Asus chystá micro ATX desky s pasivně chlazeným Celeronem J1900 a J1800

0

Nízkospotřebové čipy jako APU do socketu AM1 a SoC Bay Trail od Intelu jsou oblíbené hlavně jako základ pro velmi úsporné PC. Výhodou je u nich také to, že je lze relativně snadno uchladit i pasivně. Přesně takovou možnost přinesou dvě desky založené na procesorech Bay Trail-D, které teď chystá na trh Asus.

Asus už má v nabídce nějaké základovky s čipy Bay Trail ve formátu Mini-ITX. Nyní jim ale přibudou ještě větší sestřičky v podobě modelů J1800M-AJ1900M-A, což jsou desky velikosti micro ATX. Obě varianty by měly být velmi úzce příbuzné – podle všeho se liší jen a pouze v osazeném procesoru. První z nich má na PCB dvoujádrový Celeron J1800 s taktem 2,41–2,58 GHz, u druhé je použit výkonnější model J1900 se čtyřmi jádry na frekvenci 2,00–2,41 GHz. Oba tyto čipy mají stejné TDP 10 W, které Asus chladí hliníkovým pasivem poměrně slušné velikosti. Pro všechny případy je ale na PCB i konektor po ventilátor (respektive dva – pro CPU i skříň).

Základní deska Asus J1900M-A
Základní deska Asus J1900M-A

Celerony Bay Trail představují lowendovou platformu, s čímž koresponduje výbava. Desky mají dva sloty pro paměť (té má být možné nainstalovat 16 GB) a celkem tři sloty pro rozšiřující karty – po dvou PCI Express ×1 a jednom dlouhém slotu PCI Express ×16 pro grafiku. I ten je ale elektricky vybaven jen pro režim PCIE 2.0 ×1. Disky lze připojit na dva porty SATA (3 Gb/s), což je maximum toho, co Bay Trail zvládne bez přídavných řadičů. Asus u těchto desek použil konvenční napájení zdrojem ATX, nicméně u formátu micro ATX to asi dává větší smysl než externí adaptér.

Základní deska Asus J1900M-A
Asus J1900M-A s čtyřjádrovým Celeronem J1900

Co se týká portů a rozhraní, nekonají se nějaká překvapení. Na zadním panelu jsou tři USB, z nichž jedno umí režim 3.0, další čtyři porty lze vytáhnout z interních konektorů. Jako zvukovka je použit Realtek ALC887 s elektrolytikcými filtračními kondenzátory a ohraničenou sekcí PCB. Od Realteku je i síťový adaptér – gigabitový RTL8111H. Výstupy pro monitor jsou dva: analogový a HDMI, u nějž je ale třeba počítat s tím, že zvládá maximálně rozlišení Full HD. Desky mají jinak také konektivitu pro „legacy“ periférie – z PCB lze vyvést sériový port a paralelní port pro nějakou obstarožní tiskárnu je dokonce fyzicky na zadním panelu. Najdete na něm i dvojí PS/2.

Základní deska Asus J1800M-A
A prakticky identická J1800M-A s dvoujádrem

Ani jedna z desek v tuto chvíli ještě není na trhu, a to ani u nás, ani v eurozóně. Zdá se, že ještě ani nebyly oficiálně vypuštěny, ačkoliv Asus už má jejich detaily na webu. Neznáme tedy zatím ceny, nicméně pro základní orientaci by mohly posloužit zmíněné modely mini-ITX staršího data, které mají prakticky navlas stejnou výbavu. Asus J1800I-A s dvoujádrem se u nás dá koupit za 2200 CZK, se čtyřjádrem lze pak sehnat mírně odlišnou J1900I-C, která stojí od 2400 CZK. Dá se asi očekávat, že oba větší modely nebudou o moc dražší, pokud nebudou dokonce stát méně.

 

Zdroje: Asus (1, 2), FanlessTech

Ohodnoťte tento článek!