ASRock je trojka na poli s deskami

0

Dřív jste mohli slýchat spíše o velké čtyřce, co se hlavních výrobců základních desek týče – Asus, Gigabyte, ECS, MSI a za nimi potom pátý ASRock. Nyní je na místě spíše velká pětka, protože situace se podstatně změnila.

Tchajwanský výrobce ASRock za rok 2010 prodal přes osm milionů základních desek, zatímco MSI (MicroStar International) i ECS (Elitegroup Computer Systems) se museli spokojit každý se sedmi miliony prodaných kusů. Hlavní část prodaných desek ASRocku sestává z těch levnějších desek kolem 1500 Kč a níže, ovšem vypadá to, že zvláště v zahraničí loni uspěly i dražší modely. Hrubá marže tak dělá kousek přes 18 %. U nás je ASRock populární hlavně díky svým levným deskám, které sice nejsou nijak extrémně vybavené, ale svou kvalitou rozhodně neurazí. Popularitu firma získala také díky různým hybridním řešením, deskám s AGP i PCIe současně apod.


Na druhém místě se umístil Gigabyte s osmnácti miliony prodaných desek a na prvním jako obvykle Asus s 21,6 mil. prodaných kusů. Právě Asus kupodivu nesplnil své předsevzetí – prodat v roce 2010 alespoň 25 mil. základovek. Když to vezmeme z druhého konce, Biostar prodal pět milionů kusů a Foxconn už z prodeje desek pod svou značkou ustoupil.

V roce 2011 hodlá Asus prodat 22,7 mil., Gigabyte 18–18,5 mil. a ASRock 9 mil. základních desek.

Zdroj: Digitimes

Ohodnoťte tento článek!