Aspire One – ideální kavárenský povaleč

0

Zpracování, úložný prostor

Na přístroji vás v první řadě zaujme jeho design. Ne, že by mininotebooky díky své velikosti samy o sobě nebyly dostatečně roztomilá zařízení, oproti některým opuchlým konkurenčním modelům je však Acer Aspire One opravdový krasavec. Velkou měrou se na tom podílí lesklé plasty které najdete na vnější straně displeje. Jedná se o jednolitou, na okrajích zaoblenou plochu, která vypadá velmi efektně. Proč tedy plasty v množném čísle? Protože si můžete vybrat ze čtyř barevných variant, kterými jsou perleťově bílá, korálově růžová, safírově modrá a zlato-hnědá. Tedy tak je alespoň nazývá výrobce. Jak moc se tyto barvy blíží svému označení přenechám jiným, důležité však je, že jsou všechny velmi povedené a v módě.

Od barvy vnější strany víka se odvíjí také zbytek přístroje. V matné variantě dané barvy je vyveden zbytek těla (včetně touchpadu) kromě klávesnice a rámečku kolem displeje. Klávesnice je buď bílá – u růžové a bílé varianty nebo černá – u zbylých dvou. Výrazný rámeček kolem displeje, který je vidět i z profilu, je černý u všech čtyř variant. Černé rámování pochopitelně výrazně prospívá filmům, fotkám ale i dalším zobrazovaným oknům a aplikacím. Kombinace růžová/černá/bílá však vypadá snad trochu moc divoce.

Přístroj však vypadá skvěle také díky svému tvaru. Oproti většině mininotebooků je přístroj velmi široký (stejně jako např. HP Mini-Note 2133 (link?)), což si všimnete již na první pohled. Ačkoli je díky menšímu 9″ displeji velmi kompaktní, vešla se na něj velmi příjemně velká klávesnice s rozumným rozložením kláves. Odnesl to jen touchpad, který je malý a navíc má z úsporných důvodů tlačítka vlevo a vpravo. Na takové řešení se dá zvyknout, rozhodně však není optimální.

Evolucí k dokonalosti

Nejnižší modely označovaný jako A110 byl dodáván s 8GB SSD diskem a speciální ořezanou distribucí Linuxu (Linpus Lite). Jeho použití tak bylo velmi omezené. Instalace Windows XP nebo alespoň standardního Ubuntu byla kvůli velmi nízkým rychlostem SSD disku v podstatě vyloučená a tak tento přístroj nikoho příliš neuchvátil, na internetu jej dnes můžete koupit pod sedm tisíc korun.

Naštěstí okamžitě nastartovaly také modely A150. Ty můžete zakoupit se 120GB nebo 160GB běžným diskem. První jmenované již od sedmi tisíc korun, druhé zhruba od osmi tisíc. Svižná odezva disku společně s gigabajtem operační paměti a předinstalovanými Windows XP jsou ingredience znamenající úspěch. První testované modely měly stejně jako A110 problémy s poblikávajícím displejem při málo nabité baterii. Některé kusy měly navíc problémy s klávesnicí. Některé tlačítka totiž vyžadovali velmi silný stisk, což znemožňovalo pohodlné psaní.

Aktuálně se objevil také model označovaný jako Acer Aspire One 3G A150. Zatím vás sice vyjde minimálně na dvanáct tisíc Kč, jako první na českém trhu (v kategorii mininotebooků) vám však poskytne nedostižný komfort v podobě integrovaného 3G modulu. Do slotu schovaného pod baterií jednoduše zastrčíte SIMkartu s datovým tarifem a můžete surfovat v podstatě kdekoli. Nejen že budete v kavárně za elegány, už se navíc nemusíte omezovat jen na podniky, které poskytují volné Wi-Fi připojení. My jsme měli možnost otestovat 3G model společně s produkční verzí modelu A150 – ani jeden už problémy s klávesnicí či displejem neměl.

Výbava, výdrž, výsledky měření

Vybaven jako každý druhý

Co se týče konektorové a hardwarové výbavy, je Acer Aspire One dalším v řadě. Je postaven na standardním provřeném čipsetu Intel 945SE Express, do kterého je osazen, jak jinak, než Intel Atom (N270, 1,6 GHz). Sestava je doplněna dvěma 512MB paměťovými moduly. Volný slot tedy uvnitř nenajdete – pokud budete chtít paměť rozšířit, budete muset stávající paměti vyměnit, maximem je však jen 1,5 GB.

Pevný disk ve 120 nebo 160GB verzi nabízí nejen dostatek úložného prostoru, ale také dostatek rychlosti pro svižné rozhýbání operačního systému. Jedná se totiž o standardní 2,5″ disk Hitachi, který nám v syntetických testech vyplivnul téměř 50 MB/s při čtení i zápisu a to není málo ani na běžný notebook.

Integrovaná grafická karta Intel GMA950 je také zcela standardní výbavou atomových notebooků, na hraní her či náročné grafické operace tedy zapomeňte. Díky celkové vyváženosti sestavy však přístroj zvládne bez větších obtíží přehrát i HD video (plynule 720p), v kombinaci s rozumně kvalitním VGA výstupem se tak přístroj dá využít i jako občasné multimediální centrum.

Zase jen tři články

Co se týče konektorové výbavy, opět jde v podstatě o šedý průměr. Tři USB jsou příjemné, doplňuje je VGA, sluchátka a mikrofon, modemová a síťová zdířka. Acer ale opět přidal něco navíc. Čtečku karet najdete na levé i pravé straně, k dispozici je tedy máte dvě. Opravdu velký bonus to byl u modelu s malinkým a pomalým 8GB SSD diskem, přesto se hodí i u modelů s pevným diskem.

Velkou daní, kterou uživatel tohoto přístroje platí za štíhlý a lehký stroj je nižší výdrž na baterie. Mininotebook je ve všech konfiguracích standardně dodáván jen s tříčlánkouvou baterií s kapacitou slabých 2 200 mAh. Kvůli tomu vydrží ve vysoké zátěži jen dvě hodiny na baterii (Surfování se zapnutou Wi-Fi) a to je trochu škoda. Za dva tisíce si sice můžete dokoupit šestičlánkovou baterii, která při ohleduplném zatěžování posune výdrž až na 5-6 hodin. Kromě toho, že vás přijde na dva tisíce, však také notebook zhyzdí ošklivou boulí na zádech.

Zajímavostí je, že přístroj nenabízí žádné možnosti regulace větráčku, který tak jede téměř pořád. Naštěstí existuje velmi šikovný neoficiální ale zcela bezpečný program, který najdete na www.computentsystems.de/aceraspireonefancontrol. Ten umožní velmi jednoduché nastavení možností chlazení a okamžitě promění ufučený Aspire One ve velmi tichého společníka.

Naměřili jsme

 • 3DMark01: 2 973
 • 3DMark06: 123 (486)
 • HD Tune: 49,6 MB/s, 15 ms
 • CrystalDiskMark: 49,8 MB/s (čtení), 49,3 MB/s (zápis)
 • Sandra 2008: CPU 3 578, Multimedia 24 012, Paměť 1,93 GB/s
 • PCMark05: 1 520
 • SuperPI: 1:34

Zhodnocení, závěr a parametry

Za ty prachy?

Přístroj nevyčnívá z řady mininotebooků ani použitým procesorem, ani lepším touchapdem a klávesnicí, ani výjimečnou výdrží na baterie, také displej je naprosto standardní. Přesto má mnoho zbraní, které vás mohou přesvědčit, abyste si ve velké konkurenci plně použitelných přístrojů vybrali právě Acer Aspire One. V první řadě je to rychlý a velký disk, v druhé řadě velmi povedený a stylový vzhled – s tímto maličkým notebookem se opravdu v kavárně stydět nebudete. Můžete mi věřit, ověřoval jsem to hned několikrát. A pokud vás ani jeden z těchto důvodů nepřesvědčil, stačí si vzpomenout na integrovaný 3G modem a viol√†, máme tu vítěze.

Informace

Acer Aspire One 3G A150 / Acer Aspire One 3G A150 (120GB verze)
oficiální cena 12 489 korun / 7 998 korun
zdroj Acer (web)

Parametry

 • procesor Intel Atom N270 (1,60 GHz, 512 kb L2, FSB 533 MHz)
 • čipset Intel 945SE Express
 • operační paměť 1 GB DDR2 533 MHz
 • pevný disk 160/120 GB (5 400 ot./min)
 • optická mechanika
 • displej 8,9″ WSVGA TFT LCD (rozlišení 1 024 × 600)
 • grafická karta Integrovaná Mobile Intel GMA950
 • komunikace Modem V.90 (V.92 ready), LAN 10/100 Mb/s, Wi-Fi 802.11b/g, 3G modem
 • vstupy a výstupy 3x USB 2.0, 1x RJ-45, 1x RJ-11, 1x VGA, 1x Sluchátka (stereo), 1x Mikrofon, 1x Integrovaná 0,3 Mpx webová kamera s vestavěným mikrofonem, 2x čtečka paměťových karet SD
 • rozměry 249 x 195 x 36 mm
 • hmotnost 1,26 kg

Plusy a mínusy

+ 3G modul
+ design
+ rychlý a velký disk
+ dva SD sloty

– touchpad
– standardně jen 3-článková baterie

Kompletní fotogalerie

Galerie linuxového operačního systému

Ohodnoťte tento článek!