Asrock vrtí psem, láká na PCIe 3.0

0

Marketingové nesmysly většinou vyvracíme u dodavatelů procesorů a grafických jader, Asrock ale dokázal, že ani výrobci základních desek se nenechají zahanbit. Pes z nadpisu, kterým je vrtěno, je ve skutečnosti Jonathan Wendel, světoznámý počítačový hráč vystupující pod přezdívkou Fatal1ty, který k poněkud méně prestižnímu Asrocku přešel ze zkrachovalého Abitu. Marketingoví specialisté se ale překonali tím, že základní desku Fatal1ty Z68 Professional Gen3 propagují jako model podporující PCI Express 3.0.

Pravidelní čtenáři jistě ví, že verze PCI Express už nezáleží na základní desce (tedy čipsetu), ale na CPU. Výjimkou jsou případy, kdy je na desce osazen PCIe můstek, to ale zřejmě není případ tohoto modelu. A procesory Intel z rodiny Sandy Bridge podporují pouze PCI Express 2.0. Abyste mohli využít PCIe 3.0, musíte si koupit procesor řady Ivy Bridge, jak výrobce přiznává v tiskové zprávě. Fatal1ty Z68 Professional Gen3 je prý první deskou s čipsetem Intel Z68, která splňuje standardy PCIe 3.0. Pokud nám ale něco neuniká, novou verzi PCI Express by měla zvládnout jakákoliv jiná deska pro LGA 1155, bude-li pro ni dostupný BIOS s podporou procesorů Ivy Bridge.

Ale kdo ví, třeba je podpora PCI Express 3.0 opravdu taková věda. Tuhle fotografii pořídili redaktoři serveru Expreview na veletrhu Computex:

Pod hromadou marketingových nesmyslů a samolepek s logem Fatal1ty se nicméně skrývá na pohled docela dobře vybavená deska. Najdete zde 16+2fázovou napájecí kaskádu pro procesor, 10 konektorů SATA a dokonce i PATA (IDE) port, USB 3.0 porty, staré časy připomínající displej pro chybové kódy, dva porty gigabitového Ethernetu s možností teamingu… a samozřejmě podporu SLI a CrossFire. Deska se má začít prodávat „již brzy“, cena však není známa.

Zdroj: X-bit labs, Expreview

Ohodnoťte tento článek!