Asrock uvedl dvě AM3+ desky. Konečně slušný micro-ATX základ pro FX-8370

0

Už léta se mnoho stavitelů počítačových sestav potýká s problémy platformy AMD AM3+. Pokud opomenu zastaralost čipsetů, dalším z mnoha problémů je velikost základních desek. Drtivá většina lépe vybavených desek jsou formátu ATX a jen malá hrstka si vystačí s rozměrem micro-ATX. A když už takovou najdete, výbava obyčejně nestojí za nic. Kromě desky od Gigabytu s lowendovým čipsetem 760G žádná jiná deska nemá chlazenou napájecí kaskádu. Samozřejmě nelze přehlédnout omezení 760G (špatná podpora procesorů FX řady 8 a 9, chybí plná kontrola napájení, omezené množství linek PCIe aj.).   

Asrock se stal v poslední době velkým inovátorem. Boří limity dnešních základních desek (nabízí např. integrované řadiče SAS od LSI, 10Gb/s síťovky, mini-ITX na X99 a další). Postupné evoluční kroky provádí nyní i na platformě AM3+, kde uvedl svou micro-ATX desku s čipsetem 970 – 970M Pro3.

Jde historicky o vůbec první m-ATX desku s tímto čipsetem, za což si Asrock zaslouží pochvalu. Možná někoho potěší cenovka pod dva tisíce korun včetně daně. Asrock 970M Pro3 je zkrátka stroze vybavenný model pouze s pětifázovou napájecí kaskádou procesoru s menším pasivem. Výrobce slibuje plnou podporu všech procesorů, samozřejmě vyjma řady FX 9. Ořezaná je i konektorová výbava, na zadním I/O panelu najdete pouze dvě USB 3.0, šest USB 2.0, gigabitový Ethernet, šestikanálový analogový audio výstup a dvojici PS/2.

Jelikož čipset 970 nenabízí nativní podporu USB 3.0, musí být podpora tohoto rozhranní řešena přes externí řadič. Z tohoto důvodu jsou na desce pouze dva porty. Absenci digitálního S/PDIF ale už nedokážu odůvodnit.

 

Další představenou deskou je Fatal1ty 970 Performance formátu ATX. Bezpochyb patří mezi nejlépe vybavené a nejdražší desky s čipsetem 970. Podobně jako u konkurence Asrock osadil desetifázovou napájecí kaskádu s masivním chladičem. Robustní chladič je osazen i na samotném severním můstku. Deska oficiálně podporuje všechny procesory FX včetně nejvyšších FX-9370 a FX-9590, samozřejmě nechybí podpora i starších Athlonů či Phenomů II.

Na desce jsou výhradně osazeny špičkové polymerové kondenzátory Nichicon LF s výjimkou napájení zvukovky, kde jsou použity elektrolytické audio kondenzátory taktéž od Nichiconu. Fatal1ty je vybaven systémem Purity Sound 2 s převodníkem Realtek ALC1150 a dvojicí operačních zesilovačů NE5532 pro vybuzení sluchátek s impedancí až 600 Ω. Síťovka od Realteku mě nemile překvapila, konkurence již běžně nabízí Intel nebo Atheros Killer.   

Zadní panel je vybaven podstatně lépe než u micro-ATX modelu – najdeme zde čtyři USB 3.0 a čtyři USB 2.0 porty, gigabitový ethernet, dvojici PS/2 a osmikanálový audio výstup včetně digitálního S/PDIF Toslink. Deska nabízí i slušné možnosti připojení disků, kromě šesti SATA 6 Gb/s můžete osadit SSD do slotu M.2. Majitele starších zvukových či jiných přídavných karet potěší i přítomnost PCI slotu. Trojice PCIe verze 2.0 ×16 zvládne při současném osazení maximálně rychlosti ×8, ×8, ×4. 

Obě desky putují již do obchodů. Model 970M Pro3 koupíte za necelou dvoutisícovku, za dražší Fatal1ty 970 Performance zaplatíte přes tři tisíce. 

Zdroje: TechPowerUp (1), (2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Foto naznačuje že pohlcuje aj viditelné spektrum žiarenia,vlnenia teda viditeľné elektromagnetické žiarenie od 380nm do 780-800nm!Je to nenásitná dvojitá čierna diera pohlcujúca aj fotony svetla.

  2. No som zvedavy, ale ak bude naozaj novy dvojcipovy radeon disponovat hybridnym chladenim tak na 1Ghz ju nebude problem uchladit. Tym samozrejme s prehladom pokori “Z”. A cena mozno okolo 1500-1800 eur to je moj predpoklad. Zda sa ze Huang bude musiet ospravedlnit svoj 3000 dolarovy “zazrak”, ktorym sibrikoval na konferencii a priznat ze islo o akesi viralne video so sekcie zabavnych!