ASRock uvádí Mini-ITX desku s Celeronem J1900, napájenou notebookovým zdrojem

0

Minulý měsíc jsme zde představovali pasivně chlazené desky ASRocku, založené na úsporných procesorech Intel Bay Trail. Výrobce k nim ovšem nyní přidal ještě další, která bude pro leckoho možná nejzajímavější: desku Q1900DC-ITX. Tento model typu Mini-ITX totiž není odkázán na napájení standardním zdrojem ATX a místo toho má konektor pro připojení externího notebookového adaptéru. Díky tomu může být s touto deskou zejména klidová spotřeba PC mnohem nižší.

ASRock Q1900DC-ITX zcela postrádá klasický konektor pro připojení zdroje ATX, má jen konektor pro externí adaptér na zadním panelu. Adaptér není součástí dodávky, deska ale údajně nepotřebuje nic speciálního, má fungovat s různými zdroji o napětí 9–19 V. Čtyřjádrový Celeron J1900, který je na ní osazen, běží na taktu 2,0–2,41 GHz a má TDP 10 W, takže nároky na napájení nebudou velké. Deska se obejde aktivního chlazení, procesoru stačí hliníkový pasiv stejný jako u předešlých modelů. To spolu s napájením externí cihlou umožňuje postavit prakticky či úplně neslyšné PC či domácí server. Navíc může být takové PC díky eliminaci zdroje ATX mnohem kompaktnější.

ASRock Q1900DC-ITX. Deska s Celeronem J1900 se napájí notebookovým zdrojem
ASRock Q1900DC-ITX. Deska s Celeronem J1900 se napájí notebookovým zdrojem

Pro další rozšíření je Q1900DC-ITX opatřená slotem Mini PCI Express, do nějž lze instalovat bezdrátovou síťovkou (gigabitový Ethernet je už samozřejmě integrován) a také klasickým slotem PCI Express ×1 2.0. Paměť se instaluje do dvou slotů SO-DIMM. Některé zájemce asi potěší, že deska má čtyři porty SATA místo obvyklých dvou. Dva 3Gb/s porty zajišťuje samotný SoC, druhé dva pak přídavný řadič ASMedia ASM1061, takže zvládají i rychlost 6 Gb/s. Disky se kvůli absenci 12V větve ze zdroje napájejí kabelem přímo z desky, vývody se nacházejí hned vedle portů SATA.

 

Na zadním panelu jsou vyvedeny čtyři porty USB, z čehož dva jsou standardu 3.0, další dva lze ještě vyvést na čelní panel (opět je použit přídavný řadiče, ASM1074). ASRock na zadní panel osadil analogový obrazový výstup, ale také DVI a HDMI. Deska má kupodivu mírně nadstandardní integrované audio, ASRock sáhl po Realteku ALC892. Analogových výstupů je šest; S/PDIF sice chybí na zadním panelu, je ale přítomen alespoň formou interního vývodu. Mimochodem, na PCB jsou i vývody pro sériový a paralelní port, pokud by je vyžadoval nějaký starý hardware.

ASRock vedle tohoto modelu přidal do nabídky také velmi podobný Q1900-ITX. Mělo by jít prakticky o totéž v bledě modrém, ale již se standardním napájením ATX. Výbavu má Q1900-ITX stejnou (jediný rozdíl je snad to, že optický S/PDIF je vyveden na zadní panel), avšak díky normálnímu napájení lze snad osadit i grafickou kartu do slotu PCI Express ×1, což externě napájená Q1900D-ITX nepodporuje. Osobně bych ale řekl, že právě díky napájení notebookovým zdrojem je Q1900D-ITX zajímavá deska, možná i nejzajímavější z těch, které jsou pro Bay Trail k dispozici.

Zdroj: ASRock, FanlessTech

Ohodnoťte tento článek!