ASRock už má desky s 5,0Gb/s Ethernetem, modely pro Kaby Lake i Ryzen [CES]

3

Loni byl schválen standard 2,5Gb/s a 5,0Gb/s Ethernetu jako jakýsi kompromis mezi drahým desetigigabitem, který se ne a ne dostat do běžného hardwaru, a běžným gigabitem, který je levný, ale z hlediska rychlosti s ním už třináct let stagnujeme. Koncem roku jsme tu pak měli nadějnou zprávu, že firma Aquantia už ohlásila čipy, které by 2,5/5,0Gb/s síťovky měly přinést na základní desky běžných PC, což se s 10Gb/s technologií nepodařilo. Ovoce se z toho zdá se urodí mnohem dřív, než jsme doufali. První desky s těmito síťovými adaptéry už se totiž ukazují.

Role posla pokroku se ujal ASRock, který má dobrodružné sklony poměrně často. Tato firma na CES 2017 představila první desky právě s výše zmíněnými čipy Aquantia AQtion. Že by se něco takového eventuálně mělo objevit, zmiňoval web AnandTech ve svém článku k uvedení desktopových Kaby Laků a přímo na veletrhu již ASRock první takové desky se socketem LGA 115 pro tato CPU ukázal.

 

První, model Z270 Supercarrier, bude docela nabitý a tím drahý model. Nabízí 14fázové napájení CPU, čtyři „vyztužené“ sloty PCI Express ×16 (díky přepínači PLX 8747 je podporováno čtyřcestné SLI i CrossFire), tři 32Gb/s sloty M.2 a dva porty Thunderbolt 3. K této konektivitě má rovnou tři integrované adaptéry Ethernet. Dva jsou běžné gigabitové Intely (I219V, I211AT), ovšem třetí je Aquantia AQtion AQC108 s podporou 5,0Gb/s síťování po kabelech Cat5e/Cat6. Jde bohužel o levnější z obou nabízených čipů, který nemá podporu 10Gb/s režimu, který umí verze AQC107 (byť ne úplně podle standardu), ale díky Bohu alespoň za něj. Deska má jinak ještě zabudované dual-band Wi-Fi 802.11ac značky Intel.

 

Minimálně o něco levnější a asi výhodnější volbou by mohla být druhá varianta s názvem (Fatal1ty) Z270 Professional Gaming i7. Ta je podobná, má taktéž trojici slotů M.2, ale už jen tři PCI Expressy ×16 pro grafiky, chybí totiž můstek PLX. Uspořeno bylo také na Thunderboltu, ale deska má alespoň dvě 10Gb/s USB 3.1 – jedno typu A, jedno typu C. Zůstává Wi-Fi 802.11ac a také stejné trio drátových síťových karet: dva gigabitové Intely a 5,0Gb/s AQtion AQC108.

 

 

Ovšem pozor, ani příznivci konkurenční značky AMD tentokrát nepřijdou zkrátka, ASRock totiž rovnou ukázal i model s touto síťovkou pro procesory Ryzen (tj. socket AM4). Ten se jmenuje X370 Professional Gaming. Je to potěšující a možná by to mohlo znamenat, že tento výrobce desek nevnímá Ryzen jako nějakou popelku – nebo si alespoň myslí, že se pro něj vyplatí vydávat desky s podobně náročnou výbavou, jako pro konkurenční Intely.

ASRock X370 Professional Gaming
ASRock X370 Professional Gaming

Teto model je pravda mírně „horší“. Vyztužených slotů PCI Express ×16 pro grafiky je již jen dvojice, také 32Gb/s sloty M.2 se na PCB nalézají jen dva. Zachováno je však Wi-Fi 802.11ac od Intelu a dvoje USB 3.1 ve složení C+A (které ostatně nabízí přímo čipset X370). Zajímavostí pro použití s APU je pak HDMI 2.0. Také tato deska má 5,0Gb/s síťový adaptér Aquantia AQtion AQC108. K němu je také přibalen ještě druhý gigabitový adaptér Intel, celkově jsou ale zde síťovky jen dvě (nepočítáme-li Wi-Fi). Napájení má údajně 16+2 fáze – uvidíme, snad jen dvě pro grafiku nebudou málo pro Raven Ridge.

 

 

 

Zatímco desky s čipsety Z270 a B250 pro Intel by již měly být uvedené či odhalené a ASRock je má na svém webu, model pro AM4 ještě oficiální není, takže vám níže v odkazech nemůžu nabídnout specifikace. Spolu s dalšími připravovanými modely (AB350 Pro4, X370 Taichi) je má však nafocené web Tom’s Hardware i se zkrácenými specifikacemi, jak byly vystavené na CES 2017. Na trhu by se teoreticky mohly objevit už ke konci února, pokud se potvrdí tyto informace. Je však možné, že modely s 5,0Gb/s síťovkami Aquantia mohou mít nějaké zpoždění, jelikož jde o novou technologii (například Z270 Supercarrier ještě v obchodech zdá se také není).

Zdroje: The Tech Report, Tom’s Hardware, ASRock (1, 2)

ASRock už má desky s 5,0Gb/s Ethernetem, modely pro Kaby Lake i Ryzen [CES]

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. ASRock celkom prekvapuje s ich počínaním a snaží sa nejako urobiť si pro zákaznícky meno.
    Hľadá a poskytuje možnosti, za ktoré verím už zožal asi slušné „upozornenia“ napr. od intelu, ale zákazníkom sa tak ľahšie vryje do pamäti.

    Nedávno som celkom oľutoval, keď sme pre kámoša objednali mobo MSI Z97 Gaming 5 a neodskúšali radšej nejakú ASRock Extreme.

    • Tak ZLATŮ MEDIALŮ pro AsRock, chtěl jsem se té staré Z170 Extreme zbavit protože M2 slot je pod PCI-E a grafika přímo fouká na ten disk a přehřívá ho a hledal jsem náhradu, která deska to bude mít konečně vyřešeno jinak a zatím byl favorit MSI, ale teďka co čučím na toho Asrocka tak tím že disk dali až dolů na desku mají u mě nejvíc sympatií, protože se disk nebude hřát ani od jižního můstku. No zatím mám předvybráno. Děkuji 🙂