Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí

0
Asus Lyra

Tchajwanský výrobce představil vlastní řešení mesh sítí. Ta sestává z navzájem se překrývajících signálů více Wi-Fi routerů, jež navenek tvoří jednolitou síť. Uživatel uvidí jedno SSID a automaticky se připojí k tomu routeru, který mu poskytne nejlepší signál.

K rozšíření pokrytí se často používají levné Wi-Fi extendery, tím však výrazně utrpí rychlost, která automaticky klesne na polovinu. Routery zapojené do mesh sítí mohou být spojeny ethernetovým kabelem nebo dnes i pomocí zvláštního rádiového pásma. Asus Lyra vsadil na stejný systém jako Netgear Orbi. Používá dvě pásma, ale tři rádia.

Lyra podporuje Wi-Fi 802.11ac a rychlostně odpovídá třídě AC2200. V jednom 2,4GHz rádiu dosahuje rychlosti až 400 Mb/s, ve dvou 5GHz rádiích pak po 867 Mb/s. Jedno 5GHz rádio slouží pro komunikaci tří routerů (satelitů), zatímco zbytek je určen pro uživatele.

Každý satelit Lyry obsahuje čtyři antény, dva gigabitové ethernetové porty a má tvar velkého puku s průměrem 15 cm a výškou 5 cm. Jeden ethernet bude sloužit pro připojení modemu (tedy internetu, WAN), další se v síti budou chovat jako LAN. Gigabitová síť nicméně bude limitována, protože maximální propustnost je 866 Mb/s. Je škoda, že Asus stejně jako Netgear nevyužívá pro spojení satelitů 1733Mb/s linku.

V balení budou tři rovnocenné satelity, které mají pokrýt až 550 m². Pokrytí lze rozšířit dokoupením dalších satelitů, ale Asus nedoporučuje používat více než čtyři. Pak už by citelněji poklesla rychlost. Síť lze kontrolovat a nastavovat i pomocí mobilní aplikace, ta je k dispozici pro Android a iOS.

Asus Lyra už pomalu míří do českých e-shopů, ale zatím není skladem. Celý set tří satelitů se bude prodávat za 12 200 Kč. Stejně jako Netgear Orbi v konfiguraci jeden hlavní router plus jeden satelit.

Ohodnoťte tento článek!