ARM spustil antikampaň proti procesorům RISC-V. Ukázal tím, že dostal strach?

7
Zdroj: Western Digital

Ti, kdo nejsou fanoušky procesorů x86 v osobních počítačích, jim často prorokují zkázu z rukou instrukční sady ARM, zejména s poukazem na to, jak ovládla oblast mobilních telefonů. Ovšem ani ARM nemá všechno jisté. Zatímco v mobilech si vybudoval s Androidem těžko napadnutelný ekosystém, problémy by mu mohly nastat v oblasti IoT, Embedded a v mikrořadičích. Tam se totiž začíná pokukovat po konkurenční architektuře RISC-V, která je navržena s cílem poskytnout volně dostupnou instrukční sadu zdarma a přinejmenším částečně v principech open source. A zdá se, že tuto hrozbu už si uvědomuje i sám ARM, protože nyní přistoupil ke kontroverznímu kroku a začal proti RISC-V vést antikampaň.

O víkendu se na webu objevily stránky s doménou riscv-basics.com, které měly potenciální klienty upozornit na nevýhody, které volba architektury RISC-V jako základu pro jejich produkty může obnášet. Tato stránka byla zřejmě vytvořena přímo firmou ARM nebo na její objednávku – nese její hlavičku, ale také odkazuje na některý obsah přímo na oficiálním webu ARMu. Na konci celého sdělení byl také odkaz na oficiální zdroje pro vývoj čipů s technologií ARM, lze říci reklama.

arm-antikampan-risc-v-factsZpětná vazba se asi neukázala moc pozitivní, nebo vyznění nebylo vyhodnoceno jako dobré, protože ARM web už během včerejška zrušil. Podobu si ale stále můžete prohlédnout třeba na web.archive.org. ARM víceméně férově upozorňuje na některé kompromisy či nevýhody, které mohou s RISC-V vývojáře čipů čekat a na výhody, které má zavedená léty a ověřená technologie ARMU, byť stojí víc na licenčních poplatcích.

ARM poukazuje na to, že cena za licencování samotného procesorového jádra (oproti RISC-V zadarmo) je jen částí celkové investice při vývoji čipu, ve finále mohou být náklady na další bloky a implementaci vyšší kvůli komplikacím navíc. Podle bodu dva RISC-V zdaleka není tak zralý a nemá rozvinutý ekosystém, což je fakt. ARM dále varuje před možností fragmentace platformy (instrukční sady) kvůli otevřené povaze, což ovšem nemusí být taková nevýhoda pro řadu nasazení. Kromě toho ARM také tvrdí, že má rozvinutější bezpečnostní technologie. Věci jako Trustzone například zatím na architektuře RISC-V chybí, podobně jako virtualizace a řada dalších funkcí, které jsou teprve postupně specifikovány a navrhovány (RISC-V je stále na počátku dráhy). A na konec ARM uvádí, že jeho IP bude pro návrháře snadnější ověřit a debugovat, což je časově velmi náročná etapa vývoje čipu. Vzhledem k rozvinutému mnohem zralejšímu ekosystému, což bude platit i pro různé nástroje, toto opravdu může být pravda.

Argumenty, které ARM předkládá proti instrukční sadě a architektuře RISC-V
Argumenty, které ARM předkládá proti instrukční sadě a architektuře RISC-V

Vlna odporu

Kritizování konkurence touto formou není úplně nevídané, ale bývá kontroverzní, obvykle se firmy přistupující k takovému marketingu dočkají obvinění z šíření tzv. „FUD“. S touto kritikou se také příznivci open source, RISC-V typicky fandící, na internetu porůznu vyjádřují. ARM ale asi není třeba za tuto kampaň nějak moc démonizovat, ona antireklama na konkurenci je poměrně mírná a vzhledem k tomu, že se ke všemu ARM otevřeně hlásí, nejde o nic zákeřného. Pokud by například kampaň byly vedena ve skrytu a na první pohled nezávislými subjekty, skrytým lobbingem a očerňováním, intrikami nebo nějakými pokusy o sabotování, bylo by to něco jiného.

Je nakonec možné, že přešlap byla tato kampaň ze strany ARM spíš v jiném smyslu. Někdy se jako důležitá zásada marketingu uvádí, že je třeba pokud možno nikdy nezmiňovat existenci konkurence, což zde ARM porušil. Do jisté míry tak instrukční sadě RISC-V přidává na publicitě a co víc, možná ji tím, že „si ji všiml“ dokonce dodává větší legitimitu v očích potenciálních zákazníků. Celá akce totiž může být (a také k tomu v komentářích dochází) interpretována tak, že ARM nyní dostal z možné hrozby architektury RISC-V strach a antikampaň je toho dokladem. Propagátoři této alternativy tedy jeho krok mohou brát jako známku vlastního úspěchu a síly.

Aktualizace:

ARM k věci vydal prohlášení (má ho například ComputerBase), v kterém uvádí, že stránku smazal proto, že nevedla k věcné diskusi, což bylo cílem, a výsledkem neodpovídal hodnotám spolupráce, které ARM vyznává. Firma také říká, že nechce napadat open source hnutí jako takové a že ho podporuje.

Our intention in creating a webpage to offer key considerations around commercial RISC-V based products was to inform a lively industry debate. Regretfully, the result was something different, a page that wasn’t in line with Arm’s collaborative culture, so we’ve taken it down. Indeed, many of our own people also told us they didn’t like it.

One thing to clear up immediately is we absolutely did not want to give the impression we were attacking open source as we are highly committed supporters of open source communities in many different areas. Our intention is to cultivate a healthy discussion around architectural choices as it is one of many subjects critical to our industry’s future.

ARM spustil antikampaň proti procesorům RISC-V. Ukázal tím, že dostal strach?
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

    • Neřekl bych, že je ARM nějak nenažraná firma. Jejich tržby jsou překvapivě malé, když se na ně podíváte a uvědomíte si, jak moc čipů s tou ISA se používá a prodává (a když si člověk vezme, kolik na odvozených výrobcích pak berou některé z nich těžící megafirmy.
      Za Q4 2017 měli tržby 1,36 miliardy dolarů, čistý zisk 283 milionů. A teď si vemte, že teď každý rok vyvíjejí po jednom jádru typu A73/75/76 a k tomu ještě ty nižší řady, plus jádra R, M, GPU Mali, spoustu dalšího IP (propojovací logika, AI, …) a ještě u toho spolupracují na validaci/optimalizaci s výrobníma závodama (TSMC, Samsung, GloFo, dokonce Intel). Jako řekl bych, že odvádějí dost práce – jak malej zisk by museli mít, aby nebyli „nenažraný?“