ASMedia přišla s rychlejším řadičem USB 3.1, ASM2142. MSI už ho má na desce

0

Možná si ještě vzpomínáte, že v době, než se USB 3.0 dostalo jako standardní integrovaná součást přímo do čipových sad AMD a Intelu, bylo na trhu docela hodně různých přídavných řadičů (třeba Renesas, VIA, Etron), kdežto dnes v případě USB 3.1 se na deskách do značné míry objevuje už jen a pouze řadič ASM1142 od ASMedia. Jedinou výjimkou jsou desky s řadičem Alpine Ridge od Intelu, který je však dražší kvůli integraci s Thunderboltem 3. Jelikož má nyní ASMedia tak důležitou roli, stojí za pozornost zpráva, že firma přichází s novou generací řadiče USB 3.1, který by měl podávat vyšší výkon.

Nový čip nese jméno ASM2142 a opět umožňuje vyvést dva porty USB 3.1. Lze asi čekat, že by u něj ASMedia mohla implementovat různé všeobecné optimalizace, ale hlavní změna nebude přímo v rychlosti dosažitelné na jednom portu. Hlavní slabinou ASM1142 je situace, kdy jsou zatížené porty oba, a právě v tomto ohledu by měl ASM2142 pomáhat, neboť odstraní brzdu, kterou má starší čip v připojení do systému. ASM1142 totiž používá jen jednu linku PCI Express 3.0 nebo dvě linky PCI Express 2.0.

ASMedia ASM2142 je ke zbytku počítače připojen s dvojnásobnou propustností, což umožní vysoký výkon u obou dvou portů USB 3.1
ASMedia ASM2142 je ke zbytku počítače připojen s dvojnásobnou propustností, což umožní vysoký výkon u obou dvou portů USB 3.1

To znamená, že z čipsetu a procesoru (a potažmo paměti, úložiště) může dostávat či do nich posílat data maximálně rychlostí 1 GB/s (8 Gb/s). Teoretická rychlost jednoho portu USB 3.1 je však 10 Gb/s, takže pro dva řadič evidentně nemá dost kapacity – leda že by se z jednoho jen četlo a do druhého jen zapisovalo (PCI Express je duplexní). ASM2142 naproti tomu už bude umět využít dvě linky PCI Express 3.0, kapacita připojení řadiče do systému tak budou dvojnásobné 2 GB/s (16 Gb/s).

K lepšímu využití obou portů bude ale ještě potřeba, aby čipová sada na svých linkách podporovala generaci PCI Express 3.0, což platí až pro současnou generaci Skylake, ale s výjimkou čipsetu H110. Platforma X99 má ze sebe vyvedené jen linky PCI Express 2.0. Pokud tedy řadič ASM2142 náhodou nepodporuje alternativně připojení PCI Express 2.0 ×4, na takovýchto starších platformách nepomůže. PCI Express 3.0 na linkách vycházejících z čipsetu ještě nebude mít ani Promontory, využívané na platformě AMD AM4. V tomto případě by ale mělo být USB 3.1 nativně přímo v čipové sadě a ASM2142 by tak nemusel být třeba.

 

 

Poprvé se objeví u MSI

Tento řadič se nyní poprvé objevil na nové desce vydané firmou MSI, modelu Z170A Gaming M6. Je možné, že po nějaký čas bude užíván exkluzivně jen touto značkou, neboť podle tiskové zprávy obě firmy na vývoji a testování spolupracovaly. MSI tak asi bude v zapracování ASM2142 do svých desek napřed před ostatními výrobci.

Na desce Z170A Gaming M6 jsou z řadiče vyvedené dva porty na zadní panel – jeden velký typu A a jeden malý oboustranný typu C. Deska má obvyklý hráčský design, ovšem tentokrát už s menším množstvím červených prvků a laděním převážně do černé a šedé. Dále má nabídnout také Ethernet Killer od Rivet Networks, opět údajně novou, ještě neuvedenou generace těchto adaptérů, zvukovku Audio Boost 3 dvojici slotů M.2 s podporou RAID 0 nebo dvojici vyztužených slotů PCI Express ×16 pro grafické karty. Kdy ovšem tato deska bude v prodeji, MSI zatím neprozradilo, což se týká i ceny. Ta ovšem bude vyšší, jelikož model má být určen pro tzv. „nadšence“.

Zdroje: The Tech Report, MSI

ASMedia přišla s rychlejším řadičem USB 3.1, ASM2142. MSI už ho má na desce

Ohodnoťte tento článek!