Asus EEE Pad Slider: těžká váha s klávesnicí (první pohled)

0

Stejně jako ostatní výrobci i Asus se snaží probíjet na trh s tablety. Na rozdíl od ostatních, kteří se víceméně drží zaběhnutého konceptu ve stylu iPadu, to zkouší jinak. A nedělá to vůbec špatně.

Když se na trhu začínaly objevovat první tablety, mnozí jim prorokovali roli náhradníka subnotebooků. Čas však ukázal, že to nebude tak jednoduché – hardwarová klávesnice prostě chybí. Pak ale přišel Android třetí verze a výrobce, který se neostýchal připevnit k velkému displeji také klávesnici. 

Jako první se mezi netradičními tablety Asusu objevil model EEE Pad Transformer. Ten je někde na půli cesty mezi netbookem a tabletem – na klávesnici je nezávislý a můžete jej zakoupit i bez ní. Zatímco u Transformeru samotný tablet zasunete pomocí dokovacího konektoru do klávesnice (respektive do základny obsahující klávesnici a druhou baterii), Slider je s klaviaturou spojen na pevno.

Asus EEE Pad Slider

Vysouvací mechanismus připomíná například řešení HTC u smartphonu Touch Pro II. Zadní část, jež celý displej drží připevněný ke zbytku tabletu, je z poctivého kusu kovu. Displej je udržován v „otevřené“ poloze pomocí předpruženého kovového dílu. A je nutno podotknout, že opravdu pevně. Pro správné zaklesnutí je podložka s klávesnicí vybavena dvěma háčky, které zapadnou do otvorů na zádech displeje. Při vysouvání klávesnice narazíte na poměrně silný odpor a prakticky není možné otevřít tablet jednou rukou, ani když leží ve stabilní poloze na stole.

Asus EEE Pad Slider

Kromě QWERTY klávesnice, která se vyrovná mnohým notebookovým a netbookovým (je v podstatě stejná jako klávesnice u netbooků a All-In-One počítačů řady EEE), vás na spodní části tabletu mile překvapí tři hardwarové klávesy systému Android, tedy obvyklé Domů, Zpět a Možnosti. Ty jsou umístěny na pozicích, kde se obvykle nachází klávesy Windows a klávesa pro vyvolání kontextového menu. Radost z jejich osazení trochu kazí fakt, že nejsou někde pohromadě, ale jsou rozesety po celé klávesnici, nicméně při návrhu bylo evidentně nutné pracovat s omezeným prostorem a jinam by se už prostě nevešly.

Na levé hraně klávesnice najdete 4 tlačítka. Dvě pro ovládání hlasitosti, tlačítko pro zapnutí/vypnutí tabletu nebo displeje a nakonec záhadné tlačítko, které je na rozdíl od ostatních zapuštěné do těla tabletu a jeho zmáčknutí není úplně jednoduché. Vězte však, že je to jedině dobře, slouží totiž k restartování zařízení (a to bez dotazů a potvrzování).

Zadní strana nabídne obrazový výstup miniHDMI a datový konektor, který zároveň slouží pro nabíjení. Prává hrana pak skýtá USB, do kterého připojíte třeba flashku nebo myš, a 3,5mm audio konektor.

Asus EEE Pad Slider

Velkým překvapením je u Slideru displej. Rozlišení 1280 × 800 je na desetipalcové úhlopříčce zárukou dostatečné jemnosti a IPS matrice s LED podsvícením zajistí komfortní pozorovací úhly a věrné barevné podání. Navíc díky ochranné vrstvě Gorilla Glass je mnohem odolnější vůči nechtěnému poškrábání.

Asus EEE Pad Slider

Po stránce softwarového vybavení se jedná prakticky o standardní Android ve verzi 3.1, aktualizace na verzi 3.2 bude následovat velice brzy. Z nestandardní výbavy potěší třeba plná verze kancelářského balíku Polaris Office.

Na podrobný test zařízení se můžete těšit v průběhu příštího týdne. 

Asus EEE Pad Slider
Cena 12 490 Kč
Zapůjčil Asus
Hardwarová výbava
Čipset Nvidia Tegra 2 (2× 1 GHz)
Operační paměť 1 GB
Displej 10,1″ (IPS, 1280 × 800)
Vnitřní kapacita 32 GB SSD (rozšiřitelná microSDHC kartami)
Bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1
Konektory miniHDMI, USB, 3,5mm audio
Baterie 2 260 mAh (udávaná výdrž až 8 hodin)
Rozměry 273 × 180,3 × 17,3 mm
Hmotnost 960 g

 

Ohodnoťte tento článek!