ASRock odemkl přetaktování pamětí DDR4 na čipových sadách B150, H110 a H170

0

Nebývalo tomu tak vždy, ale od uvedení procesorů Sandy Bridge v roce 2011 už jsme si stihli zvyknout, že Intel nabízí možnost přetaktování jen na nejdražší variantě čipových sad s písmenkem Z, v aktuální generaci Skylake tedy Z170. Občas se ale výrobcům desek podaří některá omezení obejít a první takový kousek už je zde.

„Průlom v obraně“ nyní ohlásil ASRock, byť ne tam, kde byste asi slyšeli o povolení šroubů nejraději. Firmě se totiž u svých desek podařilo obejít omezení uvalená na přetaktování pamětí RAM, kdežto zamčená frekvence CPU (alespoň zatím) zůstává zamčenou. Nicméně i zde se dá získat nějaký výkon navíc. Oficiálně Skylake podporuje jen DDR4 na frekvenci 2133 MHz, a na čipových sadách H110, B150 a H170 jste tudíž doposud mohli nastavit jen tento takt. Moduly ale jsou za slušnou cenu běžně k dostání i rychlejší, ovšem kvůli tomuto omezení zůstával výkonnostní potenciál z jejich vyšší propustnosti nevyužit.

Přetaktování pamětí na zamčených levnějších čipsetech, které nyní ASRock oznámil, zřejmě vychází z funkce DDR4 OC, kterou už firma má v BIOSech desek založených na Z170. Na těch dávala možnost automaticky přetaktovat RAM na vyšší takty (podle ASRocku až do 2800 MHz), ovšem zdá se, že ne všechny. ASRock ve svých materiálech mluví o pamětech od Samsungu a Kingstonu a zda funkce funguje i na jiných, není jasné. Navíc by asi mělo jít o paměti, které mají vyšší rychlost specifikovánu, tedy ne o nativně 2133MHz moduly.

DDR4 non-Z OC na deskách ASRock s čipsety B150, H170 a H110
DDR4 Non-Z OC na deskách ASRock s čipsety B150, H170 a H110  

Na deskách s čipsety neumožňujícími přetaktování ASRock tuto funkci převzal pod názvem DDR4 Non-Z OC. Nejde tedy o plnohodnotnou možnost změny frekvence, ale jen možnost zvolit rychlejší předvolby s názvy jako „Comfort“ (což je základní nepřetaktovaný stav), „Sport“ nebo „Sport+“. Možná ale, že právě toto firmě umožnilo vyvléct se ze závazků, kterými Intel odemykání levnějších čipsetů nepřipouští. Každopádně pokud bude tato obezlička alespoň v některých případech fungovat a umožní využití rychlejších pamětí, je to lepší nežli nic (či jak se říká, drátem do oka).

 

 

Podle stránek ASRocku je funkce DDR4 Non-Z OC momentálně dostupná na 18 deskách s čipovými sadami H110, B150 a H170 (a k tomu jednom modelu s enterprise sadou Q170). Seznam můžete vidět v tabulce, ovšem údajně ještě není definitivní a další desky s touto funkcí ještě přibudou. Možnost by snad již měla být přítomná v aktuálně dostupných BIOSech, ovšem ukáže se vám jen tehdy, pokud máte osazené ty správné kompatibilní moduly.

DDR4 non-Z OC je momentálně dostupné na těchto deskách ASRocku, další mají být na cestě
DDR4 Non-Z OC je momentálně dostupné na těchto deskách ASRocku, další mají být na cestě

Seznam modulů, s kterými bude přetočení fungovat v praxi, bohužel nemáme. ASRock má sice v seznamech podporovaných pamětí pro jednotlivé desky kolonku „OC“, když jsem se ale na některé díval, žádný takto označený modul v nich nebyl.

ASRock H110M-I, jedna z desek podporujících DDR4 non-Z OC
ASRock H110M-I, jedna z desek podporujících DDR4 Non-Z OC

Zdroj: ASRock

Ohodnoťte tento článek!