Hardwarová minela roku? Na trh teď přišly nové desky s šest let starými APU Beema

19

Psali jsme tu včera o tom, že AMD podle svých vlastních slov neplánuje obnovit vývoj tzv. „malých jader“, tedy úsporných architektur jako byly v Bobcat a Jaguar. Vypadá to ale, že počítačový průmysl našel cestu, jak se s tím „vypořádat“. Vypadá to totiž, že na skladech ještě pořád zůstala zásoba starých čipů s těmito jádry, takže teď na trh mohou k všeobecnému veselí přijít úplně nové desky s lowendovými APU pocházejícími z roku 2014.

Beema je kódové označení, které jsme věru už dlouho neslyšeli, takže raději trošku zopakujme. Šlo o lowendová 28nm APU vydaná v roce 2014 se čtyřmi jádry označenými Puma a integrovanou grafikou se 128 stream procesory, TDP bylo 10–15 W. Tyto čipy ale vlastně nebyly příliš změněné proti APU Kabini s jádry Jaguar z roku 2013, které si asi pamatujete lépe. Snad jen turbo (až na 2,4 GHz) u vyšších modelů bylo novinkou. Po generaci Beema došlo ještě k jednomu refreshi nazvanému „Carrizo-L“, to byly na rozdíl od skutečného Carriza s jádry Excavator opět skoro stejné čipy jako Kabini a Beema.

 

Nové desky s prastarými levnými APU

Výrobci desek teď ale z nějakého důvodu sáhli zrovna po čipech Beema z roku 2014. První se objevil model ASRock QC6000M, v kterém firma oživila model APU Beema s označením E2-6110. Jedná se bohužel o druhý nejpomalejší model v řadě, ale aspoň má čtyři jádra (ovšem na nízkém taktu 1,5 GHz a bez turba). Integrovaná grafika má takt 500 MHz, k tyto čipy mají jednokánálový (šířka 64 bitů) řadič paměti podporující DDR3-1600.

ASRock QC6000M 03
ASRock QC6000M

Procesor je chlazený hliníkovým pasivem bez ventilátoru. To je jedna výhoda, ale je třeba říct, že na trhu jsou o dost lepší pasivní alternativy zejména s posledními generacemi Celeronů Gemini Lake/Gemini Lake Refresh. Za léta uběhlá od časů Jaguru Intel nespal, takže CPU jádra Goldmont+ mají až dvojnásobné frekvence a ještě o dost vyšší IPC (a pochopitelně lepší 14nm proces). Výkonem tedy budou už úplně někde jinde a výbavou (například co do podpory multimédií) také.

ASRock QC6000M 04

Deska ASRocku má levné provedení s rozměrem mATX, využitelné jsou dva sloty DIMM pro paměti DDR3 a tři sloty PCI Express. Jeden je dlouhý typu ×16, ale elektricky má jen čtyři linky, další dva sloty jsou ×1. PCI Express poskytovaný procesorem Beema (jde vlastně o SoC) je ovšem jen generace 2.0 s rychlostí 500 MB/s na jednu linku, což připomíná, s jak starým čipem tu máme co do činění. Na desce lze pro úložiště využít dvojici portů SATA, M.2 není. Mezi zadními porty jsou čtyři USB 2.0 a dvě USB 3.0 na zadním panelu a obrazové výstupy analogový DSub a digitální HDMI, které zvládne rozlišení 3200 × 1800 bodů při 60 Hz a 4K při 24–30 Hz. Přítomen je i gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111H), integrované audio a sériový port.

ASRock QC6000M (Fotogalerie)

1,35GHz dvoujádro…

Kupodivu není ASRock s touto deskou sám, současně se objevila další, naznačující, že jde o rozsáhlejší spiknutí: Biostar A68N-2100K. Této deskce se povedlo zabřednout do lowendovosti ještě víc, protože je na ní osazené úplně nejpomalejší z těchto APU, model E1-6010, který je jenom dvoujádrový, a ještě běžel na nizoučkém taktu maximálně jenom 1,35 GHz. I GPU bylo zpomalené s taktem jen 350 MHz. TDP je jenom 10W a čip je chlazený celkem malým pasivem. Tato deska má alespoň zajímavější formát Mini-ITX, který ale trošku kazí ATX napájení, při podobně nízké spotřebě už lehce nelogické (DC napájení je však o dost dražší, což by zde asi nedávalo smysl).

Biostar A68N 2100K 1600
Biostar A68N-2100K

Konektivitu má tato deska podobou – dva sloty DIMM pro paměti DDR3-1333, slot PCI Express 2.0 ×16 (elektricky ×4) je samozřejmě jenom jeden. Biostar také osadil jen dva porty SATA a obrazové výstupy jsou DSub a HDMI. Deska poskytuje dva porty USB 3.0 (vzadu, vývod pro porty dopředu ani jedna z těchto desek nemá, respektive jen pro USB 2.0). Biostar jinak na desku neosadil přímo sériový port jako ASRock, ale na PCB je pro něj přichystán vývod a co víc, hned vedle je dokonce i vývod pro paralelní port. Opět je osazen gigabitový Ethernet i audio od Realteku (ALC887. na desce je dokonce vývod S/PDIF).

Biostar A68N 2100K 03
Biostar A68N-2100K

ASRock QC6000M stojí v Německu 66 € (1800 Kč), což je maximálně o stovku či dvě levnější než obdobné lowendové desky s modernějšími Celerony. Cenu pro Biostar A68N-2100K zatím nemáme, ale firma prodává předchozí modely 2100 a 2100E (s ještě staršími a pomalejšími APU Kabini E1-2100 a E1-2150) od 44 € a 47 € (1200, 1300 Kč). Za tyto ceny by to byla hodně levná deska s integrovaným CPU, ale pořád platí, že se vyplatí raději připlatit. Tyto modely asi budou dávat smysl jen ve speciálních případech, ne pro běžné PC využití.

Biostar A68N-2100K (Fotogalerie)

Důsledek nestíhajících továren Intelu?

Vznik desek s těmito už historickými procesory asi byl možný hlavně proto, že firmy již měly navržená PCB pro nějaké předchozí verze podobných čipů, které nebylo moc těžké a drahé upravit, takže vytvoření nového modelu bylo skoro zadarmo. I tak je ale dost zvláštní, že se někde ve skladech našlo tolik těchto starých procesorů, které by teoreticky už měly být stažené z nabídky.

Co možná také částečně stojí za touto kuriozitou až legrací (tak si říkám, že jsme s publikováním možná měli počkat ještě 12 dní), je ale asi Intel. Jeho sáhodlouze probírané problémy s kapacitou výroby 14nm čipů vedly totiž k tomu, že zejména lowendové modely Celeronů pro takovéto levné desky byly nedostupné. Některé desky s nimi se na čas přestaly prodávat a protože Intel situaci pořád ještě nezvládl, patrně jsou levné Celerony pořád nedostatkové. A Intel za ně možná také požaduje vyšší ceny. Třeba právě toto přinutilo výrobce desek sáhnout po už opravdu zastaralých APU s jádry Jaguar (respektive Puma). Nu, alespoň jsme se mohli pobavit.

Zdroje: Tom’s Hardware, techPowerUp

 

Hardwarová minela roku? Na trh teď přišly nové desky s šest let starými APU Beema
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. typuju že půjde o výbavu pro přístroje do škol v asijských státech, zejména do venkovských oblastí. Když na to dají linux nebo Win 8.1 tak se to nějak hýbat bude, ale ten pomalejší model to už bude jen o neustálém čekání. Nebo taky do jednoúčelových terminálů, tam by to také mohlo postačovat.

   • SSD to IMHO nezachrání, třeba 2× 1,3GHz Jaguar by byla vyložená tragédie a asi ani u toho čtyřjádra to nebude nic moc, protože na 1,5 GHz je na dnešní poměry jednovláknový výkon hrozně nízký. SSD vyřeší pomalost IO operací, ale tady bude asi dost hmatatelný nedostatek CPU výkonu, s kterým SSD neudělá nic.

    Za předpokladu že budu mít 8 GB RAM (nebo v nouzi nejvyšší aspoň 4 GB), tak bych určitě radši volil HDD, ale k tomu CPU s vyšším výkonem. Samozřejmě ale dneska do laciného jednoúčelového PC stejně automaticky jde 120GB SSD protože stojí míň než HDD, takže otázka takhle nestojí.

    • V pondělí jsem ten stroj viděl (menší servisní zásah), start OS za 10s, běžná práce na webu ve FF taky OK. Win10 upgradované před 1,5 rokem z tuším W7

     Sám jsem byl příjemně překvapený.

     • Kupil som ten Athlon 5350 a k tomu peknu ITX dosku, 8GB ram, SSD, krasnu malu skrinku a PICOpsu, nestalo to vela, tešil som sa ako puk. Sklamanie bolo obrovske, druhy PC v kancelarii mam starsi s Ci3-2120 a nedalo sa to porovnat, proste nedalo, ten Athlon mal zatiahnutu brzdu, predal som to a kupil refurbised s Ci3 2130 , maly Acer PC za par šupov, myslim 60e bDPH original aj s licenciou W7, teraz je tam W10….. paráda, dodnes ide ako píla

     • já ti nevim, ale mám osobní zkušenost s FM2 modelem, nevím už přesně typ ale vím že šlo o jednomodulový „stavební stroj“ daný napevno na 4Ghz, dokud šel prohlížeč, Skype a takové drobnosti tak to bylo ještě ucházející ikdyž vytížení se často dotýkalo 100% využití. No a jak se dalo aktualizovat WU tak to byla vyloženě tragédie, to co mi na starém 1500X trvalo do pěti minut tak tady to chroustalo přes dvacet minut. Tedy jako víceméně terminálové využití proč ne když je hlavním kritériem cena, ale na víc to nemá a je to jen pro velmi trpělivé.
      Pokud se k tomu švihne něco jako Kingston A400 a 2-6TB HDD na filmy to to může být taková laciná náhražka chytré TV, pro kutily určitě praktičnější než nějaké ARM. Je to nové se zárukou a to se také počítá.

 2. Komentáře které bez vyzkoušení rovnou strhávají Jaguáry/Pumy a vychvalují Celerony jsou o ničem. Koupil jsem postupně 5 boardů Asrock QC5000ITX a mám s nimi velmi dobrou zkušenost – použití multimédia v FHD, internet, kanc. aplikace, OS 1xWin10 na SSD, ostatní openSUSE s klasickým HD. Hlavní rozdíl proti Intelu je slušná použitelná integr. grafika která utáhne full HD. Jediné co bych těmto novým boardům vytknul jsou pouze 2SATA, v těch QC5000 byly 4porty. Skutečně to na výše uvedené každodení použití stačí, pasivní chlazení je bonus. U toho Biostaru bych byl opatrnější dvě jádra a nižší frekvence než 1,5GHz už je moc velká brzda.