ASRock má pro procesory AMD dvě desky s USB 3.1, budou v dubnu [CeBIT]

0

Když minulý týden začali výrobci základních desek oznamovat první modely osazené porty USB 3.1, vypadalo v jednom ohledu docela bledě. Mezi představenými deskami jednak chyběly dostupnější modely (většina byla s čipsety X99 a Z97), hlavně ale výrobci oznámili jen modely pro CPU Intel. Jednu desku pro procesory AMD odhalilo MSI, naštěstí ale nezůstane úplně osamocená. Své modely pro platformu AM3+ plánuje i ASRock – to dokonce dva.

Půjde o ATX desky Fatal1ty 996FX Killer/3.1Fatal1ty 975 Performance/3.1, založené na čipových sadách AMD 990FX a AMD 970 (jižní můstek je u obou SB950). Hned je ale třeba říct, že nepůjde o desky s porty přímo integrovanými, podpora bude realizována přídavnými kartami, které ASRock představil už v únoru. Přijít s modelem podporujícím USB 3.1 na platformě AM3+ tím pádem pro ASRock nebylo zas tak těžké, až na adaptéry by totiž mělo jít jen o revize desek Fatal1ty 990FX Killer a Fatal1ty 975 Performance. Snad tím pádem můžeme doufat, že nebude příliš dlouho trvat a firma uvede i něco na bázi FM2+ pro APU.

Obě desky budou patřit do dražší kategorie. Asrock u nich uvádí napájecí kaskádu s 8 + 2 fázemi, vyšší obsah zlata v slotech PCI Express ×16 a na konektoru pro napájení (modely, na nichž jsou obě novinky založené, oba podporují 220W procesory FX). Deska na bázi 990FX má dokonce vedle CrossFire mít certifikaci pro čtyřnásobné SLI. Na obou je integrované audio Purity Sound 2 založené na Realteku ALC1150, vyšší model má také síťovku Atheros Killer E2200 (975 Performance/3.1 má jen obyčejný Realtek).

 

 

Porty USB 3.1 budou jak již bylo řečeno realizovány řadičem do slotu PCI Express 2.0 ×4, což bude u těchto modelů znamenat zkonzumování jednoho dlouhého PCI Express ×16, jelikož mají vedle nich už jen sloty PCI Express ×1. Dodávaná karta s řadičem ASMedia ASM1142 má nést po jednom portu klasické velikosti a jednom oboustranném portu typu C. Kromě toho mají desky přímo nativně šest USB 3.0 (dva vývodem na čelo skříně) a 996FX Killer/3.1 má dokonce i sedmý interní konektor přímo na PCB.

 

 

Další, čím ASRock na uživatele procesorů FX (potažmo staršího Phenomu, pokud by někdo o výměně desky uvažoval) pamatuje, je přítomnost slotu M.2 pro SSD. Zatímco na dražším modelu bude umět základní režim PCI Express 2.0 ×2, u modelu 975 Performance/3.1 by podle letáku měl dokonce umět PCIE 2.0 ×4 pro rychlost až 2,0 GB/s. Kromě toho lze úložiště připojit k šesti portům SATA 6Gb/s, ovšem u modelu 996FX Killer/3.1 je jeden z nich na zadním panelu formou eSATA a interních portů je jen pět.

 

Obě desky vystavuje ASRock na CeBITu, kde je nafotografoval web ComputerBase (snímky, které vidíte v galerii, pocházejí od něj). Podle jeho zprávy by se měly desky ASRock s USB 3.1 v obchodech začít prodávat příští měsíc, tedy v dubnu. Tento termín by tedy měl platit i pro modely Fatal1ty 996FX Killer/3.1 a Fatal1ty 975 Performance/3.1.

Zdroj: ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!