeba po QNAP), ale zdá se, že firma nyní začne nám „písíčkářům“ nabízet i vlastní modely a překvapivě dokonce budou oficiálně určené hráčům. Budou k tomu mít i jednu důležitou specialitu.

Tyto samostatné karty pro PC se jmenují Aquantia AQtion AQN-107, což je trošku matoucí, protože skoro stejně se jmenují i samotné použité čipy – AQtion AQC107. Jde o tutéž elektroniku jako v předchozích kartách dalších výrobců, přičemž použití varianty AQC107 znamená podporu jak 2,5 a 5,0Gb/s režimu, tak 10 gigabitů (na kabeláži Cat 6).

Adaptér je vcelku podobný ostatním typům založeným na čipech Aquantia. Vyvádí na záslepku jeden síťový port (typu RJ-45, jde tedy o kartu pro klasické ethernetové kabely, pokud to nebylo jasné). PCB je nízkoprofilové a karta zabírá jeden slot, přičemž samotný čip je osazený pasivním chladičem, který má zmírňovat přehřívání (rychlejší síťové adaptéry nemají na rozdíl od integrovaných gigabitů triviální spotřebu, v zátěži příkon nějakých těch pár wattů dosahuje). Adaptér je vyroben pro sloty PCI Express 3.0 ×4. To ale dává konektivitu zhruba 32 Gb/s, takže kartu by nemělo nijak zpomalovat, ani pokud ji osadíte do slotu PCI Express 2.0 ×4 (16 Gb/s, tedy ještě zbude rezerva). Destička a chladič jsou jinak černé (totéž záslepka), což je jeden z přínosů toho, že jde o hráčský model.

aquantia-aqtion-aqn107-10gbe-gaming-edition

Prioritizační software pro zlepšení odezvy her

Kromě toho je tu ale ještě druhý a významnější. K této kartě přidává Aquantia obslužný software, který zajistí prioritizaci her v odbavování komunikace na síti, tedy aby pakety, které přijímá a vysílá multiplayerová hra měly co nejnižší latenci. „Ping“ je pro soutěžní hraní důležitý, a tak se podobné prioritizační aplikace objevují u řady produktů zaměřených na hráče (mají je třeba také síťovky Killer), nicméně řešení Aquantie má být vlastnoručně vyvinuté. Mělo by umožňovat nastavit tři úrovně priorit, nicméně vývoj bude prý dál pokračovat, takže třeba jednou přibude možnost jemnějšího nastavení. Zatím není úplně jasné, zda Aquantia tento software zpřístupní i dalším výrobcům karet s jejími čipy, nebo zda si ho nechá jen pro sebe coby exkluzivní výsadu. O dostupnosti pro ostatní adaptéry nikde řeč není, takže zatím se s ní asi počítat úplně nedá.

Karta Aquantia AQtion AQN-107 se už začala prodávat na Amazonu a stojí o něco méně, než při vypuštění první adaptéry třetích stran – 90 dolarů (dnes je to s DPH okolo 2400 korun). Třeba karty Edimax jsou teď zdá se i levnější, každopádně na nějaké výraznější zlevnění a zpopularizování si asi ale ještě počkáme. Brzdou rychlejšího síťování je dnes také nedostupnost levných routerů či switchů, které by multigigabitové režimy podporovaly. To, že někteří hráči jsou nyní ochotni kupovat i poměrně dost drahý hardware a příslušenství, by ale snad mohlo jejich příchod do spotřebitelského segmentu urychlit.

Aquantia uvádí vlastní multigigabitové síťovky pro hráče, mají prioritizační software
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE