Asus dostane rozhraní Thunderbolt na platformu AM3+

0

Možná vám unikla zpráva o řadiči ThunderboltEX od Asusu. Jde o rozšiřující kartu do slotu PCI Express, která přidává podporu rozhraní Thunderbolt na vybrané desky Asusu. To by možná nebylo nijak světoborné, neboť existují i modely, které Thunderbolt integrují rovnou. Redakce VR-Zone však přinesla zprávu, že tato karta podle všeho bude fungovat i na deskách pro procesory AMD.

S instalací karty ThunderboltEX to totiž není tak jednoduché. Vedle slotu potřebuje také kabelové propojení se speciálním vývodem na desce. A právě tento vývod (na PCB označený jako „TB_HEADER“), se podle všeho nachází i na některých základních deskách pro socket AM3+, které Asus na Computexu také ukázal. Exkluzivní rozhraní společnosti Intel se tak (byť trošku pokoutně) zabydlí i na platformě konkurenčních procesorů.

Asus Crosshair V Formula-Z (Zdroj: VR-Zone)

Asus Crosshair V Formula-Z (Zdroj: VR-Zone)

Asus na veletrhu vystavoval revidované modely svých desek pro socket AM3+ (údajně by se aktualizace měl dočkat celý jejich sortiment). Vývod pro připojení řadiče ThunderboltEX se dle zatím dostupných informací má objevit na modelu ROG Crosshair V Formula-Z,  což je vylepšená verze známé desky. Dále se nachází i na revidovaných deskách Sabertooth 990FX, M5A99FX PRO a M5A99FX EVO.

Revidovaná Asus Sabertooth 990FX (Zdroj: VR-Zone)

Revidované desky Asus M5A99FX EVO a M5A99FX PRO (Zdroj: VR-Zone)

 

Asus také vystavil bohatší variantu řadiče ThunderboltEX. O variantě s dvěma porty jsme se již zmiňovali, nyní jsou k dispozici i fotografie. Karta má současně i dva vstupy videosignálu (ty se externím kabelem zapojují do výstupů grafických karet). Takže v případě připojení dvou monitorů přes Thunderbolt bude za počítačem o to větší nepořádek.

Dvouportová varianta karty ThunderboltEX

Osobně nejsem fanouškem Thunderboltu. Rozšíření dostupnosti mimo platformu Intelu by však mělo být pozitivní zprávou. A to jak pro rozhraní samotné, tak pro platformu procesorů AMD. Ovšem i pro Asus; společnosti se tento krok myslím docela povedl.

Zdroje VR-Zone (1, 2)

Asus dostane rozhraní Thunderbolt na platformu AM3+

Ohodnoťte tento článek!