Asus Crosshair IV Extreme: špička pro AMD i s Hydrou

0

V rychlosti rozkódujeme modelové značení, které výrobce u svých produktů používá: „Crosshair IV“ napovídá, že jde o další ze čtvrté generace desek určených pro platformu AMD s nejlépe vybavenou čipovou sadou AMD 890FX. Dovětek „Extreme“ potom značí, že nabízí lepší výbavu než zatím nejlepší deska Asusu pro AMD – Crosshair IV Formula.

A konečně „Hydra“ neznamená nic jiného, než že je na desce přítomný i přídavný čip od Lucid, jenž může fungovat buď jako přídavný PCIe můstek s dalšími linkami, nebo jako procesor, který výpočet 3D scény rozloží mezi více grafických karet s čipy stejných nebo různých výrobců a generací. Podrobný popis toho, jak Hydra funguje a test toho, co zvládá, nezvládá a k čemu je dobrá, najdete v článku Reparát Lucid Hydra: X-Mode a DirectX 11 především.

Asus Crosshair IV Extreme recenze brzy

Na desce je pět PCIe ×16 slotů (dva nativně podporované čipovou sadou, tři pro Lucid Hydra a CrossLinx 3) a jeden PCI slot. Kombinovat lze až čtyři grafické karty, které mohou fungovat v režimech 2× ×16, 3× ×16, či 2 ×16 + 2× ×8.  Čtyři sloty pro DDR3 podporují paměti až na 2 GHz, samozřejmostí už je u lepších desek rozhraní SATA 6 Gb/s s podporou RAID (u AMD šest portů přímo v jižním můstku SB850) a dvojice portů USB 3.0 realizovaných pomocí přídavného řadiče od NEC. Krom nich ještě deska nabízí dva další SATA 3 Gb/s porty, 7.1kanálové audio a gigabit LAN.

Crosshair IV Extreme Hydra podporuje technologie známé ze série ROG (např. ROG Connect pro monitoring a nastavení počítače z jiného PC přes speciální USB port, iDirect pro přetaktování PC z iPadu a iPhone přes Bluetooth, tlačítka pro zapnutí a vypnutí a automatické přetaktování přímo na desce či kontrolní body pro přeměření napájecího napětí). Doporučená cena je 290 eur (u nás by to znamenalo něco kolem sedmi tisíc korun).

Zdroj: TechConnect Magazine, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!