Asus Eee PC 1215N: lastura se stolním atomem D525

0

Úvod, netbooková tlačenice

 

Přes to, že v České republice stále v oblíbenosti kralují notebooky s patnáctipalcovým displejem, menší úhlopříčky si stále ukrajují větší a větší díly trhu. Tuto změnu poměru odstartovaly díky ceně malé netbooky a dnes, kdy uživatelé objevili kouzlo malých strojů, ale zároveň řeší i vyšší výkon a praktičtější řešení, se do popředí dostávají jedenácti a dvanáctipalcové netbooky a minibooky.

Za posledních pár týdnů prošlo redakcí několik současných strojů. Spektrum jejich vlastností je takové, že si lze vybrat jak stroj s dlouhou výdrží, tak i relativně silného pracanta a vše v úhledném a hlavně lehce přenosném balení.

Pokud stojíte před otázkou, který z těchto strojů je právě pro vás správnou volbou, začtěte se nejen do dnešního testu Asusu s dvoujádrovým Atomem, ale i jeho konkurence.

Před pár dny Petr Broža porovnával rivaly ze dvou stájí. Celeron od Intelu a Neo od AMD. Jasný vítěz se nedal určit, protože jeden vyhovoval výkonem (převážně u jednovláknových aplikací) a druhý výdrží. Oba stoje byly od Aceru a tak z marketingového pohledu je jedno, který stroj se prodá. V obou případech je to plus pro Acer. Aby však výběr nebyl tak jednoduchý, uvedl zakladatel třídy netbooků (Psion Inc. promine) společnost Asus na trh jako první model Eee PC 1215N Seashell s procesorem Atom D525. Jedná se o dvoujádrový stolní procesor, který se na rozdíl od starších modelů řady D vyznačuje i velmi příznivou spotřebou. Nicméně stále má proti mobilním verzím nevýhodu při stavu nicnedělání (idle). Nesnižuje pracovní frekvenci a to má za následek vyšší spotřebu.

Díky maximálnímu TDP 13W risknul Asus tuto konfiguraci a získal tím nejvýkonnější Atomový netbook s podporou až 4 GB RAM. Mobilní verze N550 má sice TDP krásných 8,5 W, ale frekvence je „pouze“ 1,5 GHz oproti 1,8 GHz modelu D525 a omezení v adresování maximálně 2 GB RAM. To samozřejmě pro většinu činností, pro které uživatelé volí netbooky, bohatě stačí, nicméně rezerva je vždy příjemná. S Atomem D525 se 1215N zařadil mezi konkurenční Acery 721 (AMD Neo K125) a 735 (Intel Celeron U3400). Výkonem se v celkovém pohledu blíží k AMD Neo a výdrž je zhruba na středu mezi oběma procesory.

 

 

Výkonnostní testy již proběhly a výsledky jsme zveřejnili. Pojďme se tedy podívat, jaký stroj získáte, pokud se rozhodnete pro lasturu od Asusu. Je obtížné hodnotit design. Je to vždy věc individuálního pohledu. Mě osobně připadá 1215N neutrální. Ani neurazí, ale ani nezaujme. Z praktického hlediska je povrch víka displeje a opěrné části pro ruce pod klávesnicí trochu nešťastnou volbou. Na pohled a omak je to příjemný materiál, ale to jen do doby prvního kontaktu.

Víko s matným povrchem připomínající gumu, s velikým úspěchem sbírá otisky, kterých je problém se zbavit. Pro dokonalé vyčištění potřebujete vhodný saponát a čistý hadřík. Stejná situace je i na opěrné části. Rám displeje je lesklý stejně jako displej samotný. Tento plast je poměrně měkký a není potíž na něm při čištění zanechat vlásečnicové oděrky. Navíc působí jako magnet na prach a jemné syntetické chlupy.

 

 

 

Displej, klávesnice, touchpad, zpracování

Displej s LED podsvícením má rozlišení 1366 × 768 bodů a oproti konkurenčním netbookům s 11,6″ úhlopříčkou i o půl palce navíc. Má slušný kontrast a maximální podsvícení je vcelku dostatečné. Bohužel vyvážení barev není zcela věrné, a jak je dnes zvykem, utíká do modrých odstínů. Před kalibrací je tedy potřeba stáhnout jas na cca 75 %, aby černá odpovídala skutečně černé. Po kalibraci je pak vyvážení vztaženo právě k této úrovni jasu. Zbývajících 25 % je rezerva pro práci na denním světle.

Stav před kalibrací

Stav po kalibraci

Klávesnice netbooku mě zklamala. Dlouho mě nutila k vizuální kontrole, kam vlastně pokládám prsty. Jednotlivé klávesy jsou poměrně drobné a jejich chod není příliš přesný. Navíc se celý blok kláves prohýbá a mechanika klávesnice není příliš tichá. To platí hlavně pro mezerník, který docela výrazně klape.

Tuto slabinu vyvažuje vyvedení mnoha funkcí pomocí klávesových zkratek kombinované s funkční klávesou Fn. Naleznete zde zkratky pro uspávání, ovládání Wi-Fi a Bluetooth, jasu, vypínání displeje, přepínání zobrazení na displeji či externím monitoru nebo projektoru, vypínání touchpadu a mnoho dalších. Na mezerníku je symbol běžce, který přepínáte mezi několika režimy běhu stroje. Automatický úsporný režim, vynucený úsporný režim, režim vysokého výkonu a režim maximálního výkonu.

 

 

Touchpad reaguje spolehlivě a je dostatečně přesný. Chyběla mně ale možnost rolování stránky na okraji touchpadu, o multitouch ovládání nemluvě. Další výtka směřuje k potvrzovacím klávesám touchpadu. Levé nelze lehce stisknout a to zdržuje při práci. Pravé tlačítko je na tom ještě hůře. A to tak výrazně, že bych to tipoval na vadu kusu. Tlačítko stisknout lze, ale pouze na samotném konci a musíte vyvinout poměrně nezvyklý tlak.

Vůbec celkové zpracování vypadá jako šité horkou jehlou. Pravý horní roh vrchní desky klávesnice nedrží v zacvaknuté poloze a má tendenci se odchlipovat. Na levém boku je podobná situace po celé délce. Párkrát se mi stalo, že jsem zachytil za ostrou hranu vrchní desky a západky lehce vyskočily v obou rozích. Samozřejmě se nerozloží celé tělo, ale nepůsobí to právě důvěryhodně.

 

 

 

Zvuk, chlazení, konfigurace, závěr

Naopak zvuk notebooku byl dobrý. Ne že by mě usadil do křesla, ale pro většinu systémových zvuků byl dostatečný. Přehrávání hudby je v pohodě, pouze při vyšších hladinách se dostavuje zkreslení. Nepředpokládám ale, že se do těchto hlasitostí bude uživatel dostávat příliš často.

Se zvukovým projevem netbooku souvisí i hlučnost chlazení. Asus Eee PC 1215N patří mezi stroje, které se hřejí a to zejména v levé spodní části. Není to úroveň, která by nebyla použitelná pro práci na klíně, ale v horkých letních měsících bude zahřívání na hraně. Ventilátor při cca 22 stupních Celsia v pokoji a kancelářské činnosti běží v nízkých otáčkách, které téměř neslyšíte. Při výkonnostním testu se zahřeje i Atom a tak chlazení spustí naplno. I při tomto výkonu se chlazení chová způsobně a neobtěžuje vysokým hlukem.

 

 

Kritizované vlastnosti stroje mrzí tím spíše, že konfigurace 1215N je opravdu zajímavá. Kromě hlavní novinky procesoru Intel Atom D525 je vybaven i grafickým čipem Nvidia Ion druhé generace. Akcelerovaná grafika má zdvojená jádra CUDA, podporuje shader model 4.0, OpenGL 3.2 i DirectX 10.1. Testovaný vzorek byl vybaven 4 GB operační paměti, které jsou s použitým 32bitovým operačním systémem nevyužité.

Do prodeje bude stroj standardně osazován 2 GB RAM. Je to opět trochu protichůdné. Jak jsem zpočátku zmínil D525 umí adresovat až 4 GB operační paměti, ale dodávaný systém tuto hodnotu využít nedokáže. To v případě netbooku, který je postavený jako nejvýkonnější z řady, zamrzí. Zarážející je dnes již poměrně malý objem pevného disku. Kapacita 250 GB není málo, ale čekal bych alespoň 320 GB a 500 GB se pomalu stává standardem.

Možná, že si konfiguraci s 4 GB RAM a 64bitový systémem nechává Asus pro základní model v řadě Lamborghini vybaveným stejným procesorem. Ten ale nebude v cenové relaci Asusu 1215N. Cena se v tomto balení pohybuje kolem 13 000 Kč. Asus 1215N tak doplňuje dvojčata od Aceru a nabízí kompromisní řešení mezi výdrží a výkonem.

 

 

 

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže


 

Asus Eee PC 1215N 12,1″

Cena

cca 12 500 Kč s DPH

Zapůjčil

Asus CZ, www.asus.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Atom D525, 1,80 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

250 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

12,1

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel GMA 3150, Nvidia ION 2

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

802.11b/g/n

Bluetooth

2.1 + EDR

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium 32bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet,, audio in/out

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC

Rozměry

296 × 203 × 38 mm

Hmotnost

1,46 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

5464

3DMark03 (body)

5714, CPU 196

3DMark05 (body)

3889, CPU 1028

3DMark06 (body)

2692, CPU 943

3DMark Vantage (body)

P718, CPU 1892, GPU 594

PCMark05 (body)

2349, CPU 2113, Mem 2828, GPU 1587, HDD 4751

PCMark Vantage (body)

1859; Mem 502; TV & Mov 1604; Gaming 768; Music 2283; Communication 1501; Productivity 1490; HDD 2965

HDTune (MB/s; ms)

58,2 MB/s, 18,7 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 7,58 GOPS; Mem 6,65 GB/s

CrystalDisk Mark 3

72,51 / 71,42 MS/s

Devil May Cry 4

22,16 / 19,80 / 21,86 / 20,72 fps

Cinebench R11.5

CPU 0,56 (1C 0,17) pts; OpenGL 6,2 fps

x264 BenchMark HD v3.0

12,39 / 3,40 fps

Divx Converter

2:08 hod.

Windows 7 Experience Index

CPU: 3,5; Paměť: 5,3; Grafika Aero: 4,5; Herní grafika: 5,4; HDD: 5,8

Výdrž web* (čas)

6:05 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

6:27 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

5:42 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!