ASRock se údajně pustí do výroby grafických karet. Prý se má soustředit na Radeony

7

Vypadá to, že se na trhu brzo objeví nový výrobce grafických karet. Možná je to boomem, který tento byznys momentálně zaznamenává díky „těžení“ kryptoměn na GPU, možná jen snahou najít si nové prostory k expanzi, ale na tento trh se údajně pustí ASRock. Jeho vstup by mohl zahustit konkurenci a možné přinést i něco originálního do provedení nereferenčních grafik.

Tuto informaci přinesl tchaj-wanský web DigiTimes, který se odvolává na zdroje z tamního počítačového průmyslu (firma ASRock má sídlo právě v této zemi, podobně jako další výrobci základních desek). ASRock se má dle tohoto média údajně na grafickém písečku obejvit v dubnu tohoto roku, i když není úplně jisté, zda to znamená, že už přímo začne prodávat nějaké karty, nebo jen něco oznámí či představí.

Podle DigiTimes se výroba grafických karet této firmy údajně má soustředit na GPU Radeon od AMD, což je možná poněkud překvapivé. Vzhledem k dominantnímu postavení Nvidie by se asi dalo čekat, že vstup na nový trh bude založen spíše na značce GeForce (a když grafiky začal vyrábět Biostar, byly to právě karty Nvidia). Je ovšem možné, že v případě ASRocku není řeč o exkluzivitě a karty s GPU Nvidia bude eventuálně nabízet také. Další možné vysvětlení je, že karty Radeon dlouhodobě vyrábí méně partnerů než GeForce. A tudíž zde ASRock cítí lepší příležitost se uchytit.

V současné době není asi na start ideální doba vzhledem k tomu, že čipů GPU (a údajně také pamětí pro ně) je na trhu nedostatek kvůli zmíněným těžařům. DigiTimes proto vyslovuje dohad, že by kvůli ASRocku mohli utrpět další firmy vyrábějící Radeony, jelikož na ně zbude méně komponent. Pokud se ale první karty mají dostat ven už v dubnu, dodávky GPU již pravděpodobně byly nasmlouvané před delší dobou.

Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+
Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+

Kryptobyznys?

Zatím není jasné, jaké grafiky přesně ASRock uvede. Je možné, že v prvním sledu firma vypustí referenční modely, u nichž je návrh podstatně snazší. Na druhou stranu na současném trhu by asi nebyly příliš atraktivní (pokud by tedy nebyly výrazně lépe dostupné a za lepší ceny), takže mít rovnou vlastní výkonnější a tišší chladič by bylo plusem. Existuje ale ještě jedna možnost: ASRock nemusí mít nutně zájem o výrobu grafik pro hráče. Firma nabízí speciální desky pro těžení kryptoměn, po nichž je dle DigiTimes silná poptávka. A je možné, že její grafické karty by také mohly být namířené tímto směrem, tedy čistě na hornický trh. Mohlo by dokonce jít o nějaké speciály bez výstupů a možná dokonce i s nestandardním formátem a provedením.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Tak základní desky dělají velice solidní, snad i jejich grafické karty budou promyšlené z hlediska napájení a chlazení.
    V této těžké době potřebuje co nejvíce výrobců grafických karet 😀

    • EVGA dela taky dobre zdroje i desky a pritom jejich grafiky maji nejhorsi napajeni a chlazeni. Muzes si ledacos prat, ale nemuzes si tim byt jist.
      Svet nepotrebuje dalsi vyrobce grafik, svet potrebuje vyrobce pameti. K cemu je ti dalsi vyrobce grafik, pokud se vyrobi stejne mnozstvi pameti a teda i stejne mnozstvi grafik, protoze nebude vic pameti do grafik. Ne vstup ASRocku na trh grafik nedava moc smysl, pokud nebudou dalsi vyrobci pameti a zatim vime jen o novem vyrobci DDR4, zatimco GDDR5 a HBM nic.