Asus a Gigabyte mají hráčské desky pro Xeony Skylake. Se serverovým čipsetem

0

Za pár měsíců po vypuštění platformy LGA 1151 jsme viděli celou řadu desek pro procesory Skylake, takže možná vznikl dojem, že žádná nová překvapení už se konat nebudou. Avšak přece. Zdá se totiž, že výrobci přece jen přišli na způsob, jak do desktopových počítačů dostat Xeony E3-1200 v5 s architekturou Skylake. Tato CPU, v generacích Ivy Bridge a Haswell docela výhodná, začala natvrdo vyžadovat serverové čipsety, takže už nefungují v normálních deskách se socektem LGA 1151. Asus a Gigabyte se s tím ale vypořádali tak, že nabídnou na prodej hráčské základovky s čipovou sadou C232.

Intel vždy počítal s tím, že se Xeony E3-1200 budou používat v pracovních stanicích, takže desky použitelné v desktopu se pro ně samozřejmě sehnat dají, ovšem jsou to právě profesionální modely za větší peníze. Desky Asus E5 Pro Gaming V5 a Gigabyte X150M-Plus WS a X150-Plus WS jsou ale až na osazení čipové sady C232 evidentně určené pro normální uživatele – mají vzhled hráčských desktopových desek i patřičnou výbavu. Evidentně je tedy k použití čipové sady C232 se serverovými funkcemi dotlačila právě jen nutnost a oba výrobci jimi chtějí oslovit toho, kdo měl zálusk na pořízení Xeonu E3 s architekturou Skylake do domácího PC.

Deska Asus E3 Pro Gaming V5 (dle vzorku na fotografii původně pojmenovaná C232 Pro Gaming) typu ATX má dokonce i typické červenočerné zbarvení. Zaměření na hráče může prozradit i provedení integrovaného audia SupremeFX s elektrolytickými filtračními kondenzátory. Deska se čtyřmi sloty pro DDR4, dvěma sloty PCI Express 3.0 ×16 a šesti porty SATA má sice slot M.2, ale již ne například SATA Express. Na druhou stranu je přítomen port USB 3.1 typu C.

Deska by měla podporovat připojení čelního panelu ROG Front Base (na PCB je vidět vývod ROG_EXT). Zdá se rovněž, že by snad jako Ethernet síťovka mohl být osazen Intel, podle fotografie to trochu vypadá na I218-V, úplně jistě to ale kvůli neostrosti říct nelze. Zajímavé je, že kromě USB 3.0/2.0, audia, RJ-45 a dvou PS/2 pro klávesnici a myš nejsou na zadním panelu žádné video výstupy. Důvod je prostý: čipset C232 s nimi vůbec nepočítá a GPU nepodporuje.

 

Gigabyte má desky dvě, které se sice nominálně přídomkem WS hlásí ke sféře pracovních stanic, firma je ale na svém webu inzeruje spolu s běžnými deskami a nabízené funkce také míří spíše na nadšence či hráče. Tyto desky by ale přitom mohly být i jakžtakž levné (tedy pokud to čipset C232 dovolí), výbavou jsou o něco níž než předchozí Asus. Menší microATX model Gigabyte X150M-Plus WS má dokonce jen dva sloty DIMM, hodně jednoduchou napájecí kaskádu a chybí mu slot M.2. Opět se jedná o desku zcela bez obrazových výstupů; zvuk zajišťuje Realtek ALC887 (byť také s nějakými elektrolyty) a síť Realtek RTL8111.

 Gigabyte X150M-Plus WS
Gigabyte X150M-Plus WS

Větší model Gigabyte X150-Plus WS v plném formátu ATX až tak chudý není – nabízí SATA Express, 32Gb/s M.2, čtyři sloty pro paměti, o dvě USB na zadním panelu víc a dva sloty PCI Express 3.0 ×16. Kaskáda je stále skromnější, ale již s pasivem. Tento model nese pro zvuk Realtek ALC892, pro síťování už by ale měl mít Ethernet značky Intel. Mimochodem – obě desky sice podporují i 80W Xeony, ovšem z běžných CPU mají v seznamu kompatibility jen Pentia a Core i3. Není tedy jasné, zda by v nich fungovaly klasická čtyřjádra.

Gigabyte X150-Plus WS
Gigabyte X150-Plus WS

Zatím nevíme, jak dobře budou tyto modely dostupné – Asus E3 Pro Gaming V5 byla například představena v Asii, zatímco na západě se s ní Asus vůbec nepochlubil. Zdá se také, že bude k mání až po novém roce. U těchto desek bude velmi důležitá cena, protože pokud za exotickou platformu připlatíte víc, než kolik je třeba rozdíl ceny mezi Xeonem E3-1230 v5 (nejlevnější čtyřjádro s HT, stojí jen 7200 CZK) a Core i7-6700 či i7-6700K, asi to celé nebude mít smysl. Pokud by ale třeba desky od Gigabyte byly vyloženě laciné, pak by se možná legrace s desktopovým využitím Xeonů mohla opět rozběhnout.

 

 

ECC paměti za málo? Zatím to nevypadá

Teď asi leckoho bude zajímat, zda tyto desky, když už je u nich použitý náležitý příplatkový čipset a může se do nich osadit Xeon, také budou podporovat instalaci pamětí s ochranou ECC. Intuitivně bych očekával, že si výrobci tuto příležitost nenachají ujít, když už se pouští do přechytračování Intelu. Ovšem u obou desek Gigabyte se ve specifikacích píše jen o pamětech bez ECC. U Asusu zatím podrobnější údaje nemáme, takže naděje žije (navíc například na platformě AM3+ je firma podporuje). Pokud byste však měli o levné ECC zájem, počkejte raději, až bude jejich podpora na E3 Pro Gaming V5 potvrzená.

Zdroje: Zol.com.cn, ComputerBase, Gigabyte (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!