ASRock Z170A-X1/3.1: nejlevnější deska pro Skylake s USB 3.1 a čipsetem Z170

0

Už je to řada měsíců, co se (z kraje letošního roku) na základních deskách začaly objevovat porty USB 3.1. Dnes je má už velké množství desek, ovšem v těch nejlevnějších až tak časté nejsou. Pro sestavy s napjatějším rozpočtem by mohla být zajímavá deska Z170A-X1/3.1, kterou nyní přidal do nabídky ASRock. Ta má být ještě relativně levná, ale na platformě LGA 1151 pro Skylake nabídne porty USB 3.1, navíc v kombinaci s čipsetem Z170 umožňujícím taktování CPU.

ASRock Z170A-X1/3.1 se má údajně prodávat za cenu pod sto dolarů, půjde tedy jednu z nejlevnějších desek pro Skylake, které jsou ještě založené na čipové sadě Z170. Porty USB 3.1 s propustností 10 Gb/s k tomu jsou tedy v tomto kontextu docela příjemné překvapení. Jsou poskytovány řadičem ASMedia ASM1142 a vyvedeny na zadním panelu ve formě jedno velkého portu typu A a jednoho malého oboustranného typu C. Kromě toho má deska osm dalších 5Gb/s USB 3.0 – šest vzadu a jedno jako vývod na čelo skříně.

ASRock Z170A-X1/3.1

Deska typu je na formát ATX poměrně prázdná (kromě dvou PCI Express ×16 už má jen tři sloty ×1) a holá bez ozdůbek, ovšem potěší tím, že evidentně omezené zdroje investovala do nejpodstatnějších míst. Čipset Z170 umožňuje přetaktování, pětifázová napájecí kaskáda má pasivní chladič (ovšem nijak velký), sloty pro paměť DDR4 jsou osazeny všechny čtyři (podle ASRocku má být provozovatelná až na 3200 MHz při dvoukanálovém režimu). Deska má zvukovku Realtek ALC892 s elektrolytickými audio kondenzátory Elna (jen čtyřmi ovšem), což je o něco lepší než na úplně nejlevnějších deskách. Plusové body ale pro řadu lidí znamená použití Ethernetu značky Intel (I219V) místo obvyklého Realteku.

 

Asi hlavní slabinou zde bude absence slotu M.2 – deska sice podporuje spuštění OS z NVMe SSD, musela by to ale být karta do slotu PCI Express 3.0 ×4. Jinak má tento model pro připojení úložišť jen šest běžných (6Gb/s) portů SATA. Kompromis se koná u také výstupu integrované grafiky. Z té se totiž ven probojovalo jenom digitální DVI, které není dual-link, HDMI (natožpak DisplayPort) bohužel na zadním panelu není. Pro použití s integrovaným GPU tedy deska moc vhodná nebude, většina uživatelů takovéto základovky bude ale asi počítat se samostatnou kartou.

ASRock Z170A-X1/3.1

ASRock Z170A-X1/3.1 se na našem trhu zatím neprodává, a neregistrují ho ani vyhledávače cen pro eurozónu. Reálné ceny pro tuto desku tudíž zatím nemáme a jedinou dostupnou informací je, že by ji ASRock chtěl prodávat za částku nižší, než 100 USD. Té při dnešním kurzu s daní odpovídá nějakých 2950 CZK. Nevíme, jak moc „pod“ onou sumou nakonec cenovka skončí, ovšem další desky pro Skylake s USB 3.1 a čipsetem Z170 se u nás teď pohybují až nad hranicí třech tisíc, takže cenovou výhodu by ASRock mít mohl.

Zdroje: techPowerUp, ASRock

Ohodnoťte tento článek!