Asrock ukázal další desky s čipsetem X99. Fatal1ty Professional a OC Formula

0

Společnost Asrock poodhalila další dvě „bestie“, s kterými vyrukuje do konkurenčního boje základních desek s čipsetem Intel X99.

Jde o Fatal1ty X99 Professional, která je už druhou deskou s čipsetem X99, nesoucí přezdívku profesionálního hráče Jonathana Wendela. O té první (X99M Fatal1ty Killer) jsme již společně s Asrock X99 WS psali v naší starší novince.

Deska stvořená pro nadcházející Haswell-E je vybavena osmi paměťovými sloty pro DDR4 moduly do frekvence 3000 MHz a společné kapacity 128 GB. Na fotografiích můžeme vidět 12fázové napájení zásobované doplňkovým 4pinovým a taky 8pinovým konektorem (EPS). Podle Asrocku dokáže deska zprostředkovat pro procesor až enormních 1300 W.

Z hlediska sběrnice PCIe na ní najdeme celkem pět konektorů ×16 ve verzi 3.0 (osadit lze čtyři dvouslotové grafické karty). O konektivitu interních datových úložišť se stará zejména 10 konektorů SATA 6 Gb/s a překvapivě až dva M.2 sloty, které v tomto počtu uvidíme na základních deskách poprvé. Jeden je tzv. Ultra M. 2 s napojením na čtyři linky PCIe 3.0, druhý je napojen klasicky na čtyři linky PCIe 2.0.

Deska je dále vybavena už dobře známými komponenty, které často vídáme na herních modelech od Asrocku. Jde zejména o síťový čip Killer E2200 a integrované zvukové řešení Purity Sound 2.

 

Asrock X99 OC Formula je téměř jejím dvojčetem. Rozložení PCIe, SATA, DDR4 slotů i pasivných chladičů je prakticky zcela identické a na první pohled se tak desky odlišují jen jiným zbarvením. Zamýšleným rozdílem je, že model OC Formula je navržen jako nekompromisní přetaktovací platforma, zatímco Fatal1ty jako high-end model pro hráče. Jelikož jsou ale obě na přetaktování dobře vybaveny (včetně masivního napájení procesoru), rozdíly jsou vskutku malé.

Bližší pohled na desku OC Formula odhalí dodatečný malý chladič pod paticí procesoru a absenci herního síťového čipu Killer. Výbava pro přetaktovávače v podobě tlačítek na rychlou změnu frekvence, odpojení PCIe, Debug LED či V-check point je u těchto modelů standardem.

Zadní panel s konektory mají obě desky stejný.  Kromě šesti portů USB 3.0 a dvou ve verzi 2.0 stojí za pozornost hlavně dvojice síťových konektorů a taky jeden starý PS/2 konektor. Ceny desek bohužel zatím nejsou známy a dozvíme se je pravděpodobně v pátek nebo v pondělí, kdy se společně s procesory Haswell-E dostanou do prodeje.

Zdroj: TechPowerUp (1, 2), Anandtech, Tom’s Hardware

Ohodnoťte tento článek!