Asus chystá GeForce GTX 780 Ti s chladičem DirectCU a vodníkem v jednom

0

Jen nedávno je tomu, co Asus skoro ze dne na den vydal duální grafiku ROG Mars 760. Jde o trochu zvláštní model, neboť dvoučipové karty jsou obvykle věcí nejvyššího highendu, zatímco Mars 760 je vlastně kombinací dvou GeForce GTX 760 na jednom PCB. Tato karta také nakonec nebude tím nej, co Asus v řadě ROG spáchá. Firma už totiž začala ukazovat další model: pro změnu (hodně) nereferenční GeForce GTX 780 Ti.

Tato grafická karta založená na nejnovějším highendu Nvidie s čipem GK110 se bude jmenovat Asus ROG Poseidon. Není zcela jisté, zda půjde GeForce GTX 780 Ti, nicméně odvození od tohoto modelu by dávalo největší smysl. V nejbližší době budou totiž všichni výrobci vypouštět na trh své nereferenční GeForce GTX 780 Ti a Asus sotva bude plavat proti proudu.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O

Důvod, proč Asus přešel ze jmen bohů války na božstvo moří a oceánů, je prostý: karta totiž bude mít vodní chlazení. Ovšem ne čistě vodní, půjde vlastně o hybridní řešení. Chladič je ofukován dvěma axiálními ventilátory, jeho pasiv však zároveň funguje jako vodní blok. Tento koncept už firma použila u karty ROG Ares II, kde však byl použit vodník s uzavřeným okruhem. Na Computexu Asus také předváděl kartu již s označením Poseidon, tehdy se však stále jednalo o jednodušší konstrukci s jedním ventilátorem, která by zřejmě nemohla fungovat plnohodnotně bez vody.

 

Novou verzi tohoto nápadu Asus pojmenoval DirectCU H2O a dle všeho vychází právě z osvědčeného vzduchového chladiče DirectCU II. Vedle hybridního režimu, kdy je blok připojen k okruhu a zároveň zvenčí ofukován, by už měl chladič díky dvěma klasickýcm axiálním ventilátorům fungovat i jako prostý vzduchový (pro vyšší účinnost má v sobě pasiv také šest heatpipe). Pozitivní je, že přes integraci vodního bloku do pasivu se podařilo tloušťku karty udržet v standardních mezích dvou slotů.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O

Výhodou tedy je, že si můžete koupit kartu připravenou na kapalinové chlazení, aniž byste na něj ale byli odkázáni. ROG Poseidon bude použitelný i v běžné sestavě – pokud se ale rozhodnete povýšit, nebudete se muset trápit s koupí a instalací samostatného bloku. Pokud budete používat chlazení vodou i vzduchem naráz, měla by účinnost být zvlášť dobrá. Jak můžete vidět na propagačním snímku, Asus slibuje dvakrát lepší chlazení a třikrát méně hluku, nicméně to jsou pochopitelně marketingová čísla.

Karta bude vyvedena v červené a černé, tedy typicky pro řadu ROG. Podobně jako Mars 760 bude také mít blikající červenou iluminaci (emblém Republic of Gamers na hřbetě). Na snímcích, které Asus zveřejnil, lze již vypozorovat některé podrobnosti. Karta své jádro GK110 například bude živit jen kombinací osmipinového a šestipinového konektoru (napájecí kaskádu můžete vidět na snímku). Má také dvojici konektorů pro SLI.

Aktualizováno:
Švédský web SweClockers mezitím přinesl rozsáhlejší galerii kvalitnějších snímků karty, takže si můžete prohlédnout všechny detaily chladiče a zadní strany PCB. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O

Na závěr mi (už nevážně) dovolte jednu stížnost. Asus by si v té mytologii měl udělat větší pořádek. U bohů války byla praxe jasná – římský Mars značil Nvidii, jeho řecký ekvivalent Árés pak zase znamenal, že karta stojí na čipech Radeon od AMD. Teď se ale bohužel Asus seknul a označil kartu GeForce řeckým jménem (Poseidón). Jestli se jednou objeví i hybridně chlazený Radeon, pokřtěný pro změnu na římského Neptuna, tak nevím nevím…

Zdroje: VideoCardz, Asus (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!