Asus Eee PC T91: šikovný minitablet

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ mechanické provedení
+ dotykový displej
+ slušná klávesnice

– velmi nízký výkon
– pomalá grafika
– lesklé provedení

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Atom Z520
(1,33 GHz, 512 KB L2)
Paměť/rozšiřitelná do 1 GB / 2 GB
Pevný disk/rychlost 16 GB / SSD
Displej rozměry/rozlišení 8,9″ / 1 024 x 600
Rozměry 225 x 164 x 29 mm
Hmotnost 0.96 kg
Cena 11 720 Kč

Asus Eee PC T91 svými rozměry patří mezi malé devítipalcové minibooky, kterých bohužel na trhu stále více ubývá. Je škoda, že se výrobci snaží minibooky stále více rozměrově sjednotit s plnohodnotnými notebooky, namísto snahy alespoň o udržení mobilních rozměrů, když ne jejich další zmenšování. Vždyť vzpomeňme na stále ještě skvěle použitelný kapesní počítač Psion Series 5…

Ale zpět k T91.

Lesk? Ne. Superlesk!

Obecně příliš netleskám použití lesklých materiálů na mobilních přístrojích, ale to, co tu právě leží na stole přede mnou v podání Asus je jedním slovem strašné. Designéři v Asusu museli asi ošklivě upadnout při cestě do práce, když dokázali na počítač typu tablet, který se bez držení v rukou ani používat nedá, použít superlesklý povrch alá piano black!

A to nejen na horním víku, ale všude: rámeček okolo displeje je lesklý úplně stejně, jako okolí klávesnice. A každý otisk, každý dotek je naprosto neuvěřitelně dobře patrný. Při běžném používání se dostáváte do stavu, kdy je minibook upatlaný ze všech stran a pokud jej někde ukážete, pak i ten nejčistotnější metrosexuál bude považován za špinavého čuníka.

Odhlédneme-li však od povrchové úpravy, zůstane nám na stole dílensky velmi dobře zpracovaný plastový mininotebook s dotykovým (a bohužel opět lesklým) displejem, velkým multidotykovým touchpadem a kvalitním kovovým kloubem. Po pár týdnech pravidelného používání vzbuzuje kloub stále dojem solidního provedení.

Drobnou výtku bych měl k položení kláves: ty totiž mírně vystupují na okolní plast a při otáčení víka notebooku tak dochází ke škrábancům v lesklé vrstvě.

Klávesnice, porty

Klávesy jsou svými rozměry příjemně velké, Asus se snažil využít veškerý prostor bezezbytku a přestože jsou půdorysné rozměry srovnatelné s prvními Eeečky, má T91 klávesy o poznání větší.

Na klávesnici se píše dobře, klávesy by si však zasloužily přesnější vedení i tišší chod, navíc při rychlejším psaní se celý blok kláves ve své střední části znatelně prohýbá.

Mezi klávesami potěší kurzorová tlačítka běžných rozměrů stejně jako velký Backspace, bohužel Enter již největší není. Příjemný je ale velikost levého Shiftu, což společně s velmi dobře patrnými hmatovými značkami vede k velmi dobrému psaní desetiprstovou hmatovou metodou.

Rozšiřuje disk

Pro přímou komunikaci s periferiemi nabízí Eee PC T91 pouhopouhé dva USB konektory a zdířku běžného síťového rozhraní RJ45. Pod pryžovou záslepkou s nápisem Disk-Expander se neskrývá nic jiného, že slož pro paměťové karty typu SD/SDHC/MMC, v našem případě osazený rychlou 16GB kartou od Transcendu. Pro běžné paměťové karty slouží konektor v přední stěně.

Tím výčet konektorů končí, tedy s výjimkou klasického analogového monitorového D-Sub výstupu a dvojice audiokonektorů.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej je dotykový a po čertech lesklý. Jeho podsvícení se sice snaží lesklost přebít, ale dotyková vrstva mu tuto snahu příliš neulehčuje. Vinou toho je displej na slunci velmi obtížně čitelný, jako příruční zrcadlo však poslouží znamenitě.

Dotykový vrstva není kapacitní, tudíž k ovládání počítače musíte použít dodávaný stylu. Tuto kovou tyčinku s plastovým hrotem najdete ukrytu v přední hraně minibooku a díky své konstrukci ji lze roztáhnout do použitelné velikosti. Citlivost displeje na dotyk patří k běžnému průměru a splňuje vše, co od tohoto typu ovládání můžete vyžadovat.

Zapisovat neumí

Asus Eee PC T91 neobsahuje klasický mechanický pevný disk, ale disk paměťový. V testovaném modelu jsme našli SSD disk o velikosti 16 GB, což společně s rozšiřující paměťovou kartou stejné velikosti dává dostatečný prostor pro většinu mobilních potřeb.

Díky svému provedení je disk zcela nehlučný. Při práci se souvislými bloky dat dokáže číst data rychlostí pohybující se okolo hranice 60 MB/s, avšak při zápisu stěží přesáhne hodnotu 20 MB/s. To jej řadí níže než moderní mechanické disky, které v průměrných hodnotách podávají stejné (čtení) i násobně vyšší (zápis) výsledky. Jedinou výhodou SSD disku v T91 tak zůstává jeho velmi nízká hodnota přístupové rychlosti.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Prvním generacím procesorů Intel Atom byl vyčítán nízký výkon. Co bychom však dnes za jejich nízký výkon dali: jejich nástupci sice umí lépe šetřit elektrickou energií, ale jejich výkon je o poznání nižší. To vše navíc v kombinaci s neuvěřitelně pomalou novou grafickou kartou Intel GMA500 sráží použitelnost celého zařízení na samé dno. Pokud navíc výrobce sáhne po nejméně výkonném procesoru Z520 taktovaném na frekvenci 1,33 GHz, je na neštěstí zaděláno.

Ano, i obyčejný brutálně podtaktovaný procesor Intel Celeron M v první generaci Eee PC (což je dva roky stará záležitosti) dokáže Atom Z520 vyškolit v rychlosti. To samé platí také o starém dobrém grafickém čipu GMA950, jehož výkon je téměř čtyřnásobný ve srovnání s jeho mladším konkurentem.

Jak vše vypadá v praxi si tak jistě dokážete představit. Pokud jste až doposud na miniboocích dokázali hrát alespoň starší a méně náročné hry, u nové kombinace Z520(Z530) a GMA500 na to raději rovnou zapomeňte. Jak již psal Petr Broža v recenzi stejně osazeného Aspiru 751h: tato kombinace nemá dostatek výkonu ani pro plynulé posouvání oken ve Windows nebo v Linuxu.

Nic nevrčí

Díky absenci mechanického pevného disku a vinou nevýkonných komponent je Asus Eee PC T91 zcela bezhlučný. Ani v zátěži se ventilátor nerozbíhá do vysokých otáček a pokud zrovna nesedíte v absolutně tiché místnosti, neuslyšíte jej. Také povrchové teploty jsou excelentní a nad příjemnou mez tělesné teploty stoupají pouze při dobíjení akumulátoru.

Bezdrátová konektivita, napájení a výdrž

Vestavěný Wi-Fi adaptér Atheros AR9285 pracuje pouze na frekvenci 2,4 GHz, nabízí však možnost komunikace v sítích využívajících standardu IEEE802.11a/b/g/n. Dosah signálu je díky vhodně umístěné anténě nadprůměrný, přenosové rychlost v jednotlivých typech sítí se pohybují okolo očekávaných hodnot.

Bluetooth podporuje v současnosti nejvyšší standard 2.1 včetně rozšíření EDR.

Pevně uvnitř

Asus Eee PC T91 je po neuvěřitelně povedeném modelu SeaShell dalším minibookem značky, který obsahuje akumulátor napevno vestavěný v těle. Výrobce použit Lithium-polymerový akumulátor, jehož dobití trvá necelé dvě hodiny.

Ale abychom nebyli jen škarohlídy, nová kombinace procesoru a grafické karty je o poznání úspornější. Díky tomu vydrží notebook na baterii přibližně pět hodin při kancelářské práci. Co naplat, že vinou nízkého výkonu za těchto pět hodin uděláte stejně práce, co na minibooku postaveném na starší generaci za hodiny čtyři…

Linux, Dodávaný software, zhodnocení

Asus Eee PC T91 není příliš vhodný po instalaci některého z alternativních operačních systémů. V žádné současné desktopové distribuci nenajdete ovladače pro grafickou kartu GMA500, pouze zkušení uživatelé mohou sáhnout po zdrojových kódech a patřičný jaderný modul si dopřeložit svépomocí. I tak však nebude vše plně funkční: současný ovladač stále ještě nepodporuje 3D akceleraci a nefunguje také akcelerace videa (které je tak vinou velmi slabého procesoru téměř nesledovatelné). Existuje však patch pro mplayer, který tuto vlastnost dokáže částečně obejít.

V případě GMA500 nejde totiž o skutečnou Intel grafiku (jádro licencováno od Imagination Technologies), a proto nelze použít ovladače intel. Místo toho hledejte ve své distribuci balíček xorg-x11-video-psb nebo xf86-video-psb.

Na efekty nestačí

Dodávaným operačním systémem jsou klasické Windows XP ve své Home edici. Notebook je také vybaven dotykovým rozhraním Eee Touch Software. To se snaží pozvednout dotykové ovládání na vyšší úroveň, je však vinou nevýkonného hardwaru obtížně použitelné, animace nejsou plynulé, odezvy systému jsou nepříjemné.

Hezké tělo, slabší střeva

Asus Eee PC T91 vypadal na papíře velmi nadějně. Kdyby u něj výrobce použil starší čipset s grafikou GMA950 a dostatečně výkonným procesorem Intel Atom N280, asi bychom mu rádi odpustili odporně lesklé těle a redakční ocenění mu rádi dali. Ale notebooku, u kterého stále na něco čekáte?

Pokud tedy počítač typu TabletPC opravdu chcete a nebudete na něm dělat nic náročného (což však znamená byť jen prohlížení webových stránek v flash animacemi nebo videi) a leštící hadříček je vaším dobrým přítelem, Asus T91 si kupte. Je totiž mechanicky velmi dobře postaven a jeho tělo vydrží i hrubší zacházení.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Asus Eee PC T91

Cena 11 720 Kč
Zapůjčil Asus (www.asus.cz)
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.

Specifikace

Procesor Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 KB L2)
Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2)
Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
Pevný disk (velikost) 16 GB
Pevný disk (rychlost) SSD
Pevný disk (typ připojení) SATA
Optická mechanika (typ) není
Optická mechanika (rychlost) není
Velikost displeje (palců) 8,9
Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 600
Grafická karta Intel GMA500
Grafická paměť sdílená
Wi-Fi a/b/g/n
Bluetooth 2.1 (+EDR)
Mobilní komunikace není
Operační systém Windows XP Home ULPC
Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
Počet USB portů 2
Slot pro karty 2x SD/SDHC/MMC
Rozměry 225 x 164 x 28 mm
Hmotnost 964 g (včetně akumulátoru)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 861
3DMark03 (body) 372
3DMark05 (body) nebylo možno spustit
3DMark06 (body) nebylo možno spustit
PCMark05 (body) 894
HDTune (MB/s; ms) 58,4; 0,1
CrystalDiskMark (MB/s) 61,34 (čtení); 16,72 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 2:16
Cinebench R10 (body) nebylo možnost spustit
Sandra 2009 (procesor, body) 2 721
Sandra 2009 (multimédia, body) 9 652
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 2,02 GB/s
Výdrž web* (čas) 4:01
Výdrž kancelář** (čas) 5:32
Výdrž multimédia*** (čas) 4:21

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Asus Eee PC T91: šikovný minitablet
Ohodnoťte tento článek!