Asetek chce zakázat prodej vodou chlazených grafik. I Radeonu R9 Fury X

0

Už řadu let se Asetek soudí s konkurenty vyrábějícími bezúdržbové vodní chladiče s uzavřeným okruhem. Původně byl tento spor jen mezi těmito firmami, mezi nimiž je Asetek obvykle považován za průkopníka a soudy mu zatím dávaly za pravdu v tom, že ostatní firmy neoprávněně použily technologii, kterou si patentoval. Ovšem nyní se tyto války zdá se rozlijí do dalších oblastí. Firma totiž vytáhla do boje proti výrobcům grafických karet a žádá zákazy prodejů i pro jejich výrobky.

Podle informací webu GamersNexus (který by je měl mít přímo z oficiálních míst) nyní Asetek své nároky rozšířil a mezi produkty, které podle něj jeho práva porušují, zařadil vodou chlazené grafiky. Do hledáčku se zdá se zatím dostaly dvě oběti – AMD a Gigabyte. Asetek jim údajně užzačal posílat výzvy, aby přestaly prodávat dotyčné produkty s vodním chlazením. Tyto dopisy (tzv. „Cease and Desist“) bývají předstupněm před skutečnou žalobou u soudu a vyzývají příjemce, aby přestal s počínáním, které mu zasilatel vytýká a v budoucnu se ho již nedopouštěl, jinak proti němu budou použity další právní prostředky.

V případě AMD vadí Aseteku současný nejvyšší model, Radeon R9 Fury X. Jeho chlazení je dodáváno firmou Cooler Master, s kterou již Asetek první spor vyhrál a uspěl i s návrhem na zákaz prodejů jejích vodníků. Už tehdy se spekulovalo o tom, že by se AMD kvůli tomu mohlo dostat do problémů a tyto dohady se nyní potvrzují. Právníci Aseteku údajně i tomuto chladiči přisuzují porušení dotyčných patentů, a požadují proto, aby byly prodeje karty zastaveny.

V případě Gigabyte Asetek prostřednictvím svých právníků považuje zastavení prodejů pro změnu karet GeForce. Mělo by jít například o vodou chlazenou GeForce GTX 980 Waterforce (GV-N980WAOC-4GD) a o podobný model GTX 980 Ti (označení GV-N98TXTREME W-6GD). U první je údajně použit chladič, který již byl soudem „shledán vinným“, u druhé se prý čeká, až právní tým kartu dostane do rukou a prozkoumá.

 GeForce GTX 980 Waterforce od Gigabyte
GeForce GTX 980 Waterforce od Gigabyte

 

Zákaz platí pro Seidony a jejich varianty

Jak se situace vyvine, teprve uvidíme. Firmy zatím nemají zákaz vydán soudně a proto mohou požadavky Aseteku odmítnout, ať už kvůli hraní o čas, nebo aby se jim u soudu bránily. Již platné opatření zakazující prodej by se totiž zatím mělo týkat Cooler Masteru samotného a konkrétního seznamu jeho modelů. Těmi jsou Seidon 120M, 120V/120V Plus, 120XL, Seidon 240M, Nepton 140XL, Nepton 280L, Glacer 240L a případně další, které by se od nich lišily nanejvýš kosmeticky. U zmiňované GTX 980 Waterforce od Gigabyte je údajně přímo použit Seidon 120M, takže zde má asi Asetek pozici téměř jistou, další výrobky ale mohou kvůli odlišnostem postihu uniknout.

AMD k věci vydalo krátké prohlášení, z něhož se zdá, že firma považuje celý spor za záležitost Cooler Masteru. AMD také uvádí, že u vodní blok, který má v sobě Radeon R9 Fury X, nepatří k těm, které porota posuzovala a kterým porušení patentů přisoudila. Firma tak zřejmě grafiku z trhu zatím stahovat nebude.

We are aware that Asetek has sued Cooler Master. While we defer to Cooler Master regarding the details of the litigation, we understand that the jury in that case did not find that the Cooler Master heat sink currently used with the Radeon Fury X infringed any of Asetek’s patents.

 

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Baidu)
Vodní blok s pumpou Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Baidu)           

U Radeonu R9 Fury X by měl být použitý blok navržený na míru, takže by Asetek asi musel u soudu absolvovat celé dokazování a počkat na nový verdikt. Je tedy možné, že se zde AMD vyhne zákazu prodejů díky tomu, že tou dobou již karta nebude na trhu. Nutnost platit případné odškodné by tím ale eliminována nebyla (pokud za něj nebude odpovědný přímo Cooler Master). AMD také na rozdíl od Gigabyte není přímým prodejcem hotových grafických karet, takže je možné, že se právnicko-soudní tahanice přesunou na bedra firem jako Sapphire, Asus, PowerColor, MSI (a opět Gigabyte).

 

 

U nás by ovšem k žádným narušením prodejů dojít nemělo, pokud ovšem Cooler Master zboží nestáhne z trhu dobrovolně. Všechny zmiňované zákazy prodeje se totiž (přinejmenším zatím) týkají jen jurisdikce spojených států, kde se soudní spor uskutečnil. Zatím alespoň není známo, že by Asetek spory rozpoutal například i u evropských soudů.

Zdroj: Gamers Nexus (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!