Asus chystá speciální bílý Radeon R9 Nano. Připustí AMD nereferenční karty?

0

V poslední době se v oblasti grafických karet usadil zvláštní trend. Je bez debat, že nereferenční chladiče různých výrobců jsou tišší a účinnější než referenční provedení od AMD a Nvidie. U těch nejhighendovějších modelů ale paradoxně začala být tlačena politika, že všechny karty musejí mít právě jen referenční vysavač. Pozoruhodné je to hlavně o Titanu od Nvidie, který má cenovku nejluxusnější, ovšem udělalo to také AMD s Radeonem R9 Fury X a s kompaktním Radeonem R9 Nano.

U toho posledně zmíněného ale možná AMD postupně omezení zmírní. Na trh se teď totiž dostane R9 Nano, které se od provedení ostatních karet bude lišit – byť zatím jen kosmeticky. A karta to bude obzvlášť zaměřená na parádivého uživatele.

První R9 Nano s neunifikovaným vzhledem přijde od značky Asus. Odlišovat se bude tím, že místo tmavého krytu bude chladič mít bíle zbarvený plášť a potisk na centrální části ventilátoru; lopatky rotoru a PCB ovšem zůstaly v černém. Karta by ale jinak měly být hardwarově stejná jako základní edice Radeonu R9 Nano. Tedy s výjimkou PCB, které se od standardní verze asi liší, i když na fotografiích z něj mnoho nevidíme a může jít jen o detaily jako potisk. V konfiguraci by asi nic nového být nemělo, karta bude mít obvyklé 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s, 4096 stream procesorů na taktu do 1000 MHz a typickou spotřebu 175 W.

Radeon R9 Nano White Edition od Asusu
Radeon R9 Nano White Edition od Asusu

PCB a výstupy (tři DisplayPorty, HDMI 1.4a) by měly být standardní, takže funkčně se karta patrně nijak neliší. Ona změna zbarvení (že by zimní kožich?) by ale možná mohla mít symbolický význam. Je možné, že AMD pomalu upouští od zpočátku striktní pozice, že výrobci nesmí karty nijak upravovat a nabízet nereferenční verze. To by pak otevřelo cestu k modelům s přepracovaným napájením či výkonnějším chladičem – nebo naopak tišším. Je možné, že bílá edice od Asusu je prvním krokem tímto směrem; ovšem zatím pro to nějaké další doklady nemáme. Stejně tak se může stát, že neškodnými úpravami krytu, záslepek nebo nálepek tato svoboda pro výrobce také skončí.

Radeon R9 Nano White Edition od Asusu
Radeon R9 Nano White Edition od Asusu Radeon R9 Nano White Edition od Asusu

Jak bude bílé Nano vypadat, můžete vidět v galerii. Pokud se vám hodí do nějaké vzhledově sladěné sestavy (hodilo by se k bílým paměťovým modulům GeIL) nebo by se líbilo z jiného důvodu, budete si zatím muset počkat. Podle webu ComputerBase, který na tuto kartu upozornil, ještě není známo, kdy se dostane do obchodů. Nějaké upřesňující informace by se ale prý měly objevit během následujícího měsíce a je asi velmi pravděpodobné, že ji Asus bude chtít dostat na pulty ještě letos, aby aspoň částečně zachytil předvánoční nákupy.

 

Zdroje: VideoCardz, ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!