Arctic Alpine A11-Passive jde na trh. Pasivní chladič za minimální peníze

0

V oblasti chladičů je zájem hlavně o nejvýkonnější modely, jelikož procesor s nízkým TDP lze obvykle uchladit téměř čímkoliv. Chladiče Arctic Alpine M1, určené pro 25W APU lowendové platformy AM1, tedy mnoho pozornosti nevzbudily. Začaly ovšem být zajímavé, když se loni proslechlo, že Arctic chystá verzi velmi levného (ale dostatečně účinného) pasivního modelu řady M1 také pro mainstreamovou platformu Intelu – tedy LGA 1151 a předchozí. Upravená varianta schopná uchladit 35W Skylake by totiž umožnila bezhlučné sestavy jen s minimální investicí do chlazení.

Tento chladič nyní Arctic skutečně uvedl na trh. Nový Alpine 11-Passive pro procesory Intel zachovává stejnou jednoduchou koncepci jako verze pro AM1 a také cena je stále nízká. Opět jde o hliníkový výlisek z jediného kusu, jednoduše upevněný šrouby do montážních otvorů desky. Chladící kapacita se však zvedla na minimálně 35W, potřebných k uchlazení úsporných variant procesorů Skylake (označených písmenkem T). Arctic dokonce na webu uvádí kapacitu až 47 W s tím, že procesory s TDP přes 35 W pasiv utáhne jen v kratších zátěžích a při déle trvajících už mohou snížit takty.

Chladič Arctic Alpine A11-Passive pro platformy LGA 115x

Proti verzi AM1 chladič narostl, ztloustl a nabyl také na povrchu, takže vyšší podporované TDP by nemělo být jen na papíře. Rozměry pasivu jsou 95 × 95 × 69 mm (původně byl půdorys 7,7 × 7,7 cm) a hmotnost vzrostla z 246 na 508 g. Zároveň je místo patnácti použito dvacet žeber. Chladič má dle specifikací sedět kromě na LGA 1151 také na desky platforem LGA 1150, LGA 1155 a LGA 1156. Zespodu je už také nanesená teplovodivá pasta (MX-2).

Chladič Arctic Alpine A11-Passive pro platformy LGA 115x

Sestava s tímto chladičem nebude ovšem obvykle umožňovat úplně pasivní pojetí. Na rozdíl od počítačů, kde CPU odevzdává teplo přímo hliníkové skříni, budete muset zajistit určitý průvan skříní (jak mocný, to si neodvažuji odhadovat). Chladič by se měl dát upevnit s žebry orientovanými vertikálně i horizontálně, podle toho, jakým směrem budete průtok vzduchu mít.

 

 

Cena pod 350 CZK

Pozitivní je, že přes dvakrát vyšší hmotnost pasivu je Arctic Alpine 11-Passive stále velmi levný, „konstrukce“ je ostatně primitivní. Oficiální cena je dokonce stejných 13 EUR jako u menší verze pro procesory AM1 (Alpine M1-Passive), což je včetně 21% evropské DPH. V přepočtu na naši měnu to vychází na zhruba 350 CZK. Zde je ale třeba říct, že M1-Passive se dá v některých menších obchodech nalézt už za částky začínající na 130 korunách a v těch velkých od dvou stovek. U Alpine 11-Passive pro platformy Intelu by tedy snad reálná cena na pultech mohla být také nižší než doporučená (alespoň časem, když už ne hned).

Chladič by se měl oficiálně prodávat už od včerejška, ale u nás ho vyhledávače cen ještě neevidují.

Zdroje: FanlessTech, Arctic

Arctic Alpine A11-Passive jde na trh. Pasivní chladič za minimální peníze
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů