Asus B51E – odolný, levný a s pořádnou výdrží

0

Jak ale nejlépe poznat, zda je notebook (ale i jiné elektronické zařízení, například externí pevný disk) skutečně odolný? Jistým vodítkem by mělo být osvědčení o získání způsobilosti v testech sdružených pod označením MIL-STD-810. Jedná se o sérii standardů testovacího oddělení Americké armády určené pro simulaci povětrnostních a mechanických podmínek odpovídajících skutečným situacím na bojištích. Získání osvědčení MIL-STD-810 není žádnou certifikací ani prověřením od armády, i když se výrobci snaží ve svých materiálech tvrdit opak. Dokazuje jen tolik, že zařízení je schopno pracovat v příslušných podmínkách.

Odolnost, mechanické provedení

Tyto podmínky jsou dány jednotlivými podprocedurami, které jsou odděleny číselnými metodami. Tak například MIL-STD-810E metoda 500.3 popisuje chování při nízkém tlaku (čili výškový test), metoda 521.1 naopak stanovuje odolnost vůči mrznoucímu dešti.

Testovaný Asus B51E se chlubí osvědčením podle MIL-STD-810 metodou 516.5 procedurou IV, což neznamená nic jiného, než že zařízení je schopno přestát pád z výšky nejvýše 75 centimetrů a to nejen při dopadu na plochu, ale také na rohy v celkem 26 po sobě jdoucích pádech. Jen pro pořádek dodám, že stejné osvědčení drží například odolné notebooky od konkurence (Panasonic, Getac).

Asus B51E však vydrží také namáhání tlakem přímo na displej i potřísnění vodou, je také odolný proti prachu. Nemusíte se tak bát lehkého mrholení nebo limonády rozlité do klávesnice, stejně tak můžete notebook přejet autem (což je již hodně extrémní), rozhodně bych se ho však nebál použít jako sedátko.

Medvědobijka

Vzhledem k právě vyřčenému nepřekvapí, že je šasi notebooku nejen pevná, ale také kovová – v podstatě celý spodní a boční korpus těla je vyroben z jednoho kusu hořčíkové slitiny (ano, je to poctivý odlitek), jehož rohy jsou navíc důkladně pogumovány.

Celá konstrukce je tak velmi robustní a rozhodně se nebudete o notebook při hrubším zacházení nijak bát. Naopak, často se budete bát o okolní nábytek, pokud se nešťastným řízením osudu připlete Asusu B51E do cesty.

Na spodní straně je kromě osmičlánkového akumulátoru (kapacita 5 200 mAh při napětí 14,8 V) snadný přístup k pevnému disku. Ten je ukryt pod kovovými dvířky a je uložen v tlumícím pouzdře. Nečekejte ovšem žádné speciální plovoucí uchycení, zde svou práci odvádí pásky tlumící pěnové hmoty.

Pod rozměrným plastovým krytem v zadní části notebooku najdete dvojici paměťových slotů DDR2, bezdrátovou kartu osazenou ve slotu miniPCI-Express (model Intel 4965ABGN), jeden volný slot stejného typu s přípravou pro instalaci druhého bezdrátového modulu (s vyvedenou anténou Bluetooth modulu) a po sejmutí čtyřmi šrouby uchyceného heatpipe bloku také procesor (model Intel Core 2 Duo T8300) osazený v patici. Zatímco výměna síťové karty a paměťových bloků je uživatelsky proveditelná, pro sejmutí chladícího bloku procesoru již musíte porušit pečetní samolepky.

Přední hrana notebooku naštěstí nenese žádné konektory ani sloty pro paměťové karty, najdete zde pouze – vzhledem k zažitým zvyklostem – nezvykle umístěné světelné indikátory činnosti pevného disku a stavu nabití akumulátoru, bezdrátové sítě a technologie Bluetooth. Toto umístění je nezvyklé z toho důvodu, že při běžném použití notebooku nemáte tyto indikátory přímo v zorném poli.

Pravý bok nabízí dvojici běžných audiokonektorů, miniFirewire (1394a) a dvojici rychlých USB 2.0 portů. Další dva porty stejného typu najdete na zadní straně společně s grafickým D-SUB výstupem a konektorem drátové sítě a vestavěného modemu.

Zajímavě jsou řešena dvířka optické mechaniky na levém boku notebooku. Najdete zde totiž posuvný přepínač, kterým lze dvířka zamknout a zabránit tak jejich náhodnému otevření mechaniky v nevhodné situaci. Radost z tohoto nápadu kalí pouze skutečnost, že vysouvací tlačítko zůstává aktivní i po zamknutí mechaniky, což operační systém nese při jeho náhodném stisknutí nese nelibě.

Klávesnice, výbava, výdrž, zkušenosti

Klávesnice šeptat neumí

Prostor okolo klávesnice je vyroben ze stříbrného plastu. Je však podložen hořčíkovým rámem a je tak velmi pevný a je téměř nemožné jej přinutit silným stiskem k prohybu. Blok klávesnice je černý s bílými popisy, jednotlivé klávesy jsou standardní. Jejich chod je však hodně hlučný, při dotisku jedné klávesy velmi ochotně chrastí také klávesy okolní. Jejich uspořádání ničím výrazným neupozorňuje, nepřátelé prohozených tlačítek Fn a Ctrl si jistě zaklejí od plic i bez mé pomoci. Blok kurzorových kláves je pohodlně odsazen od alfanumerické části, funkční klávesy určené pro práci s textem / stránkou jsou umístěny tvoří poslední sloupec klávesnice.

Ve volném prostoru mezi klávesnicí a kloubem displeje máte k dispozici čtveřici programovatelných kruhových tlačítek, která je doplněna dominantním kruhovým spouštěčem a dvěma indikátory klávesnice.

Touchpad je umístěn standardně, je dvoutlačítkový a jeho poměr jeho plochy vůči displeji notebooku se jeví jako optimální. Rolovací zóny nejsou vyznačeny, přesto jich lze využívat.

Displej je nabízí u notebooků stejné velikostní a cenové třídy běžné rozlišení 1 280 x 800, které nelze považovat za dostatečné: vzhledem k úhlopříčce displeje i notebooku by mu jistě slušelo více pixelů především ve vertikálním rozměru.

Displej je matný, pozorovací úhly patří ke standardu, podsvícení by však mohlo být silnější: u notebooku určeného primárně pro použití v terénu – a tedy na přímém slunečním světle – bychom opravdu čekali trochu více. Bižuterii v podobě webové kamerky s rozlišením 1,3 megapixelu a mikrofonu v horní části rámu displeje zmíním spíše jen z povinnosti.

Při práci nebrzdí

Asus B51E dorazil k testu velmi slušně vybaven. Po pravdě řečeno jsem měl k dispozici nejsilnější možnou konfiguraci: procesor Intel Core 2 Duo T8300 (taktovací frekvence 2,4 GHz, čipset GM965), 4 GB operační paměti DDR2-667, integrovaná grafická karta GMA X3100, Wi-Fi karta Intel 4965AGBN a SATA pevný disk o kapacitě 320 GB (model Seagate Momentus 5400.4, ST9250827AS).

Kromě této konfigurace můžete volit také levnější varianty s pomalejšími procesory (na výběr máte z modelů 75750, T5850 a T8100), dvěma gigabajty základní operační paměti a starší bezdrátovou kartou Intel 3945ABG.

U všech modelů by měl být standardem Bluetooth 2.0+ EDR, operačním systémem Je Windows Vista Business. Jak můžete sami vidět z naměřených testů, není Asus B51E žádným šnekem a navíc dokáže nabídnout více než pět hodin kancelářské výdrže na akumulátor s běžně nastaveným podsvícením. Pokud jím budete více šetřit, není šestihodinová hranice ničím nemožným.

Naměřili jsme

  • 3Dmark 06: 570 (CPU score 1991)
  • HD Tune: 50.2 MB/s, 16.4 ms
  • Vista index: 3.5
  • Sandra 2008: CPU 19 090/9 534, Multimedia 114 063/56 940, Paměť 4,38/3,99 GB/s
  • PCMark05: 4 815
  • Výdrž: 5:21 (kancelář), 4:57 (multimédia)

Věříte mu, že vydrží

Asus B51E je kousek, který se pronese o něco více, než jiné notebooky stejných rozměrů (B51E měří přesně 365 x 273 x 38mm). V testované konfiguraci s osmičlánkovou baterií váží 3,1 kilogramu, svou hmotnost má také napájecí adaptér.

Musím se přiznat, že v počátcích testů jsem k tomuto přístroji přistupovat s trochou despektu – na první pohled opravdu příliš krásy nepobral a jeho subjektivní hmotnost při prvním vytažením z krabice také na příjemném pocitu nepřidá.

V průběhu testů a pravidelného používání jsem však pogumovanému obrněnci přicházel na chuť. Pevnost jeho šasi – přiznejme si, že zde již snad ani nejde o šasi ale s trochou nadsázky o poctivou kovářskou práci – je však okouzlující a opravdu získáte pocit, že máte notebook, který vám slouží a o který se nemusíte přehnaně starat. No řekněte, který jiný 15,4″ notebook můžete uchopit a bez obav přenášet pouze za jeden z rohů displeje, to vše v rozevřeném stavu?

Cenu notebooku v testovací konfiguraci se do uzávěrky testu nepodařilo zjistit, podle zahraničních jej však odhadujeme přibližně na pětadvacet tisíc korun. Velmi zajímavě pak vypadá prodejní cena nižší konfigurace: model B51E-AG007E (procesor T5850, 2 GB paměti, 320 GB disk, BT, Wi-Fi) se prodává za méně než dvacet tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty. A přiznejme si, že to je na zařízení s takto kvalitním dílenským zpracováním příjemná cena.

Plusy a mínusy

+ výkon
+ kvalita provedení
+ odolnost

– hmotnost
– rozlišení displeje

Kompletní fotogalerie

Ohodnoťte tento článek!