ASRock čtyřnásobně zrychlil slot M.2 pro SSD. S „Ultra M.2“ slibuje 32 Gb/s

0

Jednou z inovací, kterou nabízí velká část desek s novými čipsety Intel Z97 a H97, je přítomnost slotů M.2 pro připojení SSD. Ty mohou nabídnout přenosové rychlosti blížící se 1 GB/s, jelikož nejsou svázány limity 6Gb/s rozhraní SATA. Firma ASRock si ovšem usmyslela, že tato rychlost stále ještě není dost dobrá, a na svých deskách pro Haswell Refresh zavedla slot nazvaný Ultra M.2, u nějž slibuje rovnou čtyřnásobnou přenosovou rychlost.

Sloty Ultra M.2 mají běžet s přenosovou rychlostí až 4 GB/s (32 Gb/s), čímž by se jednalo o zatím nejvýkonnější rozhraní pro připojení úložišť. Na první pohled asi působí podezřele, že takto rychlé sloty M.2 má jen ASRock, zatímco desky ostatních výrobců všude uvádějí, že slot má v režimu PCI Express rychlost 1 GB/s (či 10 Gb/s na fyzické úrovni, používá se totiž kódování 8/10). Ve skutečnosti ale nejde o nic složitého. Ostatní výrobci totiž používají sloty se dvěma linkami PCI Express (což je zdá se maximum, co čipsety Intelu umožňují), vedle toho jsou ale v rámci standardu M.2 specifikovány i sloty (a moduly), používající fyzicky čtyři linky. A právě takový používá ASRock.

ASRock, slot Ultra M.2 pro SSD

Slot Ultra M.2 navíc používá režim PCI Express 3.0 místo běžného režimu 2.0, což opět umožňuje dvakrát vyšší teoretickou rychlost a celkově jsme tedy u onoho slibovaného čtyřnásobného výkonu. Jak rychlé to ale bude v praxi, to už je jiná. SSD používající režim ×4 existují: například Samsung XP941, s nímž ASRock naměřil 1,16 GB/s při sekvenčním čtení. Současné disky ale používají zřejmě jen režim PCI Express 2.0, takže ze slotu Ultra M.2 nevyrazíte čtyřnásobnou rychlost, ale jen dvojnásobné 2 GB/s (takové rychlosti nejsou nereálné, slibuje je například LSI s nadcházejícími řadiči SandForce SF3700).

Čtyři linky PCI Express umí využít disk Samsung XP941. Ovšem jen v řežimu 2.0
Čtyři linky PCI Express umí využít disk Samsung XP941. Ovšem jen v řežimu 2.0

ASRock nabízí svůj slot Ultra M.2 na desce Z97 Extreme6 (zatím zřejmě exkluzivně). Chlubí se zároveň tím, že slot je pověšen přímo na řadič PCI Express v procesoru, zatímco ostatní výrobci sloty M.2 vyvádějí „oklikou“ z čipsetu.

 

To je ovšem tak trochu problematická výhoda. Teoreticky může být výkon vyšší a odezva nižší, ale procesory Haswell mají jen jeden řadič PCI Express 3.0 ×16. Pokud zapojíte SSD do onoho slotu Ultra M.2, ubíráte linky právě z tohoto řadiče. Pro připojení grafické karty na primárním slotu vám tedy zbude jen osm linek, a při SLI nebo CrossFire budete mít na dvou slotech jen režim ×8/×4. Zapojení na řadič procesoru je tedy problematické a jde spíš o znouzectnost. Z čipsetu jsou totiž vyvedeny jen linky PCI Express 2.0, a ASRock tedy neměl jinou volbu než si pomoci řadičem v CPU.

Slot Ultra M.2 osadil ASRock na desku Z97 Extreme6 (pod horním PCIE ×16)
Slot Ultra M.2 osadil ASRock na desku Z97 Extreme6 (pod horním PCIE ×16)

Deska ASRock Z97 Extreme6 má kromě tohoto superrychlého slotu ještě i běžný slot M.2 s rychlostí 1 GB/s, vyvedený už tradičně z čipsetu. Pokud tedy máte jen obyčejné SSD používající režim PCI Express 2.0 ×2, bude lepší volbou toto rozhraní. Slot Ultra M.2 asi zatím velké uplatnění nenajde, coby pionýrský počin ale není bez zajímavosti. Třeba se v budoucnosti sloty podporující režim ×4 objeví i na dalších deskách a moduly tohoto typu se více rozšíří.

Zdroj: ASRock (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!