Asus Fonepad: Perfektní tablet, se kterým si zatelefonujete (recenze)

0

Ukazuje se, že uživatelé mají zájem spíše o sedmipalcové tablety než o desetipalcové placky. Kromě kompaktnějších rozměrů je hlavní výhodou cena. Když pomineme levné čínské pokusy, kvalitní sedmipalcové tablety najdeme v kategorii od pěti tisíc nahoru. Poslední z nich – Asus Fonepad je velkým překvapením.

 Asus Fonepad
Asus Fonepad

S Atomem od Intelu

Na první pohled si můžete Fonepad klidně splést s Nexusem 7. Ten má na svědomí rovněž Asus a podobnost tedy není náhodná. Přední strana se liší minimálně, rozdíly jsou až na zádech. Tam výrobce změnil plast s měkčeným povrchem za kovovou slitinu, která není u levných tabletů obvyklým materiálem. Výrazně zakulacené okraje dělají tablet ještě tenčím než je a drží se opravdu pohodlně.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Tlačítka pro regulaci hlasitosti a probuzení tabletu jsou trochu netradičně umístěny v horní části levé hrany. Pokud máte delší prsty, nebude problém tablet obejmout a tlačítka ovládat jednou rukou.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Do spodní části pak výrobce umístil systémový konektor typu microUSB a 3,5mm audio konektor. Vedle nich je systémový reproduktor, a pokud se pozorněji podíváte na spodní hranu, najdete i štěrbinu mikrofonu, kterou vyžijete právě při telefonování.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Celá horní část, která je jako jediná plastová jde odsunout. Pod ní najdete slot na microSIM a microSD. Možná jste si všimnuli, že na zádech chybí jedna podstatná věc – čočka fotoaparátu. Fonepad má pouze přední kameru a pro focení se tedy rozhodně nehodí. Navíc ani kvalita fotografií není kdovíjaká, podobá se všem předním minikamerkám v telefonech.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

O plynulý chod Androidu a aplikací se stará jednojádrový Atom, který dosahuje velmi podobných výsledků jako Tegra 3. Ani v systému, ani v náročných 3D hrách se prakticky neobjevovalo žádné zpomalování. Rozdíl tak poznáte pouze v syntetických testech výkonu, kde mají čtyři jádra Tegry navrch. V praxi to však nic neznamená.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Dalším milým překvapením je displej. Ten je taktéž podobný tomu z Nexusu. Rozlišení je totožné – 800 × 1 280 px, což je na sedmipalcové úhlopříčce zárukou dostatečné jemnosti. Stejně jako u většiny předchozích tabletů od Asusu i zde najdete velmi vysoký jas, který se hodí při používání na slunci. A protože výrobce použil kvalitní panel IPS, ve všech pozorovacích úhlech má displej velmi dobré nezkreslené barvy.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Zpracování, hardware, displej

Telefonní Android, Verdikt, Galerie

TelefonPad

V současné době je tablet dodáván s Androidem ve verzi 4.1.2. Po vzoru referenčního modelu od Googlu zde najdete Android ve své úsporné (telefonní) verzi. Ta se od té plnohodnotné, tabletové liší především systémovými lištami. Zde sice nezabírají tolik místa, na druhou stranu zde není jednotná notifikační oblast, která se v tabletovém Androidu nachází v pravém spodním rohu. Systémová tlačítka nenajdete v levém spodním rohu ale uprostřed dolní lišty, což není ideální. Při používání tabletu našíř se budete palci natahovat přes půl displeje. Po stránce plynulosti nemáme k systému jedinou výhradu, spouštění aplikací, jejich přepínání i běh prostředí je naprosto plynulý.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Jak už bylo zmíněno výše, pod horním plastovým krytem na zádech najdete slot na microSIM kartu. Díky tomu se připojíte jednak k mobilním datovým sítím a navíc můžete tablet použít i jako telefon. Na rozdíl od předchozích pokusů několika výrobců však k telefonování není nutné připojovat sluchátka s mikrofonem, ale tablet použijete zkrátka jako telefon. Jen si budete muset zvyknout na pobavené pohledy kolemjdoucím či spolucestujících.

S velikostí jsou spjaty i další problémy, které používání místo telefonu poněkud stěžují. Prakticky není možné jej nacpat do kapsy u kalhot tak, aby byla zachována stoprocentní hybnost všech vašich končetin. Tablet tak budete muset nosit v tašce, batohu nebo jen tak v pouzdře. Asus prodává svůj VersaSleeve za 411 Kč.

Asus Fonepad
Asus Fonepad

Asus Fonepad je skvělou volbou pro milovníky obřích displejů, kterým může nahradit dvojici smartphone + tablet. V tomto případě však budou muset dokoupit minimálně bezdrátové Bluetooth sluchátko, se kterým bude telefonování příjemnější. Fonepad však bude ideálním tabletem i pro ty, kteří hledají dostupný sedmipalcový tablet s kvalitním displejem a dostatečným výkonem. Že si mohou zatelefonovat, pak už bude jen bonusovou funkcí.

Parametry
Cena 6 190 Kč včetně DPH
Zapůjčil Asus
Hodnocení 90 %
Asus Fonepad
displej 800 × 1 280 px, IPS, kapacitní
procesor Intel Atom Z2420 (1× 1,2 GHz)
RAM 1 GB
interní paměť 8/16 GB
konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n
konektory 3,5mm audio, microUSB, microSD
akumulátor 4 270 mAh
rozměry 196 × 120 × 10,4 mm
hmotnost 340 g

Kompletní galerie

Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad Asus Fonepad

Ohodnoťte tento článek!