Archos PC Stick – klíčenkové PC s Windows 10 za tři tisíce korun

0

Na letošním CES představil Intelu svůj další počin v oblasti mini PC po uvedení barebonů NUC – osobní počítač ve formátu klíčenky do portu HDMI pro snadné nošení se sebou, nazvaný Compute Stick. Toto zařízení má ale v praxi tu nevýhodu, že u něj Intel nasadil poměrně vysokou cenu 150 USD (u nás je s daní za 4000–4500 korun). Minulý týden jsme psali o podobném kousku od Lenova, který stojí jen 129 USD, ještě levnější ale bude konkurent od francouzské firmy Archos, známé výrobou tabletů a předtím multimediálních přehrávačů. Její výrobek nazvaný PC Stick se má prodávat za 99 USD, takže česká cena by mohla být i pod třemi tisíci korun.

S touto cenou už se Archos PC Stick blíží k Linuxové verzi Intelova Compute Sticku – která má ale kromě absence Windows také podstatně horší parametry – jen 1 GB paměti RAM a 8GB úložiště. Archos PC Stick má přitom mít stejnou hardwarovou výbavu jako dražší verze Intelova počinu s Windows. Použit je čtyřjádrový Atom Z3735F (22nm SoC generace Bay trail na taktu 1,33–1,83 GHz), který má k dispozici 2 GB operační paměti a 32GB úložiště, jež je pravděpodobně typu eMMC. Jedná se tedy opět o stejný hardware, jaký pohání většinu tabletů s Windows 8.1.

Archos PC Stick
Archos PC Stick 

Ani v konektivitě není Archos PC Stick horší – má zdá se všechno, co dražší konkurenti. Kromě konektoru HDMI pro zapojení do televize nebo monitoru tedy ještě jedno velké USB 2.0 pro periférie, Micro USB pro napájecí adaptér a čtečku karet MicroSD. Kromě toho je uvnitř i obvyklý bezdrátový adaptér poskytující Bluetooth a Wi-Fi (pravděpodobně 802.11n).

Archos PC Stick

Přístroj měří 11,3 × 3,8 ×1,4 cm a váží 60 g. V tiskové zprávě Archos uvádí, že jako operační systém má už Windows 10, ale vzhledem k ceně asi půjde o zvýhodněnou edici s Bingem. V různých tiskových zprávách výrobce slibuje dostupnost buď koncem prázdnin (tzv. nákupní období „Back to School“), nebo koncem července, kdy mají Windows 10 oficiálně vyjít. Archos mimochodem uvádí, že zařízení podporuje různé aplikace emulující klávesnici pomocí chytrého telefonu (s Windows, Androidem, nebo iOSem), což může být cesta, jak například PC Stick zapojený do televize ovládat.

 

Cena má být jak už bylo řečeno 99 USD v Americe, nicméně v tiskových zprávách pro evropské země nalezneme i cenu v eurech, ta má s daní činit 120 EUR. To momentálně vychází na 3270 CZK (částka bez daně je jinak 100 EUR). Pokud bychom ale přepočítávali dolarovou cenu plus DPH, tak jsme jen na 2960 CZK. Pokud se však zařízení u nás objeví, asi bude platit spíše cena převedená z eur.

Pokud se podíváte na fotografie (či vizualizace?) zařízení v galerii, vyvstane ještě jedna možná výhoda PC Sticku od Archosu, i když zatím není potvrzená. Šasi nemá viditelné perforace jako klíčenky od Intelu a Lenova, a je tedy možné, že bude chlazené pasivně bez ventilátoru. Jiná otázka je samozřejmě, zda bude chlazeno dostatečně, ale když nic jiného, tak je tu alespoň potenciál pro zcela tichý chod.

Archos PC Stick

Zdroje: Liliputing, Archos (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!