Asus EPC 1004DN: minibook s optickou mechanikou

0

Asus Eee PC 1004DN

Asus není prvním výrobcem, který do mininotebooku s procesorem Intel Atom vestavěl optickou mechaniku: toto prvenství již dávno vybojoval nejeden asijský výrobce. Je však prvním takhle vybaveným minibookem, který se objeví také na pultech českých obchodů.

Model Eee PC 1004DN bude svou velikostí konkurovat exkluzivnějším (a také trochu výkonnějším) subnotebookům nejednoho výrobce. Uvnitř lesklého víka, jehož povrch bude rájem každého fanouška daktyloskopie, se nachází 10″ LCD displej. Ten poskytuje bohužel pouze standardní rozlišení v této třídě, tedy 1 024 x 600 obrazových bodů, přetože Asus ve svých oficiálních materiálech jásá nad podporou vysokého rozlišení 720p. Nu což, těch chybějících 120 bodů vertikálně a 256 horizontálně zas tak drastický rozdíl asi nebude.

Ono nejzajímavější částí modelu 1004DN je jeho osezaní ptickou optickou mechanikou, která dokáže číst a zapisovat data na DVD či CD. Mechanika není ve slot-in provedení, média se vkládají do klasického šuplíku. Její osazení se projevilo ve srovnání s konkurencí o více než čtvrt kilogramu vyšší hmotností celého notebooku. Rozšiřující slot Express Card je kompatibilní s USB 2.0 a PCI Express a mnoho uživatelů jej uvítá. Je jen dobře, že výrobci tento slot osazují do stále většího množství svých produktů. Velmi však zamrzí osazení pomalého pevného disku o velikosti plotny 1,8 palce.

Klávesnice vám nabídne 92 % prostoru obvyklé klávesnice stolních počítačů a je také vybavena větší klávesou Shift, což zajišťuje pohodlnější psaní. Jako je již u celé řady Eee PC dobrým zvykem je i novinka vybavena vícedotykovým touchpadem, jenž nabízí intuitivní a interaktivní způsob ovládání multimedií a surfování po internetu bez použití myši. Je obrovská škoda, že předinstalovaný operační systém Microsoft Windows XP nedokáže jeho výhod využít jen velmi napatrně.

Směrový mikrofon a vestavěná webová kamera s rozlišením 1,3 Mpx umožňují komunikaci s okolním světem, zatímco balíček intuitivního softwaru, obsahující například aplikaci EzMessenger, pomáhá  synchronizovat data a komunikovat bez připojení k internetu. Aplikace Data Sync umožňuje uživatelům velmi snadno synchronizovat mininotebook se stolním počítačem a technologie Eee Splendid jim pak nabízí 4 různé režimy zobrazení, které jsou zárukou příjemné podívané při současné úspoře baterie zajišťující zábavu po celý den. Opomenout rozhodně nelze aplikaci Font Resizer, která umožňuje pohodlně nastavit velikost fontu zobrazovaného na displeji a díky tomu bez problémů prohlížet dokumenty a brouzdat po Internetu.

Jste-li paranoidně posedlí bezpečnostní, můžete se k počítači přihlašovat pomocí otisku prstů. Bezdrátové připojení 802.11b/g/n a Bluetooth nabízejí rychlejší přístup k internetu a párování s dalšími zařízeními podporujícími tuto technologii. Dalším pomocníkem pro zábavu a surfování po internetu je technologie SHE, jež inteligentně monitoruje spotřebu energie a pomáhá prodloužit výdrž baterie až na na hranici šesti hodin.

Asus Eee PC 1004DN

Cena nestanovena, ExtraNotebook.cz odhaduje 11 990 Kč
Zapůjčil Asus (www.asus.cz)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, 512 KB L2)
 Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2, 667 MHz)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) až 120 GB
 Pevný disk (rychlost) 4 800 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) PATA (ZIFS)
 Optická mechanika (typ) DVD vypalovačka
 Optická mechanika (rychlost) nezjištěno
 Velikost displeje (palců) 10
 Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 600
 Grafická karta Intel GMA4500M
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.1 (EDR)
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows XP Home ULPC
 Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
 Počet USB portů 3
 Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC, 1x ExpressCard/34
 Rozměry 277 x 194 x 34 mm
 Hmotnost 1 450 g (včetně akumulátoru)

Kompletní fotogalerie

Ohodnoťte tento článek!