ASRock Z77 Extreme9: highend a pozlátko

0

Zdá se, že společnost ASRock vyslyšela populární radu různých finančních expertů současnosti a rozhodla se investovat do zlata. Alespoň se takový dojem nabízí při pohledu na některé její dražší desky. Mezi těmi je i nový „vlajkový“ produkt firmy, model Z77 Extreme9. Ten je podobně jako dříve Fatal1ty X79 Professional vybaven luxusními zlacenými kondenzátory. Pokud usilovně přemýšlíte, k čemu je taková paráda dobrá, nejste sami.

Deska ASRock Z77 Extreme9

Deska byla zjevně navrhována s ohledem na co možná největší výbavu. Má šest slotů PCI Express ×16, z čehož pět je standardu 3.0 a lze na nich v režimu ×8 provozovat SLI nebo CrossFireX se čtyřmi kartami (aktivní však vždy max. čtyři současně). Šestý dlouhý slot zvládá jen ×4 standardu 2.0. Poslední krátký pak klasicky PCIe 2.0 ×1. Portů USB 3.0 poskytuje deska na zadním panelu osm, přičemž další čtyři lze přidat s pomocí interních vývodů. Čtyři porty poskytuje přímo čipová sada Z77, zbytek pak řadiče Etron J188. Přídavných řadičů ASRock využil i pro porty SATA, v tomto případě jde o čipy ASMedia ASM1061. Díky tomu je šest z deseti interních portů schopno přenášet data rychlostí 6 Gb/s.

Deska ASRock Z77 Extreme9

Z ostatních portů se na desku vedle HDMI (pro použití s integrovanými grafikami Intel) dostaly také FireWire a eSATA. Na zadním panelu nechybí ani tlačítko pro vymazání paměti CMOS. Oproti tomu pro serióznější uživatele je zde dvojice portů Ethernet. Použitým čipem je zde Broadcom BCM57781. A aby snad někomu něco nescházelo, má deska i bezdrátový modul, kombinující Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Ten je instalován v mini-PCI Express slotu.

Napájecí kaskáda desky čítá 8 + 4 fáze. Přetaktovávačům se pak nabízí také diagnostika problémů při spouštění počítače pomocí speciálního displeje. Příjemná je záslepka do 3,5″ pozice skříně, ačkoliv v této třídě desek by asi měla být samozřejmostí. Vedle USB 3.0 do ní ASRock vyvedl i dvojici antén pro bezdrátový modul.

Deska ASRock Z77 Extreme9

Na závěr se přeci jen ještě vraťme k oněm zlatým kondenzátorům. Nechci tvrdit, že nejde o kvalitní součástky (na to si ASRock jistě dal pozor). Nicméně jejich přínos asi skutečně leží v říši placebo efektu. Ani výrobce se neodvažuje připsat jejich pozlacenému plášti nějakou funkci – a to je stránka produktu jinak poseta křiklavou propagací.

Na jejich adresu ASRock uvádí toto: „These 100% Japan-made capacitors are sleek, high-gloss caps with a premium gold coating representing long life and stable performance.“ Což se s troškou zlé vůle (ASRock promine) dá přeložit asi takto: „Tyto 100% japonské kondenzátory jsou elegantní nablýskané součástky a jejich pozlacený vnějšek, za nějž si připlácíte, vytváří dojem dlouhé životnosti a stabilního výkonu.“

Zdroje: Hartware.net, ASRock

ASRock Z77 Extreme9: highend a pozlátko

Ohodnoťte tento článek!