Asetek vyhrál patentový soud s Cooler Masterem. Chce peníze a zákaz prodeje

0

Předloni začala ve světě počítačového chlazení taková malá patentová válka. Asetek, přední výrobce vodních chladičů s uzavřeným okruhem, se tehdy obrátil na soudy s tím, že konkurenční producenti téhož artiklu porušují jeho patenty. Pokud jste byli napnutí, jak věc dopadne a zda patenty Aseteku obstojí, přišel nyní ve věci první verdikt.

V Kalifornii rozhodl 17. prosince (decembra) soud první instance ve sporu, který Asetek rozběhl proti firmě Cooler Master. Ta měla svými chladiči Seidon narušovat práva na americké patenty číslo 8 240 362 a 8 245 764. Soud dal teď Aseteku za pravdu v případě obou patentů a nařídil Cooler Masteru zaplatit odškodné ve výši 14,5 % z ceny různých Seidonů prodaných od roku 2012. To jsou na procenta vysoké tantiémy, nicméně celkový objem prodejů v oboru asi není moc velký. V absolutních číslech má totiž Asetek od Cooler Masteru dostat „jen“ 404 941 USD. Není to ale částka zanedbatelná – tržby Aseteku za Q3 2014 byly 5,5 milionu USD (firma podle své zprávy za toto období dodala 110 000 chladičů).

Patentový spor Cooler Master versus Asetek - Coolermaster Seidon 120M
Jeden z předmětů sporu: Coolermaster Seidon 120M

Porota údajně ve věci rozhodla jednohlasně. Zatím není jasné, zda se Cooler Master proti rozsudku či proti výši škod neodvolá. Zdá se však, že žalovaná firma minimálně u jednoho patentu (8 245 764) porušení sama přiznala. Obhajobě se nepodařilo patenty na technologii z roku 2003 a 2005 zneplatnit na základě podobnosti se starším vynálezem („prior art“). Soudce ale zřejmě ještě přistoupí ke zkoumání, zda patenty nejsou neplatné kvůli triviálnosti, což by ještě Cooler Master od placení odškodného zachránilo.

 

Cílem Aseteku je možná zbavit se konkurence

Poměrně důležité je, že Asetek bude soud žádat i o opatření na zákaz prodeje pro chladiče Cooler Masteru. To by mohlo naznačovat, že jeho nynějším cílem není toliko dostat z konkurentů licenční poplatky, nýbrž je dostat vůbec pryč z trhu. Něco takového se mu už povedlo se Swiftechem, který loni kvůli hrozbě právních sporů preventivně stáhl z amerického trhu chladič H220. V tomto případě údajně Asetek odmítl žádost o (samozřejmě placené) licencování dotyčných technologií, čímž soupeře z amerického trhu v podstatě vytlačil. Asetek ale může mít také za cíl jen dostat zákazem konkurenta pod tlak kvůli vyjednávání,což bývá docela častá taktika.

 

Podle představitelů Aseteku firmě konkurence jako taková nevadí, hodlají se ale bránit „jasným kopiím svých patentovaných technologií“. O uvalení zákazu prodeje bude soud teprve rozhodovat, takže jak se zde situace pro Cooler Master vyvrbí, zatím nevíme.

Vodní blok bezúdržbových chladičů Asetek
Vodní blok bezúdržbových chladičů Asetek

Žalobu proti Cooler Masteru vznesl Asetek později než svou první, vedenou proti firmě CoolIT. Soudy s ní ale byly hotovy dříve, zatímco pře s CoolIT ještě běží. V onom sporu Asetek uplatňuje stejné dva patenty, ale situace je komplikovanější. Firmě CoolIT byl mezitím totiž udělen jiný patent, z jehož porušení na oplátku obžalovala Asetek. Týká se vodní pumpy v chladiči; technologie má pocházet už z roku 2007. Pokud soudy vedle nároků Aseteku uznají také ten firmy CoolIT, přistoupí asi oba rivalové k nějaké formě oboustranného licencování. Věc by také mohla skončit mimosoudní dohodou. Kromě CoolIT dále Asetek žaluje také firmu AVC (Asia Vital Components), a to opět kvůli stejným patentům.

Zdroje: Asetek, bit-tech (1, 2), Law360

Asetek vyhrál patentový soud s Cooler Masterem. Chce peníze a zákaz prodeje
Ohodnoťte tento článek!