Asus chystá kartu do PCIE s Thunderboltem 3 a USB 3.1 na bázi čipu Alpine Ridge

0

Poté, co na Computexu Intel představil Thunderbolt 3, si prvenství s tímto rozhraním urvala firma Gigabyte, která na stejném veletrhu vystavovala desku Z170X-UD5 TH, osazenou řadičem Intel Alpine Ridge. Zdá se však, že hlavní konkurent Asus si to nenechá jen tak líbit. Ačkoliv na svých deskách používá k implementaci USB 3.1 řadiče ASMedia, Alpine Ridge od Intelu (který kombinuje USB 3.1 a Thunderbolt 3) bude uživatelům desek Asus k dispozici také – jen to bude na externí kartě.

Firma podle všeho opět chystá externí řadič Thunderboltu 3 pro své desky, navazující na karty ThunderboltEX II. Zda ale ponese jméno ThunderboltEX III, zatím není známo. Fotky tohoto kusu hardwaru – či možná jeho prototypu – se dostaly do rukou webu Benchlife.info a zdá se, že třetí generace těchto adaptérů bude docela zajímavou záležitostí.

Pokud se dobře dívám, tak se jedná o kartu do slotu PCI Express ×4. Aby mohl řadič poskytovat slibovanou přenosovou kapacitu 40 Gb/s, bude tedy vyžadovat připojení do slotu generace 3.0, a tedy desku s čipsetem Z170, H170 nebo B150 generace Skylake (starší sady a lowendová H110 pro Skylake totiž do slotů na desce pouštějí jen PCI Express 2.0). Teoreticky by ještě bylo možné kartu zapojit do slotu PCI Express ×16 z procesoru i na starších deskách. Ovšem je docela pravděpodobné, že kompatibilní bude nový řadič jen s nadcházejícími deskami a nikoliv těmi starými. Potřebuje totiž opět ještě speciální kabelovou propojku do vývodu na desce, a ta nemusí být stejná, jako na předchozích deskách Asusu.

Karta ThunderboltEX s podporou USB 3.1 a Thunderboltu 3 od Asusu (Zdroj: Benchlife.info)
Karta ThunderboltEX s podporou USB 3.1 a Thunderboltu 3 od Asusu (Zdroj: Benchlife.info)

Čím je karta zajímavá, jsou vyvedené porty. Je jich totiž docela hodně. Na zadním panelu je velké USB 3.1 (tradiční port typu A) a malé oboustranné USB 3.1 typu C, přes které zřejmě bude svištět i protokol Thunderbolt 3. K tomu má ale karta i tři další konektory s výstupem videa, které Alpine Ridge dokáže multiplexovat – osazeno je HDMI 2.0 a dva mini DisplayPorty. Jaký je přesně jejich smysl, si nejsem jistý – je možné, že HDMI 2.0 je zde proto, že přímo na deskách je z CPU vyvedeno jen HDMI 1.4, a tato karta tedy dodává novější generaci rozhraní s pomocí čipu Alpine Ridge. Mini DisplayPorty by pak mohly teoreticky sloužit k připojení starších zařízení Thunderbolt bez potřebné redukce. V prvních dvou generacích totiž byl použit právě tento konektor.

Karta ThunderboltEX s podporou USB 3.1 a Thunderboltu 3 od Asusu (Zdroj: Benchlife.info)

Web Benchlife.info neuvádí žádné informace o tom, kdy by se tyto karty měly začít prodávat, zda budou přímo přibalené k deskám, nebo zda je Asus uvede samostatně a třeba až s určitým zpožděním po vypuštění desek koncem léta a na podzim. O ceně je také asi ještě předčasné se bavit, nicméně tyto adaptéry nebývaly nic levného – momentálně je vyhledávače cen uvádějí za nějakých 60–70 EUR (1600–2000 CZK) a nová generace nejspíš žádné zlevnění nepřinese.

 

Zdroj: Benchlife

Ohodnoťte tento článek!