Asus Eee PC 1002HA: nejelegantnější z minibooků

0

Úvod, vzhled

 Plusy a mínusy
 + kovové provedení
 + výborné a tiché chlazení
 + slušná výdrž

 - průměrný zvuk
 - horší podání tmavých odstínů

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 KB L2)
Paměť/Rozšiřitelná do 1 GB / 2 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 10″ / 1 024 x 600
Rozměry 264 x 181 x 27,6 mm
Hmotnost 1,24 kg
Cena 12 290 Kč

V Asusu se však rozhodli, že levné atomové notebooky by si zasloužily také prestižnější háv, který zkrátka žádné plasty nabídnout nemohou. Vsadili proto na kovový rám kombinovaný s opravdu kvalitními doplňky. Tím vznikla opravdu prestižní řada notebooků, mezi kterou patří i dnes recenzovaný Asus Eee PC 1002HA.

 

Kov lepší než plast

Již na první pohled nedokážete přehlédnout až nápadnou podobnost se známějším příslušníkem stejné řady, s modelem Eee PC S101. Mezi oběma modely jsou rozdíly pouze minimální a proto lze zkušenosti popsané v této recenzi bez obav aplikovat také na model S101. A jaké že to ty rozdíly jsou: zatímco model S101 je osazen paměťovým SSD diskem o kapacitě 16 GB, model Eee PC 1002HA ukládá data na klasický pevný disk s kapacitou 160 GB.

Tělo notebooku je z velké části vyrobeno z kovové slitiny, místy doplněno plasty s elegantní povrchovou úpravou. Je opravdu znát, že si dal výrobce na mechanických vlastnostech šasi opravdu záležet, notebook můžete držet pouze dvěma prsty v jednom rohu a nic nikde nezavrže, nic se neprohýbá. Výtku lze mít jen jedinou, a to k provedení rámu okolo displeje. Ten je totiž velmi, ale opravdu velmi lesklý a je na něm vidět každý dotyk prstů. Jak moc je tento problém vážný můžete sami posoudit z fotografií, na kterých jsme úmyslně zachytili notebook tak, jak vypadal po několika dnech běžného používání.

Klávesnice, porty

S multidotykem

Superlativy, kterými jsme hodnotil provedení těla notebooku, bezezbytku platí také pro klávesnici a ovládací touchpad. Klávesy jsou dostatečně velké, jejich zdvih je nízký, ale dostatečně jistý. Povrchová úprava kláves je lehce perleťová a díky mírnému prohnutí každé z nich se na ní opravdu velmi dobře píše. Při rychlejším psaní vadí pouze zmenšený levý Shift, naopak kurzorové klávesy mají dobré umístění i rozměry. Osobně mě velmi potěšil velký Backspace.

Touchpad je velký, svými poměry kopíruje poměry stran samotného displeje a na dotyk působí velmi příjemným dojmem. Tlačítko není ve své střední části dělené a je docela úzké a mírně zapuštěné, tudíž si na něj musíte chvíli zvykat. Jak je již dobrým zvykem u notebooků této řady, je i touchpad recenzovaného modelu Eee PC 1002HA multidotykový. Je však smutné, že použitý operační systém Windows XP Home neumí těchto výhod dostatečně využít.

Najdete kartu?

Nabídka portů je opravdu základní, i přesto ale dokáže obsloužit základní cestovní připojovací potřeby. Trojici rychlých USB 2.0 portů (dva z nich jsou umístěny na pravém boku, zbývající pak na boku protilehlém) doplňují zvukové výstupy, analogový výstup pro připojení monitoru i konektor pro připojení kabelové sítě. Tyto dva konektory jsou umístěny velmi prakticky na zadní stěně notebooku. Skvělé!

Na zadní stěně však najdete ještě jeden slot, a sice kombinovanou čtečku paměťových karet, která se skromně krčí pod jedním z kloubů displeje. Toto řešení, které si 1002HA převzala od svého SSD sourozence, není zrovna praktické při častém měnění karet (a to je právě dědictví SSD modelu, u kterého tento slot slouží pro trvalé rozšíření úložiště nevelkého SSD disku).

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Nečekejte zrcadlo

Pokud vám stejně jako celé redakci vadí na noteboocích lesklé displeje, pak vás 1002HA potěší. Jeho zobrazovač v této třídě obvyklého rozlišení 1 024 x 600 obrazových bodů je kryt matnou vrstvou. Jeho svítivost je díky LED podsvícení dostatečně silné a rovnoměrné, kvalita barevného podání je na obvyklé úrovni. Horší je pouze podání velmi tmavých odstínů, které mají tendenci se slévat do jednolitých tmavých ploch.

Dvojice reproduktorů je ukryta pod mřížkami v přední hraně notebooku. Hrají přiměřeně hlasitě a dostatečně kvalitně pro přehrávání systémových zvuků nebo pro občasné shlédnutí některého z webových videí. Vzhledem ke svým fyzickým rozměrům podávají výkony na hranici vlastních možností.

Rychlý, na SSD ale nemá

Pevný disk o velikostí 160 GB pocházel z dílen společnosti Seagate. Je vybaven SATA konektorem, rychlostí otáčení plotem 5 400 otáček za minutu a osmi megabajty vyrovnávací paměti. Podával velmi slušné výkony pohybující-se okolo hodnoty 50 MB/s. Celkový dojem z rychlosti však kazila nepříjemně vysoká přístupová doba, která byla téměř dvojnásobná ve srovnání s odpovídajícím konkurenčním diskem ze stáje společnosti Western Digital.

 

Disk je při svém chodu příjemně tichý, netrpí ani nepřirozeným zahříváním.

Model Eee PC S101, který je osazen paměťovým SSD diskem, by tedy mohl být alternativou pro všechny, kteří nevyžadují přehnaně mnoho paměťového prostoru a naopak si potrpí na rychlost – přenosové rychlosti SSD modelu dvojnásobně překonávají výkony pevného disku v 1002HA, navíc přidávají téměř nulovou přístupovou dobu. Subjektivně tak máte pocit o poznání svižnějšího počítače, přestože jsou oba modely hardwarově zcela srovnatelné.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Zázraky nečekejte

Z pohledu výkonu je testování výkonu současných minitebooků s Atomem nudnou procedurou, při které člověk spustí desítku textů, aby nakonec získal čísla, které již důvěrně. K výkonu toho tedy není příliš: konkrétní číselné hodnoty najdete v kompletní tabulce v příslušné kapitole textu, napadá mě tedy jen stokrát propírané shrnutí: na prohlížení webových stránek a běžnou kancelářskou práci stačí Asus Eee PC 1002HA bez problémů, zahrajete si na něm ni nějakou tu starší hru (například Counter Strike si užijete bez problémů).

Chladný vánek

Smekám před vývojovým oddělěním Asusu, protože jak model S101, tak i disková 1002HA patří k nejtišším mininotebookům současnosti. A i přesto, že jejich chlazení je velmi tiché a ventilátor se často vypíná, je tělo notebooku až neuvěřitelně chladné.

I při vysoké zátěži se žádná část těla ( s výjimkou výdechu chlazení v zadní části stroje) nezahřeje na více než třicet stupňů. A i přesto, že ventilátor chladí na plné otáčky jeho hluk téměř nezaslechnete. Zkrátka v Asusu zřejmě vědí, jak má elegantní a prémiový notebook vypadat a fungovat.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Snadno rozšiřitelný

O konektivitu v bezdrátových sítích se stará miniPCIExpress adaptér AzureWare AW-NE711, který poskytuje konektivitu v sítích běžících na standardu IEEE 802.11b/g/n. V prostředí operačního systému Windows podává vyrovnané výkony, zjištěný dosah vestavěných antén patří spíše k nadprůměru. Při použití alternativního operačního systému může být jeho zprovoznění mírně problémovou záležitostí, která se však dá snadno řešit výměnou adaptéru za jiný model – použitý adaptér je totiž standardních rozměry a navíc je velmi dobře dostupný přes dvířka ve spodní straně notebooku.

Spolu s bezdrátovou kartou zde najdete také paměťový slot pro jediný modul typu DDR2 – použitý gigabajtový modul nese na své hrudi označení PC2-5300 CL5.

Výdrží podrží

Použitý Lithium-polymerový akumulátor nabízí i přes svou tenkost a nízkou hmotnost kapacitu 31 Wh, která dokáže udržet notebook v chodu při úsporném systému práce něco málo přes čtyři hodiny. Tento výsledek není vůbec špatný.

Napájecí adaptér dokáže akumulátor nabít za hodinu a půl při vypnutém počítači, při současné práci musíte připočíst k nabíjecímu času přibližně další hodinku čistého času. A znovu zde budu chválit, ale i při nabíjení akumulátoru nedochází k výraznějšímu nárůstu teploty samotného notebooku.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Alternativní klasika

Chcete do notebooku nainstalovat Ubuntu Linuxu nebo upravenou verzi Mac OS X? Nebudete mít problém ani s jedním ze systémů, pouze v Linuxu se zapotíte s rozchozením bezdrátové Wi-Fi karty, v systému Mac OS X pak Wi-Fi ani integrovanou síťovou kartu nerozchodíte. Pro plnou funkčnost tedy musíte nahradit Wi-Fi kartu za podporovaný model, ideálně s Broadcom čipsetem.

Mac OS X na Asusu Eee PC S101 from Vlada Janecek on Vimeo.

Vybaven od narození

Základní nabídka aplikací je vysoká, jak je již u notebooků řady Eee PC běžné. Zatímco konkurence běžně dodává se svými stroji šedesátidenní zkušební verzi Office 2007 od Microsoftu, Asus vám přiloží plnou verzi kancelářského balíku StarOffice včetně předplacených aktualizací.

V základním balení notebooku najdete také elegantní látkové pouzdro, do kterého kromě notebooku samotného bez problémů skryjete také napájecí adaptér. To je rozdíl oproti modelu S101, kterého koženkové pouzdra dokáže pojmout pouze samotný notebook.

Ostudu neudělá

Asus Eee PC 1002HA je povedený notebook, přestože je postavený ještě na starší procesorové platformě Asusu N270. Jeho cena je sice vyšší u parametry srovnatelnému mininotebooku, ovšem výše příplatku za kvalitní kovové provedení, výborný touchpad, pohodlnou klávesnici a skvěle vyřešený systém chlazení je více než přijatelná – za svých dvanáct tisíc zkrátka dostanete výborně vypadající a mimořádně dobře zpracovaný přístroj. Právem si tak odnáší redakční ocenění.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Asus Eee PC 1002HA

Cena 12 290 Kč
Zapůjčil Asus (www.asus.cz)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz, 512 KB L2)
 Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) 160 GB
 Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) není
 Optická mechanika (rychlost) není
 Velikost displeje (palců) 10
 Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 600
 Grafická karta Intel GMA950
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.1 (EDR)
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows XP Home ULPC
 Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
 Počet USB portů 3
 Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC/MS/MSPro
 Rozměry 264 x 181 x 27 mm
 Hmotnost 1 240 g (včetně akumulátoru)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 3 006
3DMark03 (body) 735
3DMark05 (body) 244
3DMark06 (body) 90
PCMark05 (body) 1 536
HDTune (MB/s; ms) 52,1; 23,3
CrystalDiskMark (MB/s) 54,03 (čtení); 50,61 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 1:33,438
Cinebench R10 (body) 536 / 272
Sandra 2009 (procesor, body) 6 604
Sandra 2009 (multimédia, body) 24 589
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 2,61 GB/s
Výdrž web* (čas) 3:02
Výdrž kancelář** (čas) 4:22
Výdrž multimédia*** (čas) 3:32

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!