ASRock už má desky s novou rychlejší revizí Braswellu, opět i s DC zdrojem

0

Procesorům Braswell sice Intel již stihl odhalit náhradníka, ten ale přijde až v někdy druhé polovině roku. Ovšem mezitím byla připravena také druhá revize Braswellu, která přináší některé opravy, ale hlavně zlepšuje výkon CPU části v těchto SoC, neboť nové verze mají nastavené vyšší takty turba. Tuto půlgeneraci bezpečně poznáte podle toho, že místo původních označení začínajících písmenkem N začínají modelová čísla na J. Nové verze, vylepšující o něco atraktivitu původního Braswellu, už se teď dostávají na trh: ASRock odhalil kompletní řadu desek Mini-ITX a Micro ATX s těmito čipy.

Celkem osm modelů navazuje na devítku, kterou ASRock založil na původním Braswellu. Desky používají čtyřjádra Pentium J3710 a Celeron J3160, v jednom případě také dvoujádro Celeron J3060. Výbava pokud se dobře dívám odpovídá těmto oněm modelům, pravděpodobně bylo použito i totéž PCB. Vše je pasivně chlazené a opět je dostupný i model s napájením DC adaptérem místo ATX zdroje.

Desky ASRock s druhou revizí procesorů Braswell

Skupinu lze rozdělit do pěti typů. Desky J3710-ITXJ3160-ITX jsou Mini-iTX modely s čtyřjádrovým procesorem (lišit by se měly jen dle jen osazeným čipem). Specialitou jsou u nich čtyři porty SATA díky přídavnému řadiči ASMedia a také šest portů USB 3.0 (z toho čtyři na zadním panelu). Tyto modely mají pětici audiovýstupů i S/PDIF a tři digitální výstupy videa – jak DVI, tak DisplayPort i HDMI 1.4. Kromě klasického PCI Expressu ×1 mají také mini PCI Express pro bezdrátový modul. Desky nesou vývod pro sériový port.

 

Druhou skupinou jsou desky J3160B-ITXJ3060B-ITX s Celeronem J3060 nebo J3160. Jejich základ je podobný, ale postrádají například Mini PCI Express, rozšířené výstupy audia předchozích modelů, musí u nich stačit dva porty SATA nebo jen dva porty USB 3.0 na zadním panelu. Specialitou těchto desek je naopak zpětná kompatibilita. Fyzicky vyveden je paralelní port, sériový port, dvoje PS/2 i analogový D-Sub (z digitálních výstupů je zde však jen HDMI).

Desky ASRock s druhou revizí procesorů Braswell

Dále tu máme Dvojici Micro ATX desek: J3710MJ3160M. Co mají za CPU, je asi jasné. Liší se přítomností třech slotů PCI Express ×1 (z nichž jeden je dlouhý, elektricky ale více linek nemá kde vzít) a použitím běžných slotů DIMM pro paměti DDR3L, zatímco Mini-ITX modely používají vždy SO-DIMMy. Výbava porty je jako u desek s písmenkem B (tedy jen dvoje SATA), ovšem navíc dostanete i DVI. Paralelní a sériový port fyzicky vyvedené nejsou, mají ale vývody na PCB.

Desky ASRock s druhou revizí procesorů Braswell

Sedmá deska J3160DC-ITX konečně udělá radost těm, kdo chtějí tiché a úsporné napájení notebookovým zdrojem – ten by dokonce měl být v balení. Zároveň má tento model všechnu nadstandardní výbavu, nese všechny rozhraní a porty jako první dvě desky normální řady ITX, dokonce i včetně legacy vývojů pro paralelní a sériový port. Jediné, co musíte oželet, je z nějakého důvodu S/PDIF na zadním panelu.

Desky ASRock s druhou revizí procesorů Braswell

Osmý model je Thin Mini-ITX deska J3160TM-ITX. Tento formát má podle některých zdrojů údajně na kahánku, ovšem zde již ASRock měl PCB vyvinuté, tudíž by stejně asi nebyl důvod novou revizi nevyrobit. Opět je použito DC napájení, přítomen je slot Mini PCI Express a obyčejné PCI Express ×1. Tato deska má dva porty SATA, HDMI a D-Sub, jen dva výstupy pro audio, ale čtyři porty USB 3.0 na zadním panelu (další dva jakož i USB 2.0 by měly být na vývodech). Na PCB má být také LVDS a vývod pro sériový port.

Desky ASRock s druhou revizí procesorů Braswell

 

Tyto „jéčkové“ desky se již předběžně objevily v některých našich obchodech, takže by jim snad nemuselo trvat příliš dlouho, než budou i fyzicky dostupné. Ceny za čtyřjádra Celeron jsou někde od 2300 Kč, za Pentium však už přes tři tisíce (tam se však asi bude dát ušetřit pár korun, pokud pořídíte mATX verzi). Také verze s DC zdrojem bude o něco dražší (okolo 3300 Kč).

 

Zdroj: FanlessTech

ASRock už má desky s novou rychlejší revizí Braswellu, opět i s DC zdrojem

Ohodnoťte tento článek!