ARM a Microsoft testují 64bitová Windows RT. Počkáme si aspoň dva roky

0

Svět procesorů ARM je jiný než království Intelu. Tak třeba v tom, že 64bitová architektura představuje pro britské ARM novinku. Své síly podnik spojil s Microsoftem a společně nyní zkouší nové čipy a 64bitovou edici Windows. Redmondským dalo v minulosti hodně práce, než se jim podařilo předělat svůj operační systém pro jinou architekturu. Nyní před nimi stojí další výzva, a sice zvládnout podporu nových technologií od ARM.

Ian Forsyth z uvedené procesorové firmy neuvedl konkrétní datum, kdy bychom mohli 64bitová Windows RT začít reálně používat, ale aspoň víme, že se něco děje. Spolupráce byla zahájena s několika softwarovými výrobci, hardware a software je tak vyvíjen a laděn souběžně. Microsoft dne 26. října oficiálně uvedl Windows RT. Ta jsou první svého druhu a podporují stávající 32bitové procesory ARM. Tabletopočítač Surface se na trhu ještě nestihl ohřát, takže na řeči o jeho nástupci je v tuto chvíli stoprocentně brzy.

 

Navíc, zařízení s 64bitovými procesory ARM by měla na trh zaútočit až v roce 2014, prozradil anglický designér čipů. Přechod nebude bezbolestný, podobně jako v případě architektury x86, také zde se bude muset instrukcím přizpůsobit software, aby využil nových možností.

Naproti tomu běžná Windows pro architekturu x86 podporují 64bitové instrukce již léta. V tomto světě naopak čekáme na den, kdy Microsoft přestane vydávat 32bitovou edici systému. Kdoví, jestli k tomu někdy dojde. O jejím konci se hovoří už od dob Windows Vista, protože právě ona přinesla podporu 64bitů. Nyní žijeme v době Windows 8 a 32bitová edice své uplatnění očividně stále najde.

Zdroj: PCWorld

ARM a Microsoft testují 64bitová Windows RT. Počkáme si aspoň dva roky
Ohodnoťte tento článek!