Asus Eee 1201N: dvoujádrový Atom se silnou grafikou

0

Netbooky neboli minibooky byly na trh uvedeny někdy koncem roku 2008 jako zvláštní forma notebooků s malým displejem a pomalým procesorem. Za tu dobu se ale hodně změnilo. Netbooky už dávno nejsou jen desetipalcová zařízení osazená pomalými procesory Intel Atom, některý modely totiž dost povyrostly. Všichni významní výrobci – namátkou Acer, Asus, Dell – nabízí i 11,6″ a 12″ modely, které se svou velikostí už přibližují běžným notebookům a dá se na nich docela dobře celodenně pracovat.

 

Úvod, vzhled, kvalita zpracování a použité materiály, displej

Plusy a mínusy

+ Dvoujádrový procesor

+ Silná grafická karta

 + Na Netbook velký displej

 

 

– Vyšší zahřívání

 

 – Kratší výdrž na baterii¬®

– Malá tlačítka klávesnice

 

I přes svou rostoucí velikost ale byly donedávna všechny netbooky pomalá zařízení, která měla jak “mrtvý” procesor, tak grafiku. To ale úplně porušuje Eee 1201N. Nabízí dvoujádrový procesor a rychlou grafikou Nvidia Ion, která je svižnější než například Intel GMA 4500HD v “dospělých” noteboocích. Jak je ale možné, že je tento model na trhu už několik měsíců, když dvoujádrový Atom uvedl Intel pro notebooky teprve nedávno? Asus se totiž rozhodl vměstnat dovnitř Eee stolní procesor Atom 330, který už je delší dobu nabízen v počítačích a nettopech. Díky tomu nabízí Eee 1201N výkon, o jakém se běžným atomovým netbookům ani nesnilo.

Leskne se úplně všechno

Eee 1201N se prodává v černé, stříbrné a modré barvě, atraktivní červená bohužel chybí. Naše provedení bylo vybaveno provedením piano black – jak na víku, tak i v okolí klávesnice. Co to znamená, si asi každý domyslí – hezký vzhled je doplněn řadou otisků prstů a je třeba leštit a leštit. Každopádně netbook jako celek vypadá velmi dobře, skoro bych napsal až luxusně; však také patří k nejdražším netbookům v nabídce. Jediné, co kazí dobrý dojem, je kvalita provedení. Testovaný kus nebyl poprvé vytažen z krabice a bylo na něm poznat, že již prošel řadou rukou. Už jen tím, že pravý kloub displeje dost hlasitě vrzal při pohybu. Toto je bohužel celkem obvyklá vlastnost éček, zatím jsem se nesetkal s modelem, který by byl úplně tichý.

 

 

Dvanáctka je luxus

Testovaný Eee 1201N má dvanáctipalcový displej s poměrem stran 16:9 a klasickým HD ready rozlišením – 1 366 × 768 bodů. Ačkoliv fyzické rozměry displeje jsou na tak vysoké rozlišení poněkud malé, stále je to lepší než u modelů s 11,6″ nebo dokonce 10,1″ displejem. Pokud nemáte vyloženě špatné oči, nebudete mít problém na takovém displeji pracovat a naopak oceníte jeho velikosti oproti standardnímu rozlišení desetipalcových modelů, kde už ergonomie hodně utrpěla.

 

Displej je lesklý (jinak to dnes už snad ani nejde) a má dostatečný jas i kontrast. Navíc oceňuji, že ho lze dostatečně ztmavit, aby vás neoslňoval při nočním sledování filmů. Stejně jako u jiných levných modelů má trochu problémy s podáním světle šedých odstínů, ale to se dalo čekat; na úpravu fotek stejně tak malý displej není úplně vhodný a při surfování vám to vadit nebude.

Klávesnice, touchpad, konektivita

Proč tak malá tlačítka?

Tlačítka notebooku mají provedení chicklet, jsou to tedy samostatné čtverečky s poměrně velkými mezerami. Tento typ klávesnice bývá zpravidla kvalitní a dobře se na něm píše, o tomto modelu se to ale úplně říci nedá. Mezery mezi tlačítky jsou až příliš velké a tlačítka samotná zase zbytečně malá – jsou například menší než u některých 10″ netbooků (příkladem budiž Acer Aspire One 532h). Osobně bych ocenil větší klávesy na úkor menších mezer, určitě bych dělal méně překlepů.

 

Nemá ani ideální rozložení – funkční tlačítka jako Home, End, PgUp a PgDown jsou po pravé straně, takže místo Enteru a Backspace se častokrát přesunu kamsi v textu. Také jednořádkový Enter mi při psaní příliš nepomáhá – ano, vím, že je to o zvyku, ale proč si zvykat na něco, co není dobré? Tlačítka jsou navíc při psaní dost hlučná a šustí, což můj dojem nijak nevylepšilo. Výhrady ale nemám k touchpadu, který sice mohl být větší, ale při nastavení maximální citlivosti se s ním dá netbook celkem snadno ovládat.

 

Místo pro klávesnici, myš i flashdisk

Svou výbavou konektorů odpovídá Eee 1201N své kategorii. Tři porty USB, dva na pravé straně a jeden vlevo, jeden ethernový konektor pro připojení sítě, VGA výstup na externí monitor, čtečka karet a audio vstup a výstup. Velkou výhodou však je přítomnost konektoru HDMI, za což vděčí platformě Nvidia Ion. Silná grafika bez problému utáhne i velký full HD monitor a díky digitálnímu HDMI nedojde ke ztrátě kvality obrazu.

 

Eee tak bez problému poslouží i jako náhrada počítače v práci, kdy používáte externí monitor, klávesnici i myš a netbook leží zavřený pod monitorem – anebo slouží jako druhý displej. Z tohoto pohledu je dobré, že jak konektor napájení, tak HDMI a USB jsou umístěny na levé straně a kabely tak z netbooku nečouhají po obou stranách. Jedinou nevýhodou zavřeného netbooku je jeho vyšší zahřívání, které právě u této kombinace Atomu 330 a Ionu není úplně nízké.

Výkon, zahřívání a spotřeba, výdrž, zamyšlení

Nejrychlejší netbook

Testovaný netbook je zajímavý hned v několika ohledech. Jako jediný na současném trhu nabízí dvoujádrový procesor Intel Atom běžící na frekvenci 1,6 GHz. Výkon tohoto procesoru je zcela někde jinde než u jednojádrových verzí N270, N280 nebo N450 – dvě jádra zajišťují lepší multitasking a tedy lepší odezvu v případě, že používáte více aplikací současně. Stejně jako obyčejný Atom i model 330 podporuje HyperThreading, takže má čtyři logická jádra, což také nepatrně zrychluje běh programů. Při běžné práci tak nejste tolik brzděni jako v případě jednojádrového modelu a výkon procesoru se blíží mobilnímu Athlonu X2 1,2 GHz a na dohled je mobilní Celeron DualCore 1,2 GHz.

 

Stejně jako dvoujádrový procesor vás potěší i integrovaná grafika Nvidia Ion, která je výkonem někde na úrovni mobilního čipsetu AMD 780G – a tedy hodně před Intelem GMA 945G nebo Intelem GMA 3150 v nové atomovové platformě. Se zamhouřeným okem si můžete zahrát i nepříliš staré hry jako Unreal Tournament 3 – samozřejmě s minimálními detaily a v nízkém rozlišení. Aero běží bez problému a můžete si připojit externí full HD displej přes HDMI (toto Intel v netboocích vůbec neumí). Ve světle tohoto je otázka, zda vůbec považovat tento model Eee za netbook, když má v podstatě dospělé komponenty.

 

Počítač je vybaven dvě gigabajty paměti, z nichž si Ion ukousne čtvrtinku gigabajtu. Pro provoz dodávaných Windows 7 Home Premium (opět rozdíl oproti “ryzím” netbookům, které mají edici Starter) to bohatě stačí, stejně jako relativně rychlý 5 400otáčkový disk se sekvenčním čtením někde na hranici 60 MB/s. Nevýhodou použité platformy je tak použitý procesor, který běží na frekvenci sběrnice 533 MHz, což zpomaluje komunikaci s paměťovým subsystémem. Přestože tak paměťové moduly běží na 800 MHz, není jim to nic platné; 533 MHz musí stačit jak grafice, tak procesoru. Kdyby sběrnice běžela alespoň na 667 MHz, grafice by to výrazně pomohlo.

 

Celkově hodnotím výkon 12″ éčka velmi dobře. Zatímco obyčejného Atoma rozhodí i náročnější flash na webové stránce a web je při rolování trhaný, dvoujádrový Atom si s webem bez problému poradí a ještě mu zbude dostatek výkonu pro další akce. Zkrátka pokud jde o výkon, je kombinace Atomu 330 a Ionu dobrá volba.

Jenže to teplo‚Ķ

Asi největší výhodou (jak již bylo zmíněno) a současně problémem tohoto notebooku oproti jiným netbookům s procesory Intel Atom je použití modelu 330. To je procesor určený pro stolní počítače, který “trpí” několika neduhy – v idle (tedy při “nicnedělání”) se nesnižuje jeho frekvence, která stále činí 1,6 GHz, ať už netbook dělá cokoliv, a současně se nesnižuje jeho napětí. Kvůli tomu nejenže má procesor vyšší spotřebu a současně se více zahřívá. Při běžné práci se teploty uvnitř notebooku podle HW Monitoru dostává až na 70 stupňů, teplota procesoru na 60 stupňů a teplota grafického jádra Ion rovněž na 60 stupňů.

 

S tím souvisí i chlazení – notebook neustále fučí, nikdy nevypíná. Naštěstí není větrák nijak zvlášť hlučný a hlavně fouká rovnoměrně, takže vás neruší neustálá změna intenzity otáček. S teplotou tak budete mít problém jenom tehdy, když vám bude netbook ležet na kolenou. Levou nohu vám ofoukne horký vzduch a klín vám zahřeje horký spodek. Zkrátka není to úplně ideální notebook na cesty. Také už proto, že celá sestava má dost vysokou spotřebu – v idle si notebook bere cca 13,5 W, za což může z menší části stolní procesor, z větší části pak čipová sada Ion. Na druhou stranu netbook výkonem ve všech ohledech překonává všechny ostatní atomové mašiny na trhu.

 

Výdrž…

 

Porazí ho CULV?

Všechno tohle ale samozřejmě něco stojí. Eee 1201N můžete pořídit za necelých 11 tisíc, což už je cenová hranice nejlevnějších CULV notebooků, které – ve spojení s procesory Intelu – nabízí jednak vyšší hrubý výkon a jednak výrazně vyšší výdrž. Eee může s platformou CULV soupeřit jen na poli výkonu integrované grafiky, tam nechává Intel daleko za sebou (tedy do příchodu nové grafiky Intel HD, které je spojena s procesory Core i3/5/7). Je tedy otázkou, co je pro vás prioritou – a já myslím, že případě malých cestovních notebooků vyhrává výdrž baterie. I přesto si Eee 1201N určitě nachází svou cílovou skupinu, která rychlou grafiku ocení i za cenu kompromisů na poli teplot a výdrže.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

 

Asus Eee PC 1201N 12,1″

Cena

cca 12 000 Kč s DPH

Zapůjčil

Asus CZ, www.asus.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Atom N330: 1,6 GHz

Operační paměť (vestavěná)

2 GB DDRII

Operační paměť (rozšiřitelná do)

3 GB

Pevný disk (velikost)

250 GB

Pevný disk (rychlost)

– otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

12,1

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Nvidia ION

Grafická paměť

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.1+EDR

Mobilní komunikace

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, audio

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC

Rozměry

296 × 208 × 27,3  33,3 mm

Hmotnost

1,40 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

5038

3DMark03 (body)

3DMark05 (body)

1996

3DMark06 (body)

1306, CPU 771

PCMark05 (body)

2161, CPU 1853, Mem 2143, GPU 1646, HDD 3643

HDTune (MB/s; ms)

60 MB/s, 18,9 ms

CrystalDiskMark 2.2  (MB/s)

Sq.Read: 78,98; Sq.Write: 68,79

Windows Experience Index

3,3

Výdrž web* (čas)

Výdrž kancelář** (čas)

3:48 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

3:17 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!