Asus Blitz Extreme: Stvořená pro vodníka

0

Výbava

 

P35 je hned po X38 nejlepším čipsetem od Intelu. Podporuje nejnovější dvjjádrové a čtyřjádrové procesory a je připravená i na budoucí 45nm procesory s až 1333MHz sběrnicí. Nový paměťový řadič podporuje DDR2 i DDR3 paměťové modly. Přechod na nové paměti však nebude příliš rychlý – začínaní na frekvenci, kde starčí DDR2 končí ale s horším časováním a mnohem vyšší cenou. Výhodou jsou tedy vysoké frekvence a dobrá přetaktovatelnost – někteří výrobci slibují moduly s frekvencí až 2GHz! Záleží tedy na výrobci jestli opatří desku sloty pro DDR2 nebo DDR3 paměti. Najdeme dokonce desky, které podporují jak starší tak novější modly, čímž dávají možnost přechodu na rychlejší paměti po jejich zlevnění. Asus Blitz extreme nabízí podporu pouze DDR3 pamětí a to do frekvence 1333 MHz.

 

Výbava

Deska se prodává ve velké luxusní lakované krabici z tlusté lepenky. Uvnitř najdete části desku se zvukovou kartou a další krabici doslova našlapanou výbavou. Krom šesti SATA kabelů pro připojení disků také kabely pro připojení FDD mechaniky a optické mechaniky. V dodávce je i redukce pro napájení disků, USB a Firewire port do zadního panelu, krytka I/O panelu s teploměrem, další tři kablíky pro měření teplot, dokumentace v anglickém jazyce a stahovací pásky. Výrobce myslel i na pohodlí – dodává tzv. Q-conector, který zjednodušuje zapojení pinů kabelu od čelního panelu skříně (power, restart, speaker, aktivita HDD, power LED, USB, Firewire).

Dašími zástupci speciální výbavy jsou dva větráčky pro chlazení napájení procesoru, LCD BIOS poster, redukce, mechanismus pro připojení hadiček vodního chlazení a gumové lepící podložky pro případ, kdy nemontujete desku do skříně. Osmi kanálová zvuková karta SupremeFX II se zapojuje do horního PCIe 1× slotu. Nabízí zvuk v kvalitě HD a je podle výrobce opatřena filtrem proti šumu, ovšem nízkou hladinu šumu zajišťuje už oddělení zvukového čipu od ostatních součástek na desce. Na přiložených DVD najdete, kromě ovladačů, utility pro přetaktování a měření teplot, plnou verzi hry STALKER Shadow of Chernobyl a 3DMark06 ve verzi Advanced.

Rozložení komponent

Rozložení komponent

První pohled na desku prozradí, že vše je jak má být – na desce nenajdeme špatně řešení místa které by bránilo zapojení dalších komponent. Sloty pro DDR3 moduly, jsou umístěny dostatečně daleko od patice procesoru i slotu grafické karty – nemělo by proto dojít ke konfliktu při použití rozměrných chladičů. Mezi sloty pamětí a okrajem desky je napájecí 24-pin ATX konektor a datový konektor disketové mechaniky. Pod nimi na samém okraji jsou z desky nápadně otočeny směrem do boku konektor ATA plus šest SATA konektorů.

Konektory na okraji desky jsou předpokladem pro pořádek ve skříni, ale jejich otočení o 90° může v malé skříni znamenat horší dostupnost a komplikované zapojení. Jejich chod a využití nových technologií zajišťuje jižní můstek ICHR9 s podporou RAID 0, 1, 5 a 10 umístěný vlevo od portů. Ten se dále stará o provoz trojice USB 2.0 a Firewire portů umístněných pod ním. Mezi nimi jsou spínací tlačítka power a restart, které oceníte, když nemáte desku namontovanou ve skříni. V opačném případě zapojíte přední panel pomocí „Q-konektoru“ na piny v pravém spodním rohu.

Při pohledu na rozšiřující sloty zaujme dvojce modrých PCIe ×16 slotů, která správně napovídá, že deska podporuje textologii CrossFire. Čip CrossLink mezi nimi zajišťuje rychlejší chod dvou grafických karet ATI dvojicí PCIe ×8 linek namísto běžných ×16 / ×4. Mezi sloty PCIe ×16 jsou dva bílé PCIe ×1 a nad i pod modrými sloty jsou vždy jeden PCI slot. Nad všemi se skrývá černý PCIe ×1 slot určený pro zvukovou kartu.

V pravém horním rohu desky je 8-pin konektor přídavného 12V napájení a vedle něj konektor pro připojení LCD testeru. V okolí patice pro procesor je spoustu napájecích článků, které ochlazují měděné pasivy. Levý pasiv zasahující až do vnějších konektorů tak nedává příliš velký prostor PS2 konektoru pro myš a audio konektorům. Zato zde najdeme dva gigabitové síťové porty, dva eSATA konektory, optický a koaxiální S/PDIF, šest USB a jeden Firewire port. Všem vyznavačům přetaktování však udělá vekou radost tlačítko Clear CMOS, které slouží k načtení výchozích hodnot BIOSu bez nutnosti otevřít skříň.

Chlazení desky – Fusion Block Systém

Chlazení desky – Fusion Block Systém

Kombinace trubiček heatpipe vodního bloku a pasivního chladiče je nejnápadnější částí celé desky. Teplo odvádí heatpipe od bloku CrossLink přes jižní můstek k severnímu, na kterém je připevněný blok pro vodní chlazení. K němu přivádí teplo další heatpipe z napájecích článků. Princip spočívá v ochlazení bloku vodního chlazení proudem vody na co nejnižší teplotu a v následném ochlazení dalších částí prostřednictvím heatpipe.

Ovšem ne každý, kdo si koupí desku vlastní vodní chlazení – bez něj se celý systém spoléhá jen na ochlazení měděnými žebry pasivního chladiče v horní části desky. Nad severním ani nad jižním můstkem není pasivní chladič s žebry, který by pomohl odvádět teplo. Pro udržení nízkých teplot čipové sady je tomto případě vhodné zapojit přídavný ventilátor, který je naštěstí tichý a je možné jej regulovat.

Druhý přiložený ventilátor lze nasunout na pasivní chladič mos-fetů v horní části desky, ale s jeho montáží uspějete jen při použití velmi malého chladiče procesoru nebo vodního chlazení. Na desce najdete celkem osm konektorů pro připojení větráčků, z nichž šest je možné regulovat pomocí utility ASUS Q-Fan a dva konektory pro teplotní čidla vhodné k měření teploty jakékoliv komponenty a regulaci větráčků podle aktuální teploty. Teploty čipové sady dosahovali v klidu se zapojeným chladičem 51/63 °C (NB/SB), v zátěži se teploty vyšplhaly na 58/65 °C. Bez zapojeného chladiče byly teploty jen o dva stupně vyšší.

 

BIOS a softwarová výbava

BIOS a softwarová výbava

Základní deska používá BIOS od firmy American Megatrends a jak jsme od ASUSu zvyklí, je velice přehledný a nabízí široké možnosti nastavení. Veškeré nastavení související s přetaktováním se ukrývá pod záložkou ASUS Extreme Tweaker. Kromě automatického přetaktování AI overclocking poskytuje deska velmi široké možnosti nastavení frekvence a napětí jednotlivých prvků.

Blitz Extreme umožňuje nastavit napětí procesoru až na hodnotu 1,9 V a paměti umí napájet až 3,04 V. Zvolené hodnoty jsou pro snazší orientaci barevně odlišeny – zelená pro bezpečné hodnoty, oranžová pro vysoké hodnoty a konečně červená pro extrémně šílené hodnoty. Barvy hodnot napětí a frekvence v BIOSu korespondují s barvou signalizačních diod na desce. Fandové vysokých hodnot a pouťových světel se tak mohou předhánět, kdo víc rozsvítí desku a zároveň nespálí komponenty… Naštěstí je možné barevné diody vypnout v BIOSu.

 

Nastavené hodnoty napětí a aktuální teploty je možné sledovat v menu Hardware Monitor, kde je též možné nastavit prahové hodnoty teploty, při kterých se počítač vypne, a detailně nastavit způsob regulace větráků v závislosti na teplotě.

 

BIOS nabízí uložení dvou profilů, což při taktování využijete nejen pro uložení poslední stabilní hodnoty, ale i pro uložení dvou pracovních profilů – například tichý a úsporný a výkonný a hlučný.

 

Ne vždy je pro změnu či monitoring hodnot nutný zásah do BIOSu. ASUS k desce dodává řadu aplikací, které poslouží k nastavení z prostředí Windows. Hlavní aplikací je AI suite – ta se skládá z několika modulů, které umožňují monitoring přetaktování a nastavení ventilátorů.

 

Modul Ai Booster se stará o přetaktování. Umožňuje podrobné nastavení frekvence FSB a násobiče. Napětí dokáže měnit pouze u operační paměti. Bohužel některé změny vyžadují restart. Nastavení lze po potvrzení uložit to profilu.

Modul Ai Gear umožňuje velice jednoduše zvolit poměr mezi hlukem a výkonem sestavy. Zvolit můžete 4 rychlosti, jejichž změna nevyžaduje restart.

Ai N.O.S.(Non-delay Overclocking System) zaručuje automatické přetaktování podle zátěže systému. Chování a míru přetaktování ovlivníte pomocí několika předdefinovaných profilů.

Dva výše zmíněné moduly je možné využít při výchozích hodnotách frekvence. Poslední modul Q-FAN slouží k řízení otáček ventilátorů v závislosti na teplotě.

Aplikace Asus Probe II slouží k monitoringu otáček ventilátorů, teplot a napětí. Zároveň hlídá, zda nebyly překročeny přípustné hodnoty a na tento fakt upozorní zvukovým alarmem.

K aktualizaci BIOSu slouží nástroj ASUS Update, který zjistí nejnovější dostupnou verzi a umožní online aktualizaci přímo z operačního systému. Kdo si chce přizpůsobit logo zobrazující se při startu počítače k obrazu svému, může využít aplikaci ASUS MyLogo.

 

Kromě zmíněných aplikací obsahuje CD ovladače, které je možné pohodlně nainstalovat stiskem jediného tlačítka. Najdeme zde i program pro vytvoření diskety s ovladači potřebnou při instalaci Windows na disk zapojený v RAID či AHCI.

Výkon a přetaktování

Výkon a přetaktování

Desku jsme měli možnost otestovat s 2GB DDR3 pamětmi Kingston KHX/11000D3LLK2/G s nominální frekvencí 1375 MHz při časováním 7-7-7-20. Ale jak se později v průběhu testu ukázalo, paměti nebyly stabilní ani na frekvenci 1000 MHz. Pravděpodobně se jedná o vadný modul.

Nemohli jsme si tak dopřát jedinou výhody DDR3 pamětí – vysoké frekvence. Stejně tak mohla mít nestabilita vliv na maximální dosaženou hodnotu FSB. Násobiče byli na minimu, napětí FSB a pamětí velice zvýšeno a přesto deska zvládala stabilně pracovat jen na 480 MHz. Dosažená hodnota je typická spíše pro desky s čipovou sadou 965. U čipové sady P35 s podporou 1333MHz procesorů jde o podprůměrný výsledek.

Deska bez problémů detekovala nejnovější čtyřjádrový procesor Intel Core 2 QX6850. Procesor nám udělal dlaší vrásky na čele – jeho teplota se již při výchozí frekvenci a napětí 1,225 pohybovala okolo 45 °C a v zátěži překročila 60 °C. Prostoru pro přetaktování tedy nebylo mnoho. Přesto bylo taktování na desce Blitz Extreme velice snadné, stačilo nastavit vhodný násobič a následně zvyšovat hodnotu FSB pomocí utility Ai Booster. Při nestabilních hotnotách se deska restartovala a po startu vyžadoval BIOS opravu hodnot – za celou dobu testu nebylo nutné zmačknout tlačítko Clear CMOS.

 

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Deska vyniká především možností přetaktování, kvalitním provedením a podporou nejnovějších procesorů a DDR3 pamětí. Bohužel je potřeba počítat s vysokými pořizovacími náklady nejen za samotnou desku, ale i za drahé DDR3 moduly. Bez zapojení na vodní chlazení se systém stává, v porovnání s jinými desky Asus, nejméně efektivní. Deska je tak předurčena majitelům vodního chlazení.

V současná době ji nejvíce šlape na paty vyspělejší sestra Asus Maximus Formula pro DDR2 s čipovou sadou X38, která za stejnou cenu nabízí oficiální podporu procesorů se sběrnicí 1600 MHz a dva plnohodnotné PCIe ×16 sloty.

 

Plusy a mínusy
+ LCD poster
+ kvalitní komponent
+ vodní chlazení
+ možnosti BIOSu
+ snadná montáž
+ výbava
+ plná hra
– cena
– výhodná jen pro majitele vodního chlazení
– potřeba drahých DDR3 pamětí

Parametry
Podporované procesory
LGA-775 socket for Intel Core 2 Extreme / Core 2 Quad / Core 2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium 4 / Celeron D / 45nm Multi-Core CPU

Čipová sada
Intel P35/ICH9R s technologií Intel Fast Memory Access
1333/1066/800 MHz FSB

Paměti
Dvoukanálový paměťový řadič
4 × DIMM, max. 8GB, DDR3-1333*/1066/800, non-ECC

Expansion Slots
2 × PCI Express ×16 slot, s podporou ATI CrossFire (2× osm linek)
3 × PCI Express ×1, PCIex1_1 (černý) pro zvukovou kartu
2 × PCI 2.2

Storage
6 × SATA 3.0 Gb/s
Intel Matrix Storage Technology podporující RAID 0, 1, 5 and 10
1 × UltraDMA 133/100/66
2 × eSATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go)

LAN
Dva gigabitové porty Marvell s podporou AI NET2

High Definition Audio
SupremeFX II Audio Card
ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
Noise Filter

BIOS
16Mb AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS

Formát desky
ATX, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.5cm)

 

Ohodnoťte tento článek!