ASRock uvádí desky série Killer. Součástí je zajímavá novinka platformy AM3+

0

Procesory FX nám od loňského uvedení čipů Vishera spíše přešlapuje na místě. Platforma socketu AM3+ toho s poměrně starými čipovými sadami příliš nového přinést nemůže, takže dvojnásob potěší, když pro procesory FX objeví zajímavá nová deska. Model Fatal1ty 990FX Killer od ASRocku si pozornost určitě zaslouží, bez ohledu na ne zrovna nejvkusnější název. Řada Killer se holt spoléhá na určitou „hráčskou“ estetiku a branding, podobně jako například série Gaming od MSI.

Model 990FX Killer se tak honosí známou značkou Fatal1ty. Deska je samozřejmě založena na čipové sadě 990FX s jižním můstkem SB950, tedy na tom nejlepším, co můžete na socketu AM3+ mít. Napájení obstarává kaskáda o 8 + 2 fázích s digitální regulací. Osazeny jsou celkem tři sloty PCI Express × 16 2.0, třetí má ale při plném osazení aktivní jen čtyři linky. Přídomek Killer není v názvu jen pro parádu – ASRock totiž použil ethernetový síťový adaptér Killer E2200, od kterého si prý hráči mohou slibovat menší odezvy a lepší výkony.

ASRock Fatal1ty 990FX Killer
ASRock Fatal1ty 990FX Killer

Čím je ale deska 990FX Killer vyloženě speciální, je přítomnost slotu M.2 pro připojení SSD – najdete ho pod prvním slotem PCI Express ×16. Tento formát úložišť (jde o náhradu za starší mSATA, dříve se také označoval NGFF) je primárně určen pro notebooky. Má ale jednu velkou výhodu i ve stolním PC: umožňuje značně vyšší přenosové rychlosti než SATA, která zamrzla na nějakých 550 MB/s a rychlejší čtení či zápis z ní prostě nedostanete. Disky typu M.2 komunikují se systémem pomocí dvou linek PCI Express, takže jejich přenosové rychlosti mohou jít až k 1 GB/s. Další úložiště pak lze připojit k celkem pěti rozhraním SATA 6 Gb/s.

ASRock Fatal1ty 990FX Killer
ASRock Fatal1ty 990FX Killer

Nadstandardní vymoženosti ani tím nekončí. Další výsadou desky 990FX Killer mezi jinými základovkami pro čipy FX je integrované audio. ASRock osadil svou lepší zvukovku označenou Purity Sound, jež je založená na Realteku ALC1150 a zesilovačích TI NE5532 (podrobnosti o tomto řešení jsme probírali v této novince). Na nějakou pokročilejší samostatnou zvukovou kartu to samozřejmě stačit nebude, nicméně proti obyčejným integrovaným kodekům jde o plus.

 

Porty USB 3.0, které jižní můstek SB950 nativně neumí, jsou realizovány přídavnými řadiči. Čtveřici portů vzadu obsluhuje nespecifikovaný řadič ASMedia, k tomu má ale deska ještě vývod na dva porty čelního panelu (ty má na starosti čip Etron J188). Další port USB 3.0 by měl být osazen přímo interně na desce. Z další výbavy zde máme S/PDIF a port eSATA; z vývodu na desce lze dostat i sériové rozhraní a pro staromilce jsou dokonce osazeny dva konektory PS/2 (na myš má ale deska i speciální port USB 2.0, kterému ASRock říká „Fatal1ty Mouse Port“).

ASRock Fatal1ty 990FX Killer
ASRock Fatal1ty 990FX Killer

Vedle tohoto modelu platformy AM3+ vydal ASRock zároveň další tři kousky stejné série: desku Fatal1ty FM2A88X+ Killer se socketem FM2+ pro nadcházející APU Kaveri, a dále dvojici desek pro procesory Haswell – Fatal1ty Z87 KillerFatal1ty B85 Killer (ty jsou samozřejmě založené na čipových sadách Intel Z87 a B85). Snímky všech modelů můžete vidět v galerii.

Co se těchto dalších „zabijáckých“ desek týče, jsou vyvedeny vesměs ve stejné úpravě a se stejnou výbavou. Všechny tři modely se mohou pochlubit jak síťovým adaptérem Killer E2200, tak zvukem Purity Sound. Liší se nicméně vyvedenými porty a sloty (za pozornost stojí třeba 8 portů SATA 6 Gb/s u modelu platformy FM2+). Slot M.2 pro SSD ale tyto modely na rozdíl od desky pro čipy FX nemají.

Zdroje: ASRock (1, 2, 3, 4)

Ohodnoťte tento článek!