Architektura AMD Zen se dostane i do levných dvoujader, nahradí Stoney Ridge

0

Minulý měsíc se z AMD konečně dostala porce technických detailů o tom, jak bude vypadat procesorová architektura Zen. Momentálně očekáváme, až se během (odhadem) nějakých čtyř či pěti měsíců objeví první CPU s těmito jádry, Summit Ridge pro platformu AM4. Kromě těch máme informace ještě o čtyřjádrovém APU Raven Ridge, které by se snad mělo objevit v druhé polovině příštího roku. Nyní se objevily zprávy o třetím čipu, založeném na nové architektuře. Ten bude zdá se směřovat do segmentu levných APU jako bylo Kabini a nyní naposled Stoney Ridge s jádry Excavator.

Tato informace přichází od webu SemiAccurate a týkají se v prvé řadě čipů pro sektor embedded. Pro ten nicméně AMD vystrojuje alternativní verze stejných čipů, jaké máme i v notebooccích a stolních PC, takže cokoli v tomto trhu by se mělo vynořit také jako normální APU. Podle SemiAccurate budou v sektoru embedded v budoucnosti uvedeny dva fyzicky různé čipy založené na Zenu. První má jméno Great Horned Owl (výr virginský, AMD pro tuto oblast používá jako kódová označení jména různých ptáků) a mělo by jít o přeznačené Raven Ridge, tedy nic nového. Ovšem druhý čip Banded Kestrel již podle SemiAccurate nový je, a šlo by tedy o třetí design založený na Zenu.

Banded Kestrel by měl údajně být menší a levnější. Česky by to měla být poštolka proužkovaná, takže velikost by symbolicky seděla. Tento procesor by údajně měl mít „polovinu prosttředků“ proti čipu Raven Ridge/Great Horned Owl. Měl by tedy být dvoujádrový. Zda bude přesnou polovinou také GPU tohoto čipu, už těžko říct (Raven Ridge má mít 768 stream procesorů, zde by to tím pádem bylo 384, spíše bych ale čekal 256 nebo 320).

AMD APU Merlin Falcon

Tento rys, kdy je CPU půlkou vyššího typu, by vám měl něco připomínat: APU Stoney Ridge s dvěma jádry Excavator, které je do značné míry půlkou APU Carrizo. Pokud tedy AMD nějak zásadně nezmění strategii, bude zřejmě tento procesor jeho nástupcem a zřejmě by měl mít podobnou spotřebu (10–25 W) i určení – tedy v levných noteboocích a počítačích. Jinými slovy, poté, co v tomto segmentu AMD nahradilo „kočičí“ Jaguar/Pumu „velkým jádrem“ Excavator, hodlá eventuálně přezbrojit i na Zen, stále však se dvěma jádry. Tím by bylo portfolio firmy unifikováno na jedné architektuře.

U Stoney Ridge má AMD stále jen jednokanálový řadič pamětí a bohužel v dostupných informacích nejsou žádné zmínky o tom, zda to tak zůstane, nebo AMD konečně použije dvoukanálový řadič (což má Intel splněno už od Atomu Bay Trail z roku 2013). Oba zmíněné embedded čipy mají být dodávané ve stejném BGA pouzdru FP5, které se objeví i v noteboocích. Nicméně ve stejném pouzdru mohou čipy s jedním i dvěma kanály DDR4 koexistovat.

 

Lowendový Zen v roce 2018

Podle SemiAccurate se má Great Horned Owl objevit koncem roku 2017 (doufejme, že APU Raven Ridge by mohlo být i kapku dříve), ale Banded Kestrel až později, jeho příchod má údajně nastat až někdy kolem poloviny roku 2018. Ve spotřebitelském segmentu bude však mít jiné označení, dost možná obsahující opět slovo „ridge“. Zatímco první čip bude prý volitelně existovat i v socketovém, v podstatě desktopovém provedení (AM4), u Banded Kestrelu o tom řeč není.

 

AMD se asi ještě nerozhodlo, zda lowendové čipy do socketu AM4 pustí. U Stoney Ridge se uniklé materiály o této možnosti zmiňovaly, zatím ale oficiálně nic slíbeno nebylo. V opačném případě by asi tento lowendový Zen existoval jen jako BGA čip, jako to bylo s Kabini před příchodem socketu AM1.

 Heber Gaming Pluto A400
Deska s embedded verzí APU Carrizo

Zdroj: SemiAccurate

Architektura AMD Zen se dostane i do levných dvoujader, nahradí Stoney Ridge

Ohodnoťte tento článek!