ASRock se pochválil za podporu Ivy Bridge na starších deskách

0

Uvedení architektury Ivy Bridge již máme za sebou. S předstihem vydal Intel také čipové sady sedmičkové řady, určené k spárování s novými procesory. Již dříve však bylo avizováno, že Ivy Bridge bude možno instalovat i do starších základních desek se socketem 1155. BIOS či UEFI desky však musí být pro správnou funkci nových procesorů aktualizován. Právě s aktualizací BIOSu může leckdy nastat problém, rozhodnete-li se nějaký čas po sestavení počítače vyměnit procesor. Ne vždy je totiž potřebná nová verze k dispozici. Výrobci se často snaží omezovat náklady, a navíc by raději svým zákazníkům rovnou prodali novou desku.

V tomto ohledu si mohou nyní oddechnout vlastníci základních desek značky ASRock. Tedy alespoň některých modelů. Firma totiž vydala prohlášení, v němž slibuje přidat podporu pro procesory Ivy Bridge do ovladačů a BIOSů všech desek založených na čipových sadách Intel P67, H67 a Z68. Oficiální zpráva v této souvislosti nešetří chválou. Tyto základní desky mají díky blahodárnému kroku firmy doslova vstát z mrtvých. Dodejme, že aktualizace se týká 24 modelů základních desek, jejichž celý seznam si můžete přečíst na stránkách firmy.

Základní deska ASRock Fatal1ty Z68 Professional Gen3

Nalijme si však čistého vína. Podpora nových procesorů ve starých deskách není nic unikátního. Rychle to zjistíme, podíváme-li se jen namátkou na sortiment konkurenčních výrobců (zkusil jsem stránky dvou, které nebudu jmenovat). Dokonce by se dal kritizovat fakt, že mezi šťastnými deskami ASRocku chybí modely postavené například na sadě H61. Jiní výrobci přitom obšťastnili životodárnou aktualizací i tyto levnější výrobky.

Avšak uštěpačnost stranou. Pokud některou z dotyčných základních desek vlastníte, možnost povýšení na 22nm procesor je pro vás jednoznačným přínosem. Vydání aktualizace jako takové si tedy pochvalu zaslouží. A to i přesto, že Intel prozatím nepředstavil procesor se znatelně vyššími frekvencemi oproti minulé generaci čipů. Budete však mít alespoň větší volnost při eventuální výměně procesoru.

Zdroje: ASRock, techPowerUp

ASRock se pochválil za podporu Ivy Bridge na starších deskách

Ohodnoťte tento článek!